شماره روزنامه ۴۵۳۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار اخبار - روزنامه شماره ۴۵۳۰

 • وقت «اشباع» در بازارها؟

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، دلار هفتمین رشد متوالی را تجربه کرد و در مقطعی به محدوده ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی قدم گذاشت؛ با این حال، در ساعات انتهایی روز این ارز در مسیر نزولی قرار گرفت و ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۱ هزار و ۷۹۰ تومان ایستاد؛ این قیمت ۱۰ تومان بالاتر از نرخ بسته شده روز دوشنبه بود، ولی آنچه بیشتر توجه برخی بازیگران باتجربه بازار را جلب کرد، ناتوانی دلار برای شکست محدوده ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومانی و نزول انتهای وقت بود.
 • حال ناخوش اقتصاد جهان

  دنیای اقتصاد: بررسی وضعیت شاخص‌های اقتصاد کلان از دیدگاه سه نهاد معتبر بین‌المللی حاکی از آن است که اقتصاد جهان دارای چشم‌انداز مطلوبی نیست. «سازمان ملل»، «صندوق بین‌المللی پول» و «کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد)» در سه گزارش تفصیلی، به بررسی چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال‌های پیش‌رو پرداختند. این بررسی‌ها نشان می‌دهد کاهش رشد اقتصادی، افزایش تنش‌های تجاری، ضعف اقتصادی اروپا و برخی اقتصادهای نوظهور، کاهش سرمایه‌گذاری مستقیم و وجود ریسک‌های مالی-اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی آینده اقتصاد جهان را تهدید می‌کند.
 • صعود طلا با اهرم تردید و ترس

  دنیای اقتصاد: روز گذشته قیمت طلا که نتوانسته بود هفته معاملاتی پیشین را در کانال ۱۳۰۰ دلاری به اتمام برساند تحت‌تاثیر کاهش چشم‌انداز اقتصادی دنیا، تردیدها پیرامون «برگزیت» و کاهش چشم‌انداز مورد انتظار از اقتصاد چین در سال ۲۰۱۹ روندی صعودی داشت، به‌نحوی‌که در نیمه نخست روز با افزایش ۳/ ۰ درصدی به حدود ۵/ ۱۲۸۳ دلار به ازای هر اونس رسید.
 • تبعات اجتماعی - سیاسی وصول مالیات

  معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سختی‌های زیادی برای تدوین لایحه بودجه سال ۹۸ متحمل شدیم، گفت: اینکه حاکمیت به مردمی که در شرایط رکود قرار دارند فشار مالیاتی بیش از حد وارد کند مطلوب نبوده و در واقع هزینه تبعات سیاسی و اجتماعی آن بیشتر از وصول مالیات است.
 • استقبال از توقف چاپ سررسید در بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: صدها دوستدار و فعال محیط‌زیست در اقدامی، از تصمیم بانک ملت مبنی‌بر عدم چاپ سررسید حمایت کردند.
 • آغاز نظرسنجی گسترده مردمی درباره نحوه خدمات بانک‌ها

  گروه بنگاه‌ها: پنجمین جشنواره ملی بانک محبوب من به‌عنوان تنها مرجع رسمی نظرسنجی مردمی درخصوص خدمات بانک‌ها آغاز به کار کرد. به گزارش دبیرخانه جشنواره بانک محبوب من، در این جشنواره مشتریان شبکه بانکی کشور می‌توانند با مراجعه به سایت جشنواره در نظرسنجی امسال شرکت کنند. در جشنواره‌هایی که تاکنون برگزار شده بیش از ۲۰ بانک مشارکت فعال داشته‌اند و ۲۰۰ هزار نفر تاکنون در این نظرسنجی شرکت کرده و از ۵۵۰ میلیون ریال جوایز نقدی و غیرنقدی بهره‌مند شده‌اند. بنا بر این گزارش، جشنواره ملی بانک محبوب من هر ساله در قالب یک نظرسنجی اینترنتی برگزار شده و مشتریان شبکه بانکی کشور با پاسخ دادن به ۸ سوال مهم درخصوص خدمات بانکی، در آن شرکت می‌کنند.این جشنواره تا پنجم اسفندماه ادامه خواهد داشت.
 • اعلام سود خالص بیمه «ما» در ۹ ماهه امسال

  گروه بنگاه‌ها: براساس گزارش منتشر شده در سایت کدال، بیمه «ما» با تحقق سود خالص ۵۰۱ میلیارد ریالی در ۹ ماهه ابتدای سال‌جاری، ۸۹ درصد از آخرین پیش‌بینی سال ۹۷ را پوشش داده است که این امر نشان‌دهنده رشد ۱۰۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. به گزارش روابط عمومی، شرکت بیمه «ما» با ثبت سود خالص ۷۷ درصدی در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال گذشته و ثبت درآمد ۱۲۲ میلیارد ریالی صرفا از محل بازده پورتفوی سهام در مهرماه سال‌جاری، یک رکورد تاریخی بر جای گذاشت و با ادامه روند سودآوری خود به یک رکورد جدید دست یافت. طبق اعلام این گزارش شرکت بیمه «ما» علاوه‌بر دارا بودن رتبه سوم شفافیت مالی در بین شرکت‌های بیمه، رتبه اول توانگری را نیز در اختیار دارد.
 • نوآوری موسسه ملل در زمینه بانکداری الکترونیک

  گروه بنگاه‌ها: مدیر‌عامل موسسه اعتباری ملل گفت: سامانه «دیتامیت» یکی از نوآوری‌های موسسه ملل در زمینه بانکداری الکترونیک شامل فرآیندهای خرد بانکی، شرکتی و تجاری است.
 • تعیین سرپرست برای بانک ایران –ونزوئلا

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها: سعید مستشار، سرپرست جدید بانک مشترک ایران ونزوئلا شد. وی جایگزین صمد وفایی که از آبان‌ماه گذشته سرپرست این بانک بود، شده است. سعید مستشار، دانشجوی دکترای ارشد مدیریت مالی است و پیش از این مدیر‌عامل یکی از شرکت‌های زیرمجموعه بانک توسعه صادرات بوده است. مدیر‌عامل فعلی بانک توسعه صادرات، علی صالح‌آبادی است.مستشار در زمان ریاست صالح‌آبادی در سازمان بورس اوراق بهادار، مدیرکل روابط عمومی این سازمان بوده است.
 • جلسه ارزی بانک مرکزی با صادرکنندگان

  جلسه هم‌اندیشی معاون ارزی بانک مرکزی با تولیدکنندگان و صادرکنندگان با محوریت «بازگشت ارز حاصل از صادرات» در بانک مرکزی برگزار شد.
 • صرفه‌جویی در کمک‌های نامعلوم

  دنیای اقتصاد: بررسی اعداد و ارقام لایحه بودجه ۹۸ نشان می‌دهد کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی حدودا ۵/ ۱۹۱ میلیارد تومان بوده که به نسبت قانون بودجه ۹۷ با کاهش ۲۶ درصدی رو‌به‌رو بوده است. مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، سازمان برنامه و بودجه، دادگستری، وزارت ارشاد و نهاد ریاست‌جمهوری ۶ ارگانی هستند که در مجموع ۵/ ۱۹۱ میلیارد تومان ردیف بودجه کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی را در اختیار دارند. ۵/ ۱۹۰ میلیارد تومان از این کمک‌ها به‌عنوان کمک‌های بلاعوض طبقه‌بندی می‌شود و یک میلیارد تومان آن برای استفاده از کالاها و خدمات معاونت امور راهبری مجلس ریاست‌جمهوری در نظر گرفته شده است. در میان ۵ نهادی که این بودجه را در اختیار دارند، وزارت ارشاد با حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بالاترین رقم و نهاد ریاست‌جمهوری با حدود ۲/ ۷۰ میلیارد تومان پس از آن قرار گرفته است.
 • ۳۰۰ ریال سود به ازای هر سهم بیمه اتکایی امین

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه بیمه اتکایی امین با حضور ۹۱/ ۹۳ درصد صاحبان سهام در ساختمان مرکزی این شرکت واقع در جزیره کیش برگزار شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» با حضور نمایندگان سازمان بورس و سازمان حسابرسی، صورت‌های مالی شرکت برای سال‌مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۹۷ به تصویب رسید. همچنین مجمع عمومی عادی سالانه بیمه اتکایی امین مبلغ ۳۰۰ ریال به‌ازای هر سهم برای سود نقدی سهامداران (۲۱ درصد قیمت سهم) تصویب و مقرر کرد براساس قانون تجارت به سهامداران پرداخت شود.
 • ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی به کارکنان کمیته امداد

  گروه بنگاه‌ها: خدمات‌رسانی در حوزه بیمه درمان تکمیلی به کارکنان کمیته امداد امام خمینی (ره) سراسر کشور و خانواده‌های آنان توسط نمایندگان بیمه تجارت‌نو از اول بهمن‌ماه سال‌جاری کلید می‌خورد.
 • امضای تفاهم‌نامه ساخت و تکمیل مدارس شهدای بانک ملی ایران در کردستان

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه ساخت و تکمیل مدارس شهدای بانک ملی ایران در استان کردستان به امضا رسید. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، در این مراسم که با حضور رئیس اداره امور شعب بانک در استان کردستان، مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس و رئیس مجمع خیران مدرسه‌ساز استان برگزار شد، ضمن تاکید بر گسترش روابط متقابل و افزایش سطح همکاری‌ها، تفاهم‌نامه ساخت مدرسه سه کلاسه روستای رشیدآباد شهرستان دیواندره با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد ریال و تکمیل پروژه مدرسه ابتدایی سه کلاسه روستای کوخ شیخ‌الاسلام از توابع شهرستان بانه با اعتبار یک میلیارد ریال امضا شد. علی اشرف یوسفی قیاسی، رئیس اداره امور شعب بانک در استان کردستان ضمن اشاره به فعالیت‌های غیرانتفاعی بانک ملی ایران در راستای تحقق مسوولیت‌های اجتماعی، از آغاز کلنگ‌زنی مدرسه شهدای بانک در روستای رشیدآباد در ایام دهه مبارک فجر امسال خبر داد.
 • حذف ۲ صفر

  دکتر لطفعلی بخشی
  اعلام بانک مرکزی مبنی بر حذف ۴ صفر از پول ملی پس از انجام اصلاحات بانکی و پولی، سروصدای زیادی در رسانه‌ها ایجاد کرد و نظرات مخالف زیادی نسبت به آن ابراز شد که مهم‌ترین محور مخالفت‌ها بی‌اثر بودن آن، ایجاد تورم و هزینه انجام آن بود. حقیقت آن است که حذف ۴ صفر در رسانه‌ها درست ارائه نشد. در بیانیه‌های بانک مرکزی عنوان شد که با حذف ۴ صفر، تومان جایگزین ریال می‌شود و هر واحد تومان شامل ۱۰۰ ریال است که این موضوع کمتر موردتوجه قرار گرفت.
 • هشدار به میزبان نشست ضد ایرانی

  دنیای اقتصاد: مقامات وزارت امورخارجه ایران در ملاقات با معاون وزیر خارجه لهستان در مورد برگزاری یک نشست بین‌المللی در مورد وضعیت منطقه خاورمیانه هشدار داده‌اند. عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه در ملاقات با ماچی‌ای پرزمیسلاو لانگ، همتای لهستانی گفته است که دولت آن کشور باید «متوجه عواقب» برگزاری کنفرانس صلح و امنیت خاورمیانه در ورشو، پایتخت آن کشور باشد. این نشست ماه آینده میلادی (۲۴ و ۲۵ بهمن) به میزبانی مشترک لهستان و آمریکا و مشارکت شماری از کشورهای دیگر برگزار خواهد شد. اگرچه تاکنون برخی کشورها و مقامات از حضور در این نشست انصراف داده یا همچنان در حال بررسی و ارزیابی هستند.
 • تار و مار منابع با یارانه کور

  دنیای اقتصاد: دنیای اقتصاد: سازمان برنامه و بودجه در یک گزارش کارشناسی، چالش‌های اساسی نابرابری درآمدی در کشور را زیر ذره‌بین قرار داده است. داده‌های فصل اول گزارش مبانی اقتصادی اجتماعی لایحه بودجه سال ۹۸ درخصوص مساله توزیع درآمد و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد، سیستم حمایتی فعلی از کارآیی لازم برخوردار نیست. مهم‌ترین چالشی که ازسوی کارشناسان سازمان برنامه و بودجه مورد توجه قرار گرفته است، وجود فساد و رانت در تخصیص دستوری منابع است که نه‌تنها چهره نابرابری را تخفیف نداده، بلکه عملا منجر به ارائه تصویری خشن‌تر از شکاف توزیع درآمد در جامعه شده است. برای اثبات این ادعا می‌توان از ۳ قرینه بهره گرفت. نخست آنکه با وجود تخصیص منابع هنگفت در بودجه‌های سنواتی برای تعدیل شکاف درآمدی و توزیع یارانه‌های آشکار و پنهان، نه‌تنها این هدف تامین نشده، بلکه بر شدت آن افزوده نیز شده است؛ چراکه مطابق داده‌های رسمی در طول دهه ۹۰، ضریب جینی از سال ۹۲ روند افزایشی را پیش گرفته است. قرینه دوم این است که اعطای یارانه‌ها به نظر بیشتر از آنکه در حمایت از اقشار ضعیف باشد، به نفع اقشار برخوردار تمام شده است.
 • خواستار سقوط حکومت سعودی نیستیم

  دنیای اقتصاد: علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران در یک گفت‌وگوی تفصیلی به تشریح مواضع ایران در قبال برجام و خروج آمریکا از این توافق پرداخت و گفت که بعد از خروج آمریکا از توافق، اروپایی‌ها از تهران خواستند که به توافق پایبند بماند و در مقابل آنها شرایط اقتصادی را برای ایران فراهم کنند؛ به همین دلیل نیز ایران به اروپا فرصت داد. او همچنین از دیگر دلایل باقی ماندن ایران در برجام را باز ماندن مسیر دیپلماسی و گفت‌وگو عنوان کرد و افزود: «در مورد اصل برجام باید بگویم، هیچ‌گاه برای نقض برجام پیشگام نبوده و نخواهیم بود.»
 • رکوردشکنی شرکت مس در تولید کاتد

  مهندس «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد»، مدیرعامل شرکت ملی مس گفت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شرکت مس برای نخستین‌بار موفق به تولید ۲۰۰ هزار تن کاتد طی ۱۰ ماه شد.
 • آخرین وضعیت پرونده‌ معاون ارزی سابق بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران روز گذشته در گفت‌و‌گو با رادیو تهران درخصوص آخرین وضعیت پرونده احمد عراقچی، معاون ارزی سابق بانک مرکزی گفت: شعبه ویژه دادگاه درخصوص این پرونده نقص‌هایی گرفته و پرونده جهت برطرف کردن نقص‌ها بازگشته است تا پس از آن، دوباره به دادگاه برود.
 • تایید نامه وزرا به رهبرانقلاب

  ایرنا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تقدیم نامه برخی از وزیران به رهبر معظم انقلاب درباره لوایح مرتبط با FATF را تایید کرد و گفت: مفاد این نامه تقاضا از ایشان برای تسریع در رسیدگی این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
 • برای برون‌رفت از مشکلات معیشتی برنامه داریم

  دنیای اقتصاد: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح طرح‌های فولادسازی بردسیر و کرمان گفت: ما امروز بر مشکلات کشور اشراف کامل داریم و می‌دانیم مردم با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند، اما برای رفع این مشکلات برنامه‌هایی داریم.
 • نشست ورشو، کنفرانس بازی دشمنان است

  خانه ملت: علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در نشست اعضای ستاد برگزاری مراسم چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، نشست ورشو و نشست‌های مشابه را کنفرانس بازی توصیف کرد و گفت: آنها نمی‌توانند انقلاب را حذف کنند و جمهوری اسلامی استراتژی بسیار روشن و دقیقی را از زمان امام راحل و مقام معظم رهبری پیموده و منزلت ملت ایران که محب اهل بیت(ع) هستند که این امر در زمان رژیم شاه بسیار نزول پیدا کرده و باعث شده بود به چشم تحقیر به ایران بنگرند، اصلاح شد.
 • حمیرا ریگی سفیر جدید ایران در برونئی شد

  ایرنا: اداره‌کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به پیشنهاد وزیر امور خارجه و تصویب رئیس‌جمهوری، حمیرا ریگی زیروکی به‌عنوان سفیر جدید ایران در برونئی منصوب شد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: ریگی طی روزهای آینده عازم محل ماموریت می شود. حمیرا ریگی زیروکی پیش از این فرماندار شهر قصرقند در استان سیستان و بلوچستان بود.
 • نظر وزارت خارجه در مورد حسین فریدون

  ایرنا نوشت: روابط عمومی وزارت امور خارجه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: براساس اسناد و مدارک موجود در بخش اداری و امور ایثارگران وزارت امور خارجه «حسین فریدون» به‌دلیل تحمل ۲۷۹ روز زندان در دوران ستمشاهی و شکنجه‌های ساواک دارای عنوان آزاده با ۳۰ درصد جانبازی است.
 • جلسه ویژه هیات نظارت درباره‌ نماینده ملکان

  ایسنا نوشت: علیرضا سلیمی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، روز گذشته در حاشیه جلسه علنی مجلس در توضیح بررسی ادعاهای مطرح‌شده در فضای مجازی درخصوص اتهاماتی به نماینده ملکان از سوی یک خانم گفت: دیروز هیات نظارت در این باره جلسه‌ای را با آقای خدادادی برگزار کرد که هنوز اصالت صوت پخش شده برای ما مشخص نیست؛ البته در حال پیگیری این موضوع هستیم.وی توضیح داد: از طرف دیگر مدرکی به دست ما رسیده که یکی از خانم‌ها قصد اخاذی از آقای خدادادی را داشته و اعلام کرده باید ۵۰۰ میلیون به حسابش واریز شود که اگر این اتفاق رخ ندهد، آبروی این نماینده را می‌برد. این عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در پایان گفت که آقای سلمان خدادادی بعد از ارائه توضیحات گفت که می‌خواهد در این باره به قوه‌قضائیه شکایت کند. چندی پیش در فضای مجازی مطالبی به همراه صوت یک خانم منتشر شد که در آن اتهاماتی را علیه خدادادی نماینده ملکان مطرح می‌کرد.
 • کرباسچی: تعهد دادم، آزاد شدم

  ایرنا نوشت: غلامحسین کرباسچی درباره ماجرای بازداشت خود اظهار کرد: در ارتباط با محکومیتم به یکسال حبس که از سوی دادگاه اصفهان صادر شده بود، دادسرای اصفهان به دادسرای تهران برای اجرای حکم نیابت داده بود و به همین خاطر روز دوشنبه صبح دستگیرم کردند تا به اوین ببرند. وی افزود: در دادسرا وقتی به معاون دادستان تهران موضوع درخواست اعاده دادرسی نسبت به حکم دادگاه اصفهان را گفتم، نامه دادند، تعهد گرفتند و فعلا آزاد شدم. کرباسچی گفت: قرار شده پس از نظر دیوان عالی کشور درخصوص درخواست اعاده دادرسی، درباره اجرای حکم تصمیم‌گیری شود. کرباسچی با شکایت وزارت اطلاعات و ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم به اتهام تبلیغ علیه نظام از سوی دادگاه انقلاب اصفهان به یک‌سال حبس محکوم شده است.
 • رزمایش قطع اینترنت در کشور

  تسنیم نوشت: یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده درگاه پرداخت اینترنتی خبر از اجرای رزمایش قطع اینترنت در کشور و قطع برخی سرویس‌های مبتنی‌بر کارت بانکی هشدار داد. در این اطلاعیه آمده است: در این فرآیند تمام پذیرندگان دارای سرور خارج از کشور، از دسترس خارج خواهند شد. پس از پایان رزمایش تمام سرویس‌ها به حالت عادی خود باز خواهند گشت.در ادامه این اطلاعیه آمده است: در آینده نزدیک این رزمایش به‌تناوب تکرار می‌شود و در نهایت تمامی پذیرندگانی که دارای سرویس خارج از کشور هستند از سرویس پرداخت خارج خواهند شد.
 • تراز‌سازی بودجه با اوراق

  سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
  جلسه دیروز کمیسیون تلفیق به بررسی بخش‌های درآمدی تبصره ۵ لایحه بودجه ۹۸ اختصاص یافت. این تبصره به مجوز انتشار انواع اوراق می‌پردازد که مهم‌ترین ابزار دولت برای جبران کسری بودجه است.
 • سازوکار مالی ایران و سوئیس آماده شد

  یک ماه پس از آنکه وزیر تجارت سوئیس اعلام کرد این کشور به‌دنبال ایجاد یک کانال مالی مستقل برای ادامه تجارت با ایران است، اکنون رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس از آماده شدن این سازوکار خبر داد.
 • نقش تهیه‌کننده سریال شهرزاد در پرونده بانک سرمایه

  خانه ملت: رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان درباره نقش تهیه‌کننده سریال شهرزاد در پرونده بانک سرمایه توضیحاتی داد. جبار کوچکی‌نژاد درباره یافته‌های کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان درخصوص محمد امامی سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده «سریال شهرزاد» گفت: امامی سهامدار بانک سرمایه بود که آورده‌ای نداشت بلکه با زد و بند در بانک، مبالغی توسط شرکت‌های اقماری و کاغذی که شکل داده بود، گرفت و همان را نیز به‌عنوان سرمایه خود در بانک سپرده کرد. نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: از آنجا که این فرد سهامدار شده بود، توانست بسیاری از منابع بانک را گرفته و از بانک بیرون ببرد و فقط با یک چک و سفته وام می‌گرفت.
 • حق مسکن کارگران افزایش یافت

  با تصویب اعضای شورای‌عالی کار، حق مسکن کارگران با افزایش ۶۰‌هزار تومانی از ۴۰ هزار تومان به ۱۰۰هزار تومان رسید.
 • مجمع تشخیص شنبه درمورد پالرمو رای‌گیری می‌کند

  دنیای اقتصاد: لایحه پالرمو در کمیسیون امنیتی سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد. قرار است جلسه علنی مجمع برای بررسی لایحه پالرمو و رای‌گیری در مورد این لایحه روز شنبه برگزار شود. کلیات لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌ یافته فراملی (پالرمو) روزشنبه ۲۹ دی‌ماه در جلسه مجمع تشخیص بررسی شد و ادامه بررسی‌ آن به کمیسیون‌های سیاسی - دفاعی و حقوق- قضایی مجمع تشخیص محول شد.
 • تحلیل الخلیج از چرایی بن‌بست ائتلاف عربی علیه ایران

  دنیای اقتصاد: روزنامه الخلیج چاپ امارات نوشت که رفتار ایالات‌متحده و هم‌پیمانان آن برای تشدید فشار بر ایران، در زمانی که ترامپ خود علت اصلی بروز بحران در خاورمیانه است، حیرت‌انگیز به نظر می‌رسد. به گزارش «انتخاب»، حسن البراری در این رسانه عرب زبان نوشت: در صورتی که ایالات‌متحده در تشکیل ائتلافی علیه ایران جدی بود، بهتر بود که یک مذاکره عمیق بین دولت‌های عضو این ائتلاف برای رسیدن به توافق انجام می‌داد و آنها را متوجه خطری می‌کرد که مقابله با آن لازم است.
 • SPV هفته آینده رسما اعلام می‌شود

  دنیای اقتصاد: منابع آگاه اروپایی به دیپلماسی ایرانی گفتند که سازوکار ویژه اروپایی موسوم به اس‌پی‌وی (SPV) هفته آینده رسما از سوی اتحادیه اروپا اعلام می‌شود. به گفته این منابع جمع‌بندی‌ها بر سر آخرین مراحل تصمیم‌گیری برای سازوکار ویژه اروپایی به پایان رسیده است و آخرین مشورت‌ها در این باره ظرف یکی دو روز آینده انجام و اعلام رسمی آن هفته آینده انجام خواهد شد. این منابع همچنین گفتند اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای رسمی آغاز به‌کار این سازوکار را اعلام خواهد کرد.
 • روایت وزیرخارجه آلمان از لغو مجوز ماهان‌ایر

  ایسنا: وزیر امورخارجه آلمان با دفاع از تصمیم این کشور برای لغو مجوز پرواز ماهان ایر در آلمان گفت که این اقدام در راستای تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران است.‌ هایکو ماس، گفت که کشورش براساس منافع امنیتی خود تصمیم به لغو مجوز پرواز ماهان‌ایر گرفته است. صفحه‌ رسمی وزارت امورخارجه آلمان در توییتر به نقل از‌هایکو ماس نوشت: این تصمیم ضروری براساس منافع امنیتی ما اتخاذ شده است. این شرکت هواپیمایی تجهیزات و اشخاصی را به مناطق جنگی، بیش از همه به سوریه منتقل می‌کند.
 • FATF و سناریوهای پیش‌رو

  دکتر فرخ قبادی
  مدت‌ها بحث بر سر این بود که با نرخ سود بانکی چه باید کرد. گروهی معتقد بودند که اگر نرخ سودی که به سپرده‌ها پرداخت می‌شود نازل باشد، نقدینگی از بانک‌ها خارج و روانه بازارهای موازی می‌شود. عده‌ای دیگر بر آن بودند که اگر این نرخ بالا باشد، بانک‌ها ناگزیر از افزایش نرخ بهره تسهیلات پرداختی به سرمایه‌گذاران می‌شوند، بهره تسهیلات بانکی یکی از هزینه‌های سرمایه‌گذاری است.
 • پیام پنهان برگشت بورس

  امیرهوشنگ نوائی
  دنیای اقتصاد: پیشروی روز گذشته نماگرهای بورسی بر مدار صعود، اگر چه عقبگرد شاخص در روز دوشنبه را جبران نکرد اما توانست آرامش نسبی را به فضای عمومی سهام بازگرداند. ریزش ۲/ ۲ درصدی شاخص کل در جلسه معاملاتی دوشنبه سبب شد تا گمانه‌ها از علل سقوط سهام به بستر شایعات دور و بی‌اساس کشانده شود. کاهش فشار عرضه و رشد عمومی سهام در معاملات روز گذشته مهر تاییدی بر فرضیه اثر فراگیر فضای معاملاتی گروه‌های بانک و خودرو بود و سبب شد تا روایت‌های هیجانی از علت ریزش بورس عقب بنشیند.
 • نقاط پرمعامله بورس در پاییز

  فاطمه اسماعیلی‌
  د‌نیای اقتصاد: نگاهی به وضعیت نماد معاملاتی شرکت‌های حاضر در بورس تهران تا پایان آذرماه نشان می‌دهد تنها ۴/ ۱۷ درصد از سهام این شرکت‌ها به‌عنوان سهام شناور آزاد‌ د‌ر این بازار شناسایی شد‌ه و قابلیت معامله د‌ر بازار سهام را د‌ارند‌. به عبارت د‌یگر حدود ۸۳ د‌رصد‌ از سهام بورسی د‌ر اختیار مالکان عمد‌ه است که با اهد‌اف مد‌یریتی نگهد‌اری می‌شود‌. در این میان صنایع کوچک و عمدتا تک‌نماد، از بیشترین سهام قابل معامله در بازار سهام برخوردارند.
 • رشد آرام آیفکس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل فرابورس ایران در دومین روز بهمن ماه، در اثر پیشروی تقاضا نسبت به عرضه وارد مدار مثبت شد و پس از رشد تقریبا نیم درصدی بر سطح ۱۹۸۰ واحدی ایستاد. روز گذشته بخش عمده نقدینگی در معاملات خرد بازار اول و دوم رقم خورد. همزمان عقب‌نشینی آرام متوسط قیمت اوراق بدهی در رشد محدود نرخ کل بازدهی انعکاس یافت. در این روز همچنین اوراق جدیدی از اسناد خزانه اسلامی در بازار بدهی برای اولین بار عرضه شد، ضمن اینکه فشار فروش در بازار تسهیلات مسکن نیز افزایش یافت و قیمت‌ها افت کرد.
 • روز متعادل بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته پس از افت سنگین روز دوشنبه رو به تعادل گذاشت و با بازگشت نمادهای شاخص گروه بانکی و خودرویی توانست کارنامه مثبتی برای شاخص به جای بگذارد. معامله‌گران دیروز در حالی فعالیت خود را شروع کردند که در گروه بانکی انتشار خبرهای اولیه در مورد افزایش سرمایه بانک تجارت به تشکیل صف خرید برای این نماد منجر شد. این رویداد در کنار تعادل‌یابی نماد سایپا فضایی مثبت را بر بازار حاکم کرد و در نهایت به‌رغم کاهش قیمت جهانی نفت، معامله‌گران توانستند بخشی از زیان روز دوشنبه را جبران کنند. سرانجام شاخص کل طی معاملات دیروز به مدد رشد نمادهای مپنا، تجارت، فولاد خوزستان، گل‌گهر، کشتیرانی و بانک صادرات توانست ضمن ارتقای ۸۸۳ واحدی (معادل ۵۵/ ۰ درصد) در پایان معاملات به رقم ۱۶۲هزار و ۸۰۵واحد برسد. شاخص کل هموزن نیز با افزایش ۹۴/ ۰ درصدی عدد ۲۸ هزار و ۹۸۵ واحد را به نمایش گذاشت.
 • نخستین تئاتر مالی با زنگ بورس

  گروه بنگاه‌ها: زنگ نمایش تئاتر «شوبیل» که نخستین تئاتر مالی در ایران است، شامگاه روز دوشنبه اول بهمن ماه با حضور مدیران ارشد اقتصادی و سیاسی و چهره‌های هنری در سالن اصلی عمارت نوفل لوشاتو، به صدا در آمد. زنگ افتتاحیه این نمایش توسط دکتر حسین عبده تبریزی و همایون ارشادی نواخته شد. در آیین این افتتاحیه مدیران ارشد بازار سرمایه و نهادهای مالی به همراه جمعی از هنرمندان، به تماشای نمایش «شوبیل» نشستند. «شوبیل» با نگاهی به طرحی از امین آذریان بر اساس اتفاقات واقعی از اول بهمن تا هفتم اسفند ماه روی صحنه خواهد رفت. ایوب آقاخانی، لیلا بلوکات، محمدرضا قلمبر، الهام نامی، وحید نفر و بهرام سروری نژاد در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند. «شوبیل» که به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا قلمبر و مشاور اصلی پروژه آقای ایوب آقاخانی اجرا می‌شود نخستین تئاتر مالی در کشور است که دغدغه التهابات روز بازار سرمایه کشور را بیان می‌کنند. این نمایش به تهیه کنندگی امین آذریان و سعید اسلامی بیدگلی اجرا می‌شود.
 • رای دیوان عدالت اداری به پرداخت معوقات معلمان

  گروه بنگاه‌ها: دیوان عدالت اداری رای به پرداخت ۶۳۴ میلیارد تومان از معوقات دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان داد. مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان از صدور رای دیوان عدالت اداری به پرداخت معوقات دولت در برنامه پنجم توسعه به صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.
 • مشمولان از فرصت ثبت شماره شبا در سامانه سهام عدالت استفاده کنند

  روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی: از دی‌ماه امسال دوباره این امکان فراهم شده تا کلیه مشمولانی که تا کنون در سامانه سهام عدالت موفق به ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.irنشده‌اند، نسبت به ورود و ثبت شماره شبای معتبر بانکی خود در سامانه مذکور اقدام کنند. بر این اساس آن دسته از مشمولانی که تا‌کنون موفق به ثبت شماره شبای معتبر بانکی در سامانه سهام عدالت نشده‌اند، از فرصت به‌وجود آمده در این زمینه استفاده کنند. بدیهی است پس از راستی‌آزمایی شماره شبای بانکی ثبت شده توسط بانک‌های عامل، سود عملکرد سال ۱۳۹۵ و در مرحله بعد سود عملکرد سال ۱۳۹۶ این دسته از مشمولان توسط سازمان خصوصی‌سازی به حساب آنان واریز خواهد شد. این گزارش می افزاید: همچنین اقدامات آماده سازی برای واریز سود سهام عدالت سال ۱۳۹۶ شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت ویژه گروه مشمولان روستاییان و عشایر سراسر کشور در سازمان خصوصی‌سازی در حال انجام است و پس از اقدامات صورت‌گرفته، در آینده نزدیک سود دیگر گروه‌های مشمولان نیز با اطلاع‌رسانی قبلی از سوی این سازمان به حساب این گروه واریز خواهد شد.
 • نیاز به ظرفیت‌سازی‌های جدید پروپیلنی

  محسن صالحي كارشناس حوزه انرژي
  رشد و توسعه صنایع تکمیلی در روزهای سخت اقتصادی می‌تواند به ابزاری برای حفظ حجم تولید ناخالص داخلی، تداوم تولید در صنایع بزرگ بالادستی و حفظ اشتغال بدل شود که این ذهنیت در شرایطی که سرمایه‌گذاری‌های اولیه بسیاری در صنایع کوچک‌تر پایین‌دستی صورت گرفته به معنی استفاده حداکثری از ظرفیت‌های نصب شده خواهد بود. از سوی دیگر، شاهد توسعه سریع‌تر تکنولوژیکی در صنایع تکمیلی هستیم که ناخودآگاه به مواد اولیه با کیفیت بالاتر نیاز خواهد داشت. یکی از همین گروه‌های کالایی پلی‌پروپیلن است که هم‌اکنون شاهد عرضه کافی آن در بورس و بازار نیستیم یعنی حجم تولید واقعی فعلی کفاف تقاضای قطعی موجود را نمی‌دهد. تبدیل LPG به پروپیلن که به فرآیند PDH مشهور است شاید بهترین راهکار فنی در این حوزه مهم برای افزایش حجم تولید پلی‌پروپیلن به شمار رود. اهمیت این موضوع به قدری است که خود می‌تواند انقلابی برای صنایع تکمیلی در فاز حجم تولید در گروه‌های کالایی پلی‌پروپیلن محور را رقم بزند.
 • ایران؛ دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان

  گروه بنگاه‌ها: روز گذشته بردسیر کرمان میزبان معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت و برخی مسوولان کشوری و استانی بود که برای افتتاح پروژه فولاد این شهر با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن فولاد احداث شده است.
 • دومین هفته رونق معاملات پلیمرها

  دنیای اقتصاد: حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا برای دومین هفته متمادی از جذابیت این بازار حکایت دارد و شاهد بودیم که دو روز گذشته معاملات جذاب و البته پرحجمی در بورس کالا به ثبت رسید.
 • عبور از اقتصاد دستوری با بورس کالا

  عضو کمیسیون اقتصادی خانه ملت بر لزوم تقویت بازار سرمایه، ایجاد مشوق برای صنایع جهت استفاده از ظرفیت‌های این بازار و عدم هر‌گونه دخالت در روند نظام بازار و رقابت در بورس کالا تاکید کرد.
 • سنگ‌آهن در ثبات

  پایگاه خبری فولاد ایران: قیمت سنگ‌آهن وارداتی خلوص ۶۲درصد در بازار چین در ثبات است. قیمت‌ها از نظر خریداران بالاست از این‌رو سیاست احتیاط در پیش گرفته‌اند. آخرین قیمت ۹۵/ ۷۵ دلار هر تن خشک سی‌اف‌آر ثبت شده که از جمعه اخیر تاکنون تغییری نداشته است. هفته‌های اخیر تناژ سنگ‌آهن وارد شده به بنادر چین بیشتر شده از طرفی به تدریج جو تعطیلات سال نو چین جدی‌تر می‌شود و تمایل به خرید کمتر. در این بین فروشنده‌های سنگ‌آهن نیز تمایلی به کاهش قیمت نشان نمی‌دهند، چون بازار انتظار دارد تقاضا پس از تعطیلات فوریه در چین بالاتر برود.
 • چند قدم تا تعبیر رویای زعفرانی

  با توجه به موفقیت معاملات زعفران در بورس کالای ایران، تبدیل تابلوی بورس به یکی از اصلی‌ترین مراجع قیمت‌گذاری جهانی زعفران، دور از ذهن نیست و برای تعبیر این رؤیا به واقعیت، تنها چند قدم و حمایت باقی مانده است.
 • نیاز به سرمایه در گردش چالش بزرگ تولید فولاد

  گروه بنگاه‌ها: یک تولیدکننده ورق‌های فولادی با اشاره به مشکلات و موانع تولید، گفت: نیاز به سرمایه در گردش برای تولید از آغاز سال ۹۷ تاکنون سه برابر شده است.
 • توضیح و تصحیح

  با پوزش از خوانندگان، در خبر روز گذشته در همین صفحه با تیتر «انجام ۲هزار متر حفاری اکتشافی توسط شرکت تهیه و تولید»، عنوان صحیح خبر «انجام ۳۰۰ هزار متر عملیات حفاری توسط شرکت تهیه و تولید» است که بدینوسیله اصلاح می‌شود.
 • بازگشت معاملات آتی سکه در انتظار تصمیم بانک مرکزی

  مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار درباره انتقال نمادهای معاملاتی بورس کالا به بورس تهران گفت: همه شرکت‌ها پس از کسب استاندارد‌های لازم و ارتقا به دنبال درج نماد خود در بورس‌های بالاتر هستند و بورس کالا نیز از این امر مستثنی نیست.محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن بیان مطلب فوق به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: انتقال یک نماد از فرابورس به بورس تهران به استانداردهای خاصی وابسته است و بدیهی است که اگر شرکتی بتواند به شاخص‌های لازم برسد از فرابورس به بورس منتقل می‌شود.وی ادامه داد: در این میان شرکت بورس کالا نیز از این امر مستثنی نیست و اکنون توانسته با احراز شرایط لازم و کسب استانداردهای قابل قبول از فرابورس به بورس منتقل شود.
 • رشد قیمت فولاد در بازار

  گروه بنگاه‌ها: با رشد تقاضا در بازار، قیمت فولاد افزایش یافت. با افزایش نرخ ارز و توقع رشد بیشتر قیمت‌ها در روز‌های پایان سال جو عمومی در بازار آهن مثبت شد.
 • توسعه نفت با پول‌های مردمی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته ۹ قرارداد طرح نگهداشت و افزایش توان تولید با حضور وزیر نفت و مدیران ارشد صنعت نفت به امضا رسید. سه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، نفت مناطق مرکزی و نفت فلات قاره ایران در حالی به‌عنوان کارفرمایان ۳۳ پروژه نگهداشت و افزایش تولید در سه سال آینده شناخته می‌شوند که روز گذشته تکلیف ۹ پروژه از مجموعه طرح‌ها روشن شد. با امضای این ۹ قرارداد، یک میلیارد دلار از ۲/ ۶ میلیارد دلار سرمایه‌ای که برای اجرای ۳۳ طرح یاد شده در نظر گرفته شده، محقق شد.
 • افت ۳درصدی طلای سیاه

  دنیای اقتصاد: نگرانی از رشد اقتصاد جهانی و به خصوص اقتصاد چین، چشم‌انداز تقاضا برای نفت را تیره کرده و این موضوع به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی در روز گذشته منجر شد. کارشناسان بر این باورند که در حال حاضر به دلیل توافق نفتی و کاهش عرضه نفت عربستان، نگرانی‌ها از سمت عرضه تا حدودی برطرف شده و حال همه نگاه‌ها به سمت تقاضا دوخته شده است. در واقع این سوال مطرح است که سمت تقاضای بازار نفت امسال به کدام سو می‌رود و هر خبری که نشان از تضعیف سمت تقاضا باشد به کاهش قیمت‌ها منجر خواهد شد؛ اما از سوی دیگر بسیاری بر این باورند که کاهش عرضه نفت از سوی اوپک و متحدانش می‌تواند به متعادل شدن بازار نفت در سال جاری میلادی منجر شود. به گزارش «دنیای اقتصاد» بهای نفت خام برنت روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۹ به وقت تهران) بیش از ۸/ ۱ دلار معادل ۳درصد کاهش یافت و به ۸/ ۶۰ دلار بر بشکه رسید. نفت خام آمریکا، نفت شاخص بازار نیویورک نیز ۸۴/ ۱ دلار معادل ۴/ ۳ درصد کاهش یافت و کمتر از ۵۲ دلار بر بشکه معامله شد.
 • تلاش کره‌ای‌ها برای خرید میعانات پارس‌جنوبی

  ایسنا: شرکت «هیوندای اویل‌بانک» کره‌جنوبی نخستین محموله میعانات پارس‌جنوبی ایران را در اواسط فوریه دریافت خواهد کرد.
 • تردید در پایبندی عراق به توافق نفتی

  ایسنا: صادرات نفت از جنوب عراق از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون همچنان نزدیک به رکورد بالای خود مانده و پرسش‌هایی را درخصوص پایبندی این کشور به توافق کاهش تولید اوپک برانگیخته است.
 • قراردادهای سوآپ‌ نفت خام تمدید نشده است

  ایسنا: مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، آخرین اخبار از مذاکرات صورت گرفته در مورد سوآپ نفت خام و فرآورده‌های نفتی را تشریح کرد. وی گفت که قراردادهای سوآپ‌ نفت خام هنوز تمدید نشده است.
 • مرگ حداقل ۱۰ نفر در تصادف ۲ کشتی حمل سوخت

  شانا: تصادف دو کشتی حمل سوخت در دریای سیاه سبب شد حداقل ۱۰ نفر جان خود را از دست بدهند.
 • قیمت FOB فرآورده‌های اصلی در بهمن‌‌ماه اعلام شد

  شانا: مدیریت بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در اطلاعیه‌ای قیمت FOB فرآورده‌های اصلی در بهمن‌‌ماه را اعلام کرد.
 • بسته جدید برای تنظیم بازار

  دنیای‌اقتصاد: طرح «توزیع کالاهای اساسی و ارزاق عمومی» توسط بخش‌خصوصی اکران شد. روسای اتاق‌های‌ بازرگانی و اصناف ایران با ارسال نامه‌ای به سران قوا از طرحی رونمایی کردند که در قالب آن بتوان تنظیم بازار کالاهای اساسی را به شکل موثری انجام داد. این طرح با هدف انتظام‌بخشی بازار کالاهای اساسی برای دهک‌های درآمدی متوسط و ضعیف جامعه پیشنهاد و منتظر تصویب سران قواست.
 • ارزیابی عملکرد اتاق‌های بازرگانی تاکنون

  دکتر سیده‌فاطمه مقیمی رئیس کانون زنان بازرگان ایران
  روز سه‌شنبه مورخ هجدهم دی ماه، مراسم یکصد و سی و پنجمین سالگرد تاسیس اتاق بازرگانی در کشور با عنوان «سومین مراسم اعطای نشان امین‌الضرب» برگزار شد. نکته قابل تامل این است که در هر دوره برگزاری این مراسم، نشان امین‌الضرب به برترین کارآفرینان کشور اهدا می‌شود و از پیشکسوتان عرصه تولید تجلیل به عمل می‌آید؛ حال سوال این است، مگر مهم‌تر از بزرگداشت کارآفرینی و تجلیل از پیشکسوتان، در اتاق بازرگانی ایران، مفهومی وجود نداشت که در چنین مراسم مهمی فقط به این دو موضوع پرداخته شود؟ در انتهای این یادداشت به پاسخ این پرسش خواهیم رسید. اتاق بازرگانی چیست؟ آیا یک سندیکاست؟ آیا یک کانون صنفی است؟ آیا اداره دولتی است؟ بودجه‌اش از کجا تامین می‌شود؟ اتاق بازرگانی چقدر بزرگ است؟ اصلا اتاق بازرگانی قرار است چکار کند؟ در این یادداشت به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.
 • اثرات نرخ ارز و نوسانات آن بر صنایع فلزی

  دنیای‌اقتصاد: نهمین دوره همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار، هفته آینده (نهم و دهم بهمن ماه) برگزار می‌شود. یکی از برنامه‌های پیش‌بینی شده در همایش امسال علاوه بر سخنرانی‌های اصلی، برگزاری میزگردهای تخصصی است.
 • ۴ مصوبه جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

  شاتا: جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که به ریاست محسن صالحی نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، ۴ مصوبه برای رفع مشکل واحدهای تولیدی داشت. اولین دستور کار شصت و پنجمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، رفع مشکل برخی از شرکت‌های خودروسازی درباره ضمانت‌های ضبط‌شده این شرکت‌ها بود که مصوب شد تصمیم‌گیری درباره این مساله به کمیسیون‌های تخصصی هیات دولت ارجاع شود. «رفع تعهد ارزی شرکت داروسازی نصر فریمان»، «تمدید مهلت پروانه ورود موقت شرکت آرد قصر شیرین توسط گمرک»، «مشکل ارزی شرکت تولیدی و بازرگانی ایرانکو» و « اختلاف شرکت الوان ثابت با بانک سپه» از دیگر دستورات جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بود که درباره آنها تصمیم‌گیری شد.
 • جنگ آینده چین و آمریکا

  دنیای اقتصاد: «لی شیانگفو» در یک کلبه تک‌اتاقه بزرگ شد که فقط با یک لامپ که از سقف آویزان بود روشن می‌شد. این کلبه کوچک در بخش فقیرنشین استان «هنان» در ۵۰۰ مایلی پکن قرار داشت. پدرش پس از اینکه پای خود را در یک حادثه کاری از دست داد دیگر قادر به کار کردن نبود. مادرش هم هر روز در مزارع گندم زحمت می‌کشید و مرارت می‌برد. وقتی برای اولین بار در تابستان ۲۰۰۱ با «لی» در یک سفر طولانی با قطار آشنا شدم، قرار بود زندگی‌اش دگرگون شود.
 • اعضای گارد ملی ونزوئلا دستگیر شدند

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه خبری در رسانه‌های روسی منتشر شد که حکایت از کودتا در ونزوئلا داشت اما بلافاصله مشخص شد که کودتایی در کار نیست و شماری از اعضای گارد ملی در این کشور با ضبط یک ویدئو خواستار کناره‌گیری مادورو از سمت ریاست‌جمهوری شده بودند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، یکی از اعضای ارتش این کشور تصریح کرده است که صبح روز دوشنبه به وقت محلی در ونزوئلا (سه‌شنبه به وقت تهران) شماری از اعضای گارد ملی این کشور دستگیر شدند.
 • کاهش شدید اعتماد مردم روسیه به پوتین

  دیلی‌میل: براساس جدیدترین نظرسنجی مشخص شد که میزان اعتماد مردم روسیه به رئیس‌جمهوری‌شان به پایین‌ترین سطح خود در ۱۳ سال گذشته رسیده است. این آمار جدید یک پسرفت برای کرملین به شمار می‌رود که برای نشان دادن وجهه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به‌عنوان پدر ملت تلاش زیادی کرده است.
 • خروج ۵۰ درصدی بریتانیا از سوریه و عراق

  دیلی میل: فرمانده ارتش انگلیس اعلام کرد، این کشور بیش از نیمی از هواپیماهای جنگی خود را از سوریه و عراق خارج خواهد کرد. هشت فروند هواپیمای تورنادوی ارتش انگلیس ماه آینده میلادی از سوریه و عراق خارج خواهند شد و به انگلیس بازخواهند گشت که به این ترتیب شمار جت‌هایی که برای مبارزه با داعش به این کشورها اعزام شده‌اند را از ۱۴ فروند به ۶ فروند کاهش خواهد یافت. با این حال فرماندهان ارتش انگلیس اظهار کرده‌اند که همچنان برای مبارزه با افراط‌گرایان یا بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در صورتی که علیه مردم خود از تسلیحات شیمیایی استفاده کند، آمادگی دارند. پیش‌بینی می‌شود نیروهای ویژه انگلیس که همچنان در سوریه عملیات سری انجام می‌دهند، با خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، رویه آنان را پیش بگیرند. صرف‌نظر از این تصمیم برای خروج هشت فروند هواپیمای تورنادو، قرار است تورنادوهای مدل GR۴ واقع در پایگاه هوایی ارتش انگلیس در قبرس از ماه مارس دیگر به کار گرفته نشوند. با این حال جنگنده‌های «اف-۳۵ لایتنینگ ۲» ارتش انگلیس نیز می‌توانند تا تابستان ۲۰۱۹ برای هدف قرار دادن زرادخانه‌های شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند.
 • کشف یک مقر موشکی اعلام‌نشده در کره‌شمالی

  رویترز: مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی (CSIS) گزارش داد، یکی از ۲۰ پایگاه عملیاتی موشک بالستیک اعلام‌نشده در کره‌شمالی به‌عنوان یک مقر موشکی فعالیت دارد. ویکتور چا، تحلیلگر مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در گزارشی نوشت: «پایگاه عملیات موشکی سینو-ری و موشک‌های نودونگ مستقر در این مکان با فرضیه استراتژی نظامی هسته‌ای کره‌شمالی انطباق دارد و یک سطح عملیاتی هسته‌ای یا قابلیت تهاجم اولیه متعارف فراهم می‌کند.» کشف یک مقر موشکی اعلام‌نشده سه روز پس از آن مشخص شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت مایل به برگزاری نشست دیگری برای بررسی خلع سلاح‌ هسته‌ای با کیم‌جونگ‌اون،‌ رهبر کره‌شمالی در اواخر فوریه است. این اندیشکده مستقر در واشنگتن که نوامبر گذشته درباره ۲۰ پایگاه موشکی گزارش داده بود، تاکید کرد پایگاه سینو-ری هرگز رسما از سوی کره‌شمالی اعلام نشده است و در نتیجه «به‌نظر می‌رسد موضوع مذاکرات خلع‌سلاح هسته‌ای نبوده» است. این گزارش تاکید دارد، سایت سینو-ری واقع در ۲۱۲ کیلومتری شمال منطقه غیرنظامی شده، نقش مهمی در تولید موشک‌های بالستیک با قابلیت هدف قرار دادن کره‌جنوبی، ژاپن و حتی گوآم (جزو اراضی ایالات‌متحده) در غرب اقیانوس آرام ایفا می‌کند. این پایگاه به موشک‌های بالستیک میان‌برد نودونگ-۱ مجهز است.
 • وضعیت پیچیده ارزهای صادراتی

  دنیای اقتصاد: وضعیت ارزهای صادراتی با مصوبات جدید کمیسیون تلفیق بودجه پیچیده‌تر شده است. این مصوبه درخصوص بازگرداندن ارز صادراتی در دو قالب تشویق و تنبیه صادرکنندگان اعلام شده است. از یکسو مشوق‌های صادراتی منوط به بازگرداندن ارز شده و از سوی دیگر چنانچه صادرکنندگان در موعد مقرر ارز خود را برنگردانند، جریمه‌هایی برای آنها در نظر می‌گیرند. در مورد اول (مشوق‌های صادراتی)، اگر صادرکنندگان تعهدات خود را انجام داده و ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصاد کشور برگردانند، می‌توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند.
 • مصائب گوشت قرمز

  فرهاد آگاهی نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران
  صاحب‌نظران، متفق‌القولند که گوشت قرمز، بخش مهمی از سبد خانوار را تشکیل می‌دهد و از آنجا که پرهزینه‌ترین کالای سبد غذایی خانوارها محسوب می‌شود، منحنی مصرف آن در خانواده‌های مختلف، شدیدا تحت‌تاثیر وضعیت مالی آنها است و به همین دلیل در همه جای دنیا، بحث بر سر چگونگی تسهیل شرایط برای دسترسی بهتر اقشار جامعه به گوشت قرمز، مورد توجه سیاست‌گذاران اقتصاد خانواده قرار دارد. همه تلاش می‌کنند تا با رویکردهای اقتصادی متناسب با مختصات آن جامعه، کاری کنند که عقربه‌های نشانگر میانگین سالانه قیمت گوشت، بر عددی بایستد که همه خانواده‌ها، به‌خصوص خانوارهای دهک‌های پایین جامعه با حداقل دریافت دستمزد هم بتوانند به هر صورتی که برایشان مقدور باشد، شاخص پروتئین گوشت قرمز مورد نیاز خود را تامین کنند.
 • پل عبور قطعه‌سازی از بحران

  دنیای اقتصاد: قطعه‌سازی ایران هم این روزها مانند خودروسازی، اوضاع و احوال مناسبی ندارد و در حالی که بزرگان صنعت قطعه درگیر جنگ سرد با یکدیگرند، واحدهای کوچک و ضعیف به‌دلیل فشارهای غیر‌مستقیم ناشی از تحریم و همچنین مشکلات داخلی اقتصاد، در مسیر حذف قرار گرفته‌اند. در این شرایط به‌نظر می‌رسد تشکیل «تیروان‌ها» (ابرقطعه‌سازان متخصص و متمرکز) در قطعه‌سازی کشور می‌تواند راهی باشد برای بهبود اوضاع فعلی، هرچند البته به تبع آن، بخشی از قطعه‌سازان کوچک و ضعیف از عرصه تولید کنار خواهند رفت و یا مجبور می‌شوند خود را برای پیوستن به تیروان‌ها ارتقا بدهند.
 • اصلاح قیمت قطعات کلید خورد

  دنیای اقتصاد: با تغییر سیاست قیمت‌گذاری خودرو از «دستوری» به «حاشیه بازار»، پروژه اصلاح قیمت قطعات نیز کلید خورد.
 • رشد تولید لاستیک در ایران

  گروه بنگاه‌ها: امسال با وجود تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران، در مجموع ۱۶۲ هزار تن تایر در هشت ماه منتهی به آبان در کشور تولید شد که رشد حدود ۵/ ۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد. خسرو محمودیان دبیر انجمن صنفی صنعت تایر، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد»، گفت: وقایع امسال در صنعت تایر(این کالای استراتژیک مصرفی بادوام) بیش از سال‌های گذشته بر نحوه حیات این صنعت اثر گذاشت اما نسبت به ۱۳۹۶ به میزان ۲ میلیون حلقه افزایش تولید انجام شد.
 • تلاش مجلس برای اصلاح امور خودروسازان

  دنیای اقتصاد: بررسی ماده ۲ طرح ساماندهی صنعت خودرو، در جلسه روز گذشته مجلس محل اختلاف میان نمایندگان شد. کلیات این طرح دوشنبه گذشته به تصویب نمایندگان مجلس رسید و روز گذشته بررسی جزئیات آن آغاز شد.
 • اولین بیانیه انتخاباتی دور نهم اتاق

  دنیای اقتصاد: نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی تهران با صدور اولین بیانیه‌ انتخاباتی وارد مرحله تازه‌ای شد. درحالی ثبت‌نام نامزدهای انتخابات در ۲۶ دی ماه به پایان رسید که نه‌تنها شاهد انصراف برخی چهر‌ها از اعلام نامزدی در نهمین دوره انتخابات بودیم، بلکه هنوز به جز ائتلاف برنده انتخابات دوره پیشین اتاق بازرگانی، گروهی به‌طور رسمی وارد میدان رقابت نشده است؛ اما پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که احتمالا ۳ ائتلاف دیگر برای انتخابات اتاق تهران در روز‌های آینده برنامه‌های خود را اعلام می‌کنند.
 • اعطای ۵ مجوز تجاری چین به ایوانکا ترامپ

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که شعله‌ جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن هنوز خاموش نشده، ایوانکا ترامپ توانسته است با توجه به مدل سیاست‌خارجی دونالد ترامپ پنج مجوز تجاری را از پکن برای شرکت خود به ثبت برساند.
 • تولید لوتوس در چین

  دنیای اقتصاد: به‌نظر می‌رسد چیزی نمانده است که شاهد ظهور خودروهای لوتوس تولید چین باشیم. قرار است خودروسازی انگلیسی لوتوس خودروی جدید شاسی‌بلند خود را در چین تولید کند. به گزارش رویترز، شرکت مادر جدید لوتوس به نام جیلی به‌زودی یک کارخانه ۳/ ۱ میلیارد دلاری را در شهر ووهان چین برای این تولید خودروهای اسپرت شاسی‌بلند تاسیس می‌کند.این نخستین همکاری این شرکت با لوتوس پس از خرید ۵۱ درصد از سهام آن در اکتبر سال ۲۰۱۷ است. گفته می‌شود کارخانه جدید بخشی از برنامه جیلی برای تولید بیشتر خودروهای لوکس است تا همزمان گذشته آنها که به کپی‌برداری از طراحی‌های دیگر خودروسازان معروف است، پاک شود. از سوی دیگر برای لوتوس این اقدام بی‌شک به‌عنوان وسیله‌ای برای افزایش حجم تولید از طریق برون‌سپاری و انتقال تولید از نورث‌فولک بریتانیا به چین محسوب خواهد شد. البته در آینده نزدیک همه خودروهای لوتوس در چین تولید نخواهند شد. جیلی و لوتوس تایید کردند که کارخانه نورث‌فولک همچنان مهد تولید اغلب خودروهای لوتوس خواهد بود.
 • نگرانی ترکیه از توقف صادرات کالا به ایران

  دنیای اقتصاد: فاتح چایاباتماز، نماینده انجمن تجار و صنعتگران مستقل ترکیه (موسیاد) در ایران، در اظهاراتی هشدار داد تصمیم ایران برای ممنوعیت واردات برخی از محصولات خارجی که در داخل تولید می‌شوند ممکن است صادرات ترکیه به ایران را متوقف کند. به گزارش «ایسنا» به نقل از دیلی صباح، چایاباتماز گفت: تصمیم مجلس ایران برای ممنوعیت واردات کالاهایی که مشابه آنها در داخل کشور تولید می‌شوند، ممکن است به روابط تجاری میان ایران و ترکیه لطمه بزند.
 • برگزیت سخت در کمین صنعت خودرو

  دنیای اقتصاد: وعده سیاستمداران به مردم این بود که خروج انگلستان از اتحادیه اروپا (برگزیت) روندی نرم و آرام را در پیش گیرد. حالا اما معلوم شده که چنین چیزی نا‌محتمل است و خروج بدون هیچ توافقی بیش از هر احتمال دیگری قریب‌الوقوع به‌نظر می‌رسد. این به آن معناست وقتی که ترک اتحادیه اروپا در روز ۲۹ ماه مارس رخ دهد، انگلستان هیچ توافقی در زمینه گمرکات، تجارت، شهروندی یا مسافرت با اتحادیه اروپا نخواهد داشت. برخی از طرفداران سرسخت برگزیت این موضوع را به‌عنوان یک نکته مثبت تلقی می‌کنند، اما منتقدان بر این باورند که این وضعیت منجر به بروز یک بحران در مرزها، افزایش قیمت‌ها و کمبود کالاها خواهد شد. در صنعت خودرو همه جزییات تجارت محصولات از تعرفه‌ها و تشریفات گمرکی به قوانین سازمان تجارت جهانی باز خواهد گشت. این می‌تواند آسیبی جدی به زنجیره حساس عرضه در اروپا که سال‌ها به سختی شکل گرفت، وارد سازد.
 • ترمز تورم مسکن پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: تورم ماهانه مسکن در تهران با سقوط آزاد در اولین ماه زمستان، به مرز «صفر» نزدیک شد. روند رشد ماهانه قیمت بعد از چرخش مسیر از نقطه اوج شهریور، در ماه پایانی پاییز نرخ ۸/ ۴ درصد را ثبت کرد و در دی ماه، دامنه رشد در حد ۵/ ۱ درصد محدود شد. اکنون ۳ واحد درصد از تورم نقطه‌ای مسکن کاسته شده و حجم معاملات به کف جدید رسیده است. متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران ۷/ ۹ میلیون تومان است. کندتر شدن سرعت رشد قیمت احتمال تحقق یک پیش‌بینی را تقویت می‌کند.
 • پیش‌بینی افت فروش خودرو در تایلند

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارند که مجموع فروش خودرو در تایلند در سال‌جاری میلادی ۸/ ۳ درصد افت خواهد کرد و به یک میلیون دستگاه خواهد رسید. این در حالی است که فروش خودرو در این کشور در سال ۲۰۱۸ جهشی ۱۸ درصدی را تجربه کرده بود. شرکت خودروسازی تویوتای تایلند که در حدود یک‌سوم بازار خودروی این کشور را در سلطه دارد، ضمن اعلام این خبر پیش‌بینی کرده است که فروش محصولاتش در این کشور آسیای جنوب‌شرقی از ۳۳۰ هزار دستگاه در سال گذشته افزایشی ۷/ ۴ درصدی را در سال ۲۰۱۹ تجربه خواهد کرد. میچینوبو سوگاتا، رئیس تویوتاموتورز تایلند در یک کنفرانس مطبوعاتی در این‌باره گفت که فروش امسال به مدد تولید مدل‌های جدید و پیشتازی در فروش داخلی افزایش خواهد یافت. تایلند یک تولیدکننده منطقه‌ای و مهد صادرات برای خودروسازان برتر جهان محسوب می‌شود.
 • اوضاع قیمت مسکن در منطقه ۵ تهران

  دنیای‌اقتصاد: بازار معاملات خرید وفروش مسکن در منطقه۵ شهر تهران نیز مانند سایر مناطق پایتخت به لحاظ قیمتی در روزهای سپری شده از فصل زمستان امسال با تغییر محسوس در سطح قیمت‌های پیشنهادی و قطعی در مقایسه با یک ماه گذشته مواجه نشده است. تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» از وضعیت قیمت‌های پیشنهادی فایل‌های فروش مسکن عرضه شده به بازار مسکن منطقه ۵ شهر تهران نشان می‌دهد در شرایط فعلی سطح قیمت مسکن در این منطقه رشد قابل توجهی در مقایسه با یک ماه گذشته نداشته است و هم‌اکنون بازار معاملات مسکن این منطقه نیز با کاهش قابل توجه حجم خرید وفروش آپارتمان مواجه شده است.
 • دو راهکار برای رفع تعهدات خودروسازان

  تسنیم: مدیرعامل سازمان حمایت گفت: اگر خودروساز به دلایلی نمی‌تواند برخی خودروها را تحویل دهد، باید سبدی از محصولات خود را در اختیار مشتریان بگذارد تا آنها قدرت انتخاب داشته باشند و اگر هم خودروهای جایگزین را نخواستند، پولشان به روز و با محاسبه سود و جریمه تاخیر، پس داده شود
 • رویکرد درآمدزایی شهرداری در سال ۹۸

  شهردار تهران با اشاره به مشکلات مالی موجود در ساختار مدیریت شهری، بر ضرورت کاهش هزینه‌های جاری و افزایش درآمدها در سال آینده تاکید کرد و گفت: در بودجه ۹۸ از درآمدهای حاصل از صدور پروانه‌های ساختمانی برای حل مشکلات مالی شهر استفاده نخواهیم کرد. به گزارش شهرنوشت، پیروز حناچی در جلسه شورای معاونان شهرداری تهران با تاکید بر ضرورت کاهش هزینه‌های جاری و افزایش درآمدها گفت: در محاسبات بودجه‌ای شهرداری باید برای شرایط حاد نقشه و برنامه‌ریزی داشته باشیم.
 • اثر محسوس طرح کاهش در بهبود کیفیت هوا

  مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: امسال میزان پایداری هوای سالم پس از بارندگی‌ها به ۳ تا ۴ روز افزایش پیدا کرده است، درحالی که سال گذشته این پایداری وجود نداشت.
 • قطعات تقلبی به مرز هشدار رسید

  صدا و سیما: رئیس امور بازرسی اصناف گفت: هم‌اکنون حجم تامین و توزیع قطعات تقلبی خودرو در بازار به مرز هشدار رسیده که باید برای آن تدبیری فوری اندیشیده شود.علیرضا نیک آیین با اشاره به اینکه کمبود قطعات اصلی در بازار زمینه را برای سودجویی متخلفان فراهم کرده است افزود: این افراد قطعات تقلبی بی‌کیفیت را در بسته‌بندی‌های قطعات اصلی و با نشان‌های معروف به بازار عرضه می‌کنند؛ به‌نحوی‌که این قطعات حتی برای تعمیرکاران خودرو قابل‌تشخیص نیست.
 • توسعه تعمیرگاه مرکزی داتیس خودرو

  گروه بنگاه‌ها: شرکت داتیس خودرو با توسعه تعمیرگاه مرکزی خود آماده ارائه خدمات به سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ است. به گزارش روابط عمومی این شرکت، تعمیرگاه مرکزی داتیس‌خودرو، یکی از مجهزترین تعمیرگاه‌های خودروهای پیشرفته و هیبریدی فضایی به وسعت سه هزار متر مربع و دو سالن پیشرفته را در اختیار دارد.این شرکت به‌تازگی مجهز به دستگاه‌های معاینه فنی شده که از این پس مشتریان و سازمان‌ها می‌توانند خدمات گسترده‌تری را دریافت کنند. در این تعمیرگاه که در جاده دماوند بعد از سه راه تهرانپارس قرار دارد، خدماتی چون تعمیر تخصصی خودرو، صافکاری، نقاشی لابراتوار تخصصی رنگ گلازوریت در بهترین سطح کیفی و جهانی ارائه می‌شود.
 • رفتارشناسی بازار خودرو

  خانواده‌های ایرانی طی یک سال اخیر همچون سال ۱۳۹۱ بار دیگر با موج تورمی جدید مواجه شدند و شاهد یک جهش ارزی در نتیجه تورم بودند. تورم بالا طی یک سال گذشته سبد کالایی خانواده‌های ایرانی را کوچک‌تر کرد و خودرو به‌عنوان یکی از نیازهای عمده خانواده‌های ایرانی نیز که در داخل تقریبا در انحصار دو غول خودروسازی است، شرایط ویژه و عجیبی را پشت‌سر می‌گذارد.
 • همرنگی با جماعت

  امير محمد تهمتن پژوهشگر اقتصاد رفتاري،انديشكده مطالعات حاكميت و سياست‌گذاري دانشگاه صنعتي شريف
  چند ماهی است که بازار خودرو در ایران با نوسانات بالای قیمتی مواجه است. در این شرایط، شرکت‌های خودرو‌سازی برای مدیریت قیمت در بازارها، اقدام به پیش‌فروش خودرو با شرایطی خاص (و حتی کمی عجیب و غریب) کرده‌اند. از جمله شرایط جالب توجه در این طرح‌های پیش‌فروش، عدم اعلام نوع خودرو و موعد تحویل است. در این طرح‌ها، تنها عنوان «تمام خودروهای قابل عرضه» بدون ذکر موعد تحویل اعلام شده است. با این حال، با پدیده شگفت‌انگیز دیگری در بازار خودرو مواجه بودیم: هجوم کم‌سابقه مردم برای پیش‌خرید خودروها در این طرح‌ها. این یادداشت تلاش می‌کند، از میان عوامل مختلفی که می‌تواند بر این رفتار تاثیر‌گذار باشد، یک عامل را مورد بررسی قرار دهد. شاید یکی از مهم‌ترین عوامل موثر، انتظار مردم از افزایش بیشتر قیمت‌ها است. برخی تحلیل‌ها نشان می‌دهد که فاصله زیاد قیمتی میان کارخانه و بازار، حکایت از حباب در قیمت‌ها دارد. اما استقبال فراوان از این طرح‌ها می‌تواند نشان‌دهنده انتظار بازار برای افزایش بیشتر قیمت‌ها باشد. اما این یادداشت در کنار عامل انتظارات و دیگر عوامل مهم، یک عامل مهم دیگر را مورد شناسایی قرار داده است: ما می‌خواهیم آنچه اطرافیانمان انجام می‌دهند را انجام دهیم. این اطرافیان شامل طیف وسیعی از افراد در شبکه اجتماعی‌مان می‌شود: دوستان، همکاران و حتی مردم.
 • تحلیل یا قواعد سرانگشتی؟

  زهرا موسوی پژوهشگر اقتصاد رفتاری
  در زندگی همه ما موقعیت‌هایی پیش می‌آید که لازم است تصمیمات سختی بگیریم که لزوما از پیامدهای آن نمی‌توانیم مطمئن باشیم. به این شرایط، تصمیم‌گیری در حالت عدم اطمینان یا قطعیت می‌گویند. گرفتن مدرک دکترای فلسفه ممکن است به پیدا کردن یک شغل با جایگاه اجتماعی خوب کمک کند، اما از طرف دیگر ممکن است با این مدرک نتوانیم در ایران هیچ شغلی پیدا کنیم و در نهایت مجبور شویم شغلی بی‌ارتباط با آنچه برای آن سال‌های سال تلاش و هزینه کرده‌ایم، انتخاب کنیم. معاینه پزشکی برای بیماری‌های خاصی چون سرطان سینه ممکن است به تشخیص زودهنگام و درمان بیماری کمک کند، اما ممکن است هیچ مشکلی نداشته باشیم و پول ما هدر رفته باشد. به همین ترتیب، خرید خودرویی که از قیمت و زمان تحویل آن هیچ اطلاعی نداریم، می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مناسب برای حفظ ارزش پول باشد، اما از سوی دیگر نیز می‌تواند تنها حبابی باشد که در کوتاه‌مدت ما را متحمل هزینه‌های جدی کند. «تئوری مطلوبیت انتظاری» داستانی از این موضوع است که ما چگونه باید تصمیم عقلانی بگیریم، زمانی که از پیامدهای یک عمل مطمئن نیستیم. در این حالت گفته می‌شود عملی را انتخاب کنید که بیشترین مطلوبیت مورد انتظار را برای شما دارد.
 • مثلث خطای فردی

  امین کریمی پژوهشگر اقتصاد رفتاری
  با افزایش قیمت ارز، بازار خودرو نیز مانند دوره‌های گذشته با افزایش روبه‌رو بوده است. این در حالی است که اختلاف قیمت میان کارخانه و بازار در زمان‌هایی برای برخی خودروها به ۱۰۰ درصد رسیده است. از این رو با توجه به اهمیت موضوع، کارشناسان اقتصادی به تفسیر این پدیده و دلایل شکل‌گیری آن در چند ماه اخیر پرداخته‌اند. با این وجود می‌توان از منظر دیگر دانش اقتصاد و با بهره‌گیری از یافته‌های روان‌شناسی به این مساله نگاه کرد. حوزه‌هایی از دانش که به اعتقاد برخی اقتصاددانان به سمت یکدیگر همگرا می‌شوند و آن را اجتناب ناپذیر می‌دانند (تیلر، ۲۰۱۶؛ ایرل، ۲۰۰۵). مقاله حاضر در تلاش است تا این افزایش قیمت در بازار خودرو را از منظر اقتصاد رفتاری مورد واکاوی قرار دهد. هر چند که این نوشتار به بیان راهکارهای کاهش قیمت نمی‌پردازد و به حوزه تبیین موضوع بسنده می‌کند.
 • چرخه محصول در یک کسب‌وکار پویا

  نویسندگان: Daniel Gross and Brian Caisman مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: strategy-business: جان فولی (John Foley) مدیرعامل و یکی از موسسان پلوتون (Peloton)، یک استارت‌آپ در حوزه فیتنس است که دوچرخه‌های ثابت ۲۰۰۰ دلاری آن از زمان تاسیسش در سال ۲۰۱۲ طرفداران بسیاری به‌دست آورده است. این شرکت با تمرکز بر هر جنبه از کسب‌و‌کارش رشد کرده است؛ به‌طوری‌که می‌تواند یک تجربه مشتری قابل‌توجه در حوزه‌های نرم‌افزار، سخت‌افزار، مربیانی در کلاس جهانی، خرده‌فروشی رو به گسترش و شبکه لاجستیک خودش ایجاد کند.
 • استارت‌آپ یا شرکت؟

  نویسنده: Alisa Walker مترجم: ندا رحمانی
  منبع: mbastudies: چه چیزی از همه خوشحال‌ترتان می‌کند؟ شرکتی اسم‌ورسم‌دار با نردبانی که از آن بالا بروید؟ یا استارت‌آپی که جز تخته‌ شیرجه هیچ نردبانی در آن وجود ندارد؟ آیا شغلی تعریف شده می‌خواهید که در آن می‌دانید چه انتظاری بایدداشته باشید یا شغلی که کمی معماگونگی هم در خود داشته باشد؟ چقدر ریسک را می‌پذیرید؟ بیایید به مزایای شروع کار در دنیای شرکت‌های بزرگ و دنیای استارت‌آپ نگاهی دقیق‌تر کنیم.
 • محدودیت‌های تخریب بازار

  لئونارد شرمن مترجم: مهدی نیکوئی
  برگرفته از کتاب: اگر در جنگِ سگي هستي، گربه شو!: فناوری‌های مخربی که بازار را به کلی تغییر می‌دهند، پتانسیل بالایی برای موفقیت دارند. با ارائه چنین فناوری‌هایی به یکباره ماهیت محصولات و خدمات ارائه شده به بازار تغییر می‌کنند و تا مدت‌ها هیچ رقیبی نمی‌تواند درآمدهای شرکت ارائه‌کننده را تهدید کند. اما چرا ارائه چنین فناوری‌ها و نوآوری‌هایی به ندرت اتفاق می‌افتد؟ آن هم در صورتی که نادیده گرفتن امکان تخریب بازار و دگرگونی‌های بزرگ، ممکن است بقای آنها را به خطر بیندازد.
 • صادرات ۵/ ۵ میلیارد دلار کالا از خوزستان

  محمد علاف‌پور
  دنیای‌اقتصاد – اهواز: ناظر گمرکات استان خوزستان گفت: ۱۲ میلیون تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در ۹ ماه امسال از گمرکات استان خوزستان به خارج از کشور صادر شد. غلامرضا بلوطی‌میرزا افزود: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی پنج درصد رشد و از لحاظ وزنی ۱۰ درصد کاهش داشته است.
 • افتتاح سه طرح شبکه آبفای شهری در آذربایجان‌غربی

  بهاره پورعلی
  دنیای‌اقتصاد – ارومیه : رئیس هیات‌مدیره شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی از بهره‌برداری سه طرح بزرگ شبکه آب و فاضلاب در استان خبر داد.
 • اصفهان، نخستین شهر دوستدار کودک

  دنیای‌اقتصاد- اصفهان: اصفهان، به‌عنوان اولین شهر ایران و سومین شهر خاورمیانه به شبکه شهرهای دوستدار کودک، که از سال ۱۹۹۶ تشکیل شده است، پیوست. این اتفاق به این دلیل رخ داده است که در برنامه «هزاره سوم و توسعه پایدار شهری» سازمان ملل، ۱۷ شاخص وجود دارد و شاخص‌های شماره ۳ و ۱۰ این برنامه به نگاه دقیق به همه اقشار جامعه تاکید می‌کند.
 • تحول در روستاهای هرمزگان

  دنیای‌اقتصاد – بندرعباس: معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان گفت: اجرای طرح‌های اشتغا‌ل‌زایی در مناطق مختلف هرمزگان، روستاهای استان را متحول و این مناطق را تبدیل به کارگاه‌های تولیدی کرده است.ایرج حیدری در دوازدهمین نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی هرمزگان با اشاره به پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی، اظهار کرد: در بخش پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی اعتبارات قابل‌توجهی توسط استان جذب و به طرح‌های مختلف تولیدی در سطح استان پرداخت شده است. وی خاطرنشان کرد: تسهیلات اشتغال روستایی با نظارت دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل در استان در حال پرداخت است و بر میزان تحقق اجرای طرح‌های اشتغا‌ل‌زایی نیز نظارت حاکم است.
 • ۵۰ درصد تولیدات کشاورزی در حاشیه دریاچه ارومیه است

  رعنا نیک‌رفتار
  دنیای‌اقتصاد – تبریز: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی درباره دریاچه ارومیه و استراتژی سازمان جهاد کشاورزی در مدیریت کشت در اراضی محدوده دریاچه گفت: عوامل اصلی تولیدی در بخش کشاورزی، آب و خاک است و به هر مساله‌ای که سبب شود این دو عامل مورد تهدید قرار گیرد و تولید محصولات کشاورزی که نیاز اولیه جمعیت رو به رشد جامعه است به خطر بیفتد، باید حساسیت ویژه‌ای نشان داد.
 • بودجه سال ۹۸ شهرداری تبریز تقدیم شورای شهر شد

  سیما نیک‌رفتار
  دنیای‌اقتصاد – تبریز : شهردار تبریز بودجه سال آتی شهرداری تبریز را ۲ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد و این بودجه را برای بررسی بیشتر، در کتابچه‌ای مزین به چند شاخه گل، به اعضای شورای شهر تبریز تحویل داد.
 • «الوند» از شهرهای فعال قزوین دربازآفرینی شهری

  مهرداد نوری
  دنیای‌اقتصاد – قزوین: نخستین نمایشگاه بین‌المللی بازآفرینی شهری، شهر الوند را در کشور مطرح کرد.
 • اجرای طرح غربالگری فشار خون و تناسب بدنی در شیراز

  محمد صداقت
  دنیای‌اقتصاد – شیراز : مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین نمادهای پیشرفت هر کشوری بهبود شاخص‌های مربوط به سلامت بوده و از بهترین و منطقی‌ترین راه‌های ارتقای سطح سلامت، پیشگیری از بیماری است، از اجرای طرح غربالگری فشار خون و تناسب بدنی در این شهر خبر داد.
 • بررسی طرح «جشنواره گرگان مهمان‌نواز»

  دنیای‌اقتصاد – گرگان: رئیس کمیسیون خدمات شهری، فضای سبز و زیست شهری شورای شهر گرگان از بحث و تبادل‌نظر درخصوص طرح برگزاری «جشنواره گرگان مهمان‌نواز» که با مشارکت بخش خصوصی و با همکاری دستگاه‌های اجرایی برگزار خواهد شد، طی پنجاه و هفتمین جلسه این کمیسیون خبر داد.
 • راه‌اندازی دو دستگاه شیرخط در رباط کریم

  لیلا نوری
  دنیای‌اقتصاد- جنوب‌غرب استان تهران: در دی ماه جاری عملیات سه راه‌گیری روی خط انتقال ۶۰۰ میلی متری در مخزن بین راهی پرند انجام و به اتمام رسید.
 • ثبت ۴/ ۱ میلیارد سفر بین‌المللی در ۲۰۱۸

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین گزارش سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) نشان می‌دهد تعداد گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ با رشد ۶ درصدی همراه بوده و به ۴/ ۱ میلیارد نفر رسیده است؛ این رقم درحالی ثبت می‌شود که در سال ۲۰۱۷ مجموع یک میلیارد و ۳۲۳ میلیون سفر گردشگری انجام شده بود و نسبت به سال قبل از آن رشد ۸۴ میلیونی سفرها را نشان می‌داد. در عین حال پیش‌بینی می‌شود تعداد گردشگران بین‌المللی در سال جدید میلادی با رشدی بین ۳ تا ۴ درصد همراه شود.
 • تا نوروز

  فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.
 • آغاز «فیتور» از امروز

  ایرنا: سی ونهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری اسپانیا موسوم به «فیتور» از امروز با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران و همین‌طور نمایندگان گردشگری کشورمان برگزار خواهد شد. مونسان در مدت حضور خود در اسپانیا با دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، وزیر صنعت، تجارت و گردشگری اسپانیا، رئیس شورای میراث ملی اسپانیا و رئیس موزه باستان‌شناسی آلیکانته (ایالت والنسیا) دیدار و گفت وگو خواهد کرد. نمایشگاه فیتور مادرید که تا ۷ بهمن (۲۷ ژانویه) دایر خواهد بود، به‌عنوان یکی از نمایشگاه‌های مهم صنعت گردشگری جهان در مساحتی به وسعت ۶۷ هزار و ۵۰۰ مترمربع که نسبت به سال گذشته ۵/ ۲ درصد افزایش یافته و با حضور ۱۰ هزار و ۴۸۵ شرکت از ۱۶۵ کشور جهان برگزار می‌شود. ایران از جمله شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه است و امسال ۳۱ تورگردان، بخشی از ظرفیت‌ها، امکانات و جاذبه‌های گردشگری و هنری کشور را به نمایش خواهند گذاشت.

بیشتر