آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار اخبار - روزنامه شماره ۴۴۳۰

 • نقطه کور سیاست پولی

  دنیای اقتصاد: در یک چارچوب متعارف، سیاست پولی «کوتاه‌مدت» و «معطوف به جلو» بوده و سیاست‌گذار به کمک «شاخص‌های پیش‌‌بینی‌کننده عقلایی» دست به سیاست‌گذاری می‌زند. این فرآیند در دوره‌های ملتهب و تورمی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به‌طوری‌که لازم است سیاست‌گذار در برهه‌های لغزشی، آینده و انتظارات را پیش‌بینی و متناسب با روند انتظارات سیاست‌گذاری کند. در یک سال گذشته اقتصاد ایران مسیر لغزشی را طی کرده؛ اما سیاست‌گذار پولی چه واکنشی نشان داد؟ بررسی واکنش‌های سه‌گانه «کاهش نرخ سود»، «پیش‌فروش سکه» و «مدیریت بازار ارز» نشان می‌دهد نه‌تنها مقوله «انتظارات و ارزیابی‌های پیش‌نگر» در تصمیم سیاست‌گذار لحاظ نشده، بلکه از تجربه‌های مشابه قبلی نیز درس گرفته نشده است. در سیاست کاهش نرخ سود مصداق ارزیابی پیش‌نگر هجوم سپرده‌گذاران به سمت بازار دارایی‌ها بود که از دید سیاست‌گذار مغفول ماند. در پیش‌فروش سکه، مصداق تصمیم‌گیری عقلایی، پیش‌بینی افزایش قیمت سکه در آینده بود که از آن غفلت شد. در سیاست‌ «دلار ۴۲۰۰ تومانی» سیاست‌گذاری عقلایی توجه به انتظارات آحاد اقتصادی متناسب با شرایط سیاسی بود؛ اما سیاست‌گذار با این استدلال که «منابع ارزی بیشتر از مصارف جامعه است» از متغیر «رفتار عقلایی» غافل ماند.
 • چرا دلار رشد کرد؟

  دنیای اقتصاد: در اولین روز مهرماه، دلار توانست با قدرت زیادی از مرز مقاومتی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان عبور کند، ولی تا ساعت ۴ بعدازظهر در برابر شکست مرز ۱۵‌هزار تومانی ناکام ماند. روز یکشنبه، شاخص ارزی در محدوده ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان معاملات خود را آغاز کرد؛ پس از آن، قیمت به آرامی در مسیر نزولی قرار گرفت و تا نزدیکی محدوده ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان عقبگرد کرد. از این نقطه خریدهای ارزی افزایش یافت و قیمت به سرعت به کانال ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان بازگشت. با بازگشت دلار به این کانال، خریداران با احساس خطر کمتری وارد بازار شدند و افزایش خریدها موجب بیشتر شدن سرعت رشد دلار شد. به گونه‌ای که این ارز پس از شکست مرز ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومانی به سرعت خود را به محدوده ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان رساند. ساعت ۴ بعدازظهر دیروز اما دلار روی عدد ۱۴ هزار و ۹۸۰ تومان ایستاد که ۴۹۰ تومان بالاتر از روز شنبه بود. پس از ساعت ۵ بعدازظهر ارقام بالای ۱۵ هزار تومان نیز در بازار به ثبت رسید. البته با برجسته‌شدن برخی اخبار سیاسی حدود ساعت ۶ بعدازظهر، دلار بار دیگر زیر ۱۵ هزار تومان معامله شد.
 • الگوی پیشرفته کسب و کار بانک‌ها

  علی دیواندری، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی معتقد است بانکداری شرکتی باایجاد عمق بیشتر در دانش یک بانک نسبت به کسب و کار مشتری و طراحی راه‌حل‌های متناسب با ویژگی‌های مشتری و زنجیره تامین آن پاسخگوی نیازهای کسب و کارهای بزرگ است. از نگاه رئیس همایش بانکداری شرکتی در حال حاضر محصولات سنتی موجود در سبد خدمات بانکی نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای کسب و کارهای بزرگ باشند؛ در نتیجه لازم است پابه‌پای پیشرفت بانک‌های کشور موضوعات روز بانکداری شرکتی مورد بررسی قرار بگیرد. علاوه براین استفاده از مشاوران متخصص و طراحی بر اساس شرایط خاص هر بانک موضوعی است که باید حتما مورد توجه بانک‌ها قرار بگیرد. همچنین فاز تغییر مدل کسب و کار بانک‌ها نیاز به مدیریت قوی دارد و باید این فاز گذار به‌صورت ویژه و برنامه‌ریزی شده هدایت شود. او در اهمیت برگزاری همایش بانکداری شرکتی تاکید دارد که این همایش در پی ایجاد دیالوگ دوطرفه جهت ابراز انتظارات کسب و کارهای بزرگ و شرایط و چالش‌های نظام بانکی است؛ تا گامی در راستای تقویت خدمات بانکداری باشد. اولین همایش بانکداری شرکتی و نمایشگاه تخصصی راهکارهای بانکداری و تامین مالی شرکتی ۲ آبان ۱۳۹۷ در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا‌و‌سیما برگزار خواهد شد.
 • رشد سه برابری پرتفوی بیمه دانا در پنج سال

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه دانا در دوره‌ای پنج ساله توانست پرتفوی خود را بیش از سه برابر افزایش دهد.
 • مشارکت مردم در جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا از مشارکت و همراهی مردم و مشتریان در امر خیر افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس انداز قدردانی کرد.
 • نوآوری جدید در حوزه‌های بیمه ضروری است

  گروه بنگاه‌ها: ایجاد شرکت‌های سوریتی باند(SURETY BOND) یا تضمین اجرای صحیح پروژه‌های عمرانی در اجرای بهینه، با کیفیت، کم هزینه و سریع زیرساخت‌های عمرانی موثر است و منابع مالی خوبی به‌عنوان حق بیمه نصیب شرکت‌های بیمه می‌کند.
 • تسهیلات بانک ملی ایران برای خود اشتغالی و مشاغل خانگی

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملی ایران با رویکرد حمایت از بازار اشتغال در پنج ماه ابتدای امسال بیش از ۱۱ هزار فقره تسهیلات خود اشتغالی و مشاغل خانگی با معرفی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان‌های حمایتی پرداخت کرده است.
 • سقف برداشت از خودپردازها در ایام اربعین حسینی افزایش می‌یابد

  بانک مرکزی از بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی خواست تمهیدات لازم به منظور رفاه حال زائران اربعین حسینی از جمله «تعیین شعب کشیک»، «نصب خودپرداز»، «افزایش سقف برداشت نقدی از خودپردازها به‌صورت درون بانکی» و دیگر برنامه‌ریزی‌های لازم را در دستور کار قرار دهند.
 • صدور مجوز برگزاری مجامع ۲۰ بانک و موسسه اعتباری

  بانک مرکزی مجوز برگزاری مجامع ۲۰ بانک و موسسه اعتباری برای دوره مالی منتهی به اسفند ماه ۹۶ را صادر کرده است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، از مجموع ۳۶ بانک و موسسه اعتباری تا ۳۱ شهریور ماه ۹۷ مجوز مجامع عمومی عادی ۲۰ بانک و موسسه اعتباری صادر شده است.
 • عبرت‌های سیاست‌گذاری

  در وهله دوم اقتصاد در کمترین زمان از بحران فرار کرده و سوار بر ریل آرامش و ثبات شود. اما سوال این است که سیاست‌های پی‌ریزی شده، بحران را کاهش داده یا خود در آتش بحران دمیده است؟ طبیعتا در وضعیت صعود غیرمنتظره قیمت ارز و کالاهای وارداتی که باعث شده توانایی بنگاه‌ها و خانوارها برای تطبیق با تحولات اقتصادی در این دوره کوتاه بسیار دشوار شود، پاسخ به این پرسش ضرورتی دو چندان دارد؛ زیرا ترسیم درست صورت مساله می‌تواند کمک بزرگی در یافتن پاسخ باشد و اجازه ندهد اقتصاد ایران از یک سوراخ چندین بار گزیده شود. در ارزیابی سیاست‌های یک سال گذشته و ریشه‌یابی اتفاقات این بازه زمانی باید به اقدامات سیاست‌گذار در بازار پول توجه کرد. این تحولات از نیمه دوم سال گذشته و با اجرای سیاست‌های پولی انبساطی توسط بانک مرکزی آغاز شد.
 • اونس در کمین دومین هفته افزایشی

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی‌ها در رابطه با نشست هفته جاری فدرال رزرو آمریکا نقش زیادی درخصوص روند شاخص دلار و بهای اونس فلز زرد بر عهده دارد. پیش‌بینی‌ها درباره نتیجه نشست چهارشنبه شب (به وقت واشنگتن) کمیته بازار آزاد آمریکا از رشد نرخ بهره برای سومین مرتبه در سال ۲۰۱۸ میلادی حکایت دارد. اما رویکرد سرمایه‌گذاران فعال در بازارهای جهانی نسبت به این رویداد و تاثیر مثبت آن بر صعود شاخص دلار، تاثیری بر پیش‌بینی افزایشی آنان برای فلز گرانبها نداشته است. در شرایط نرمال، رشد نرخ بهره منجر به تقویت شاخص دلار و افزایش فشار بر طلا می‌شود.
 • سهولت دسترسی شرکت‌های ارز رمزنگار به نظام بانکداری سوئیس

  سوئیس برای حفظ جایگاه خود به‌عنوان کانون شرکت‌های بلاک چین و ارز رمزنگار، دسترسی آنها به نظام بانکداری و افتتاح حساب را تسهیل می‌کند. به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، سوئیس برای حفظ جایگاه خود به‌عنوان قطب ارز رمزنگار در جهان گام‌هایی را در جهت کمک به شرکت‌های بلاک چین به منظور دسترسی به نظام مالی سنتی برداشته تا شرایط افتتاح حساب بانکی برای شرکت‌های بلاک چین را تسهیل بخشد.
 • رتبه نخست بانک تجارت زنجان در صدور حواله‌های ارزی

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت استان زنجان در پنج ماه نخست سال ۹۷ در صدور حواله‌های ارزی، صدور انواع ضمانت‌نامه و گشایش اعتبارات اسنادی داخلی، بانک برتر استان شد.
 • تمدید مهلت شرکت در جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه بانک اقتصادنوین

  گروه بنگاه‌ها: روابط عمومی بانک اقتصاد نوین اعلام کرد: با توجه به استقبال مشتریان از ششمین جشنواره قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه این بانک، مهلت افتتاح یا افزایش موجودی این حساب‌ها تا ۲۷ مهرماه ۹۷ تمدید شد.
 • راه‌اندازی سامانه مکاتبات اداری کاسپین با بانک مرکزی

  گروه بنگاه‌ها: موسسه اعتباری کاسپین به منظور ارائه خدمات شایسته و مناسب به مشتریان و تسریع در مکاتبات اداری با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به راه‌اندازی سامانه مکاتبات اداری (ECE) اقدام کرد.
 • توزیع بن کارت از سوی بانک شهر در نمایشگاه کتاب اردبیل

  گروه بنگاه‌ها: مسوول دبیرخانه اجرایی نمایشگاه‌های کتاب بانک شهر از توزیع بیش از ۴ هزار بن کارت از سوی این بانک در نمایشگاه کتاب استانی اردبیل خبر داد.
 • روحانی آدرس داد؛ کارگردان جنـایت اهـواز

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهور در سخنانی با اشاره به حملات تروریستی اهواز گفت: پول، سلاح، سیاست و تبلیغات عوامل این حمله تروریستی از سوی همسایگان در جنوب خلیج فارس تامین می‌شود. روحانی افزود: «جمهوری اسلامی از این جنایت نخواهد گذشت.» همزمان با سخنان روحانی، تحلیلگران نیز به بررسی عوامل و انگیزه‌های پنهان این حمله تروریستی پرداختند.
 • انحنای تورم تا پایان سال

  دنیای اقتصاد: تورم میانگین از بازه تک‌رقمی اعداد خارج شد. مرکز آمار گزارش شاخص بهای مصرف‌کننده برای آخرین ماه تابستان را منتشر کرد. بر اساس این گزارش عدد شاخص کل به ۶/ ۱۳۴ واحد رسیده که نسبت به ماه قبل ۴/ ۵ درصد رشد داشته است. همچنین تورم نقطه به نقطه به ۷/ ۲۵ درصد رسیده و تورم میانگین ۱۲ ماهه نیز بازه دورقمی اعداد را فتح کرد و به ۳/ ۱۱ درصد رسید. روند تورمی ایجاد شده، اعداد نه چندان مطلوبی را در پایان سال رقم می‌زنند. فرضیه‌های بررسی شده در «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه در اسفند ۹۷، در یک وضعیت مطلوب نیز کمتر از ۳۰ درصد نمی‌تواند باشد.
 • کارگردان جنایت اهواز

  دنیای اقتصاد: یک روز پس از حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری همسایگان ایران در جنوب خلیج‌فارس را عامل اصلی این حادثه معرفی کرد. او روز گذشته در مراسم بازگشایی مدارس و آغاز سال جدید تحصیلی گفت: مردمی متاسفانه بار دیگر مورد حمله عواملی قرار گرفتند که پول، سلاح، سیاست و تبلیغات آنها از سوی همسایگان ما در جنوب خلیج‌فارس تامین می‌شود و آنان با این پول و سلاح‌ها مردم و نوجوانان و کودکان ما را به خاک و خون ‌کشیدند؛ نوجوانان و کودکان عزیزی که یا امسال یا در سال‌های آینده باید به مدرسه می‌رفتند و پدر و مادرهایی که باید امروز برای رفتن فرزندان‌شان به مدرسه شاد می‌بودند.
 • به‌دنبال پشیمان کردن آمریکا هستیم

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز گذشته با هدف شرکت در هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک شد. روحانی روز یکشنبه پیش از ترک تهران به مقصد نیویورک در فرودگاه مهرآباد و در جمع خبرنگاران درباره اهداف سفر به مقر سازمان ملل متحد گفت: «این سفر برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک است و به‌طور معمول در سال‌های قبل هم این سفر را انجام دادم؛ به‌دلیل اینکه فرصتی است و یک تریبون عمومی است که در اختیار کشورمان قرار می‌گیرد و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نظرات خود را نسبت به مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای در آن بیان کند.»
 • ردپای عربستان و امارات‌متحده‌عربی در حمله تروریستی اهواز

  تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا
  ایران دوباره از سوی یک گروه تروریستی دیگر مورد حمله قرار گرفت و دست‌کم ۲۹ تن در شهر اهواز در جنوب غربی ایران در پی گشودن آتش به روی افرادی که در حال تماشای رژه نظامی در سالروزی مهم برای ایران بودند، کشته شدند. اما بر خلاف حملات تروریستی قبلی، این حمله می‌تواند منجر به آتش‌افروزی بزرگی در منطقه شود که نه ‌تنها پای رقیبان منطقه‌ای را به میان بکشد، بلکه ایالات‌متحده آمریکا را نیز شامل شود. در واقع شاید این حمله تروریستی از اساس برای همین منظور طراحی‌ شده باشد!
 • رئیس گروه اقدام ایران: آماده‌ امتیاز دادن به ایران هستیم

  دنیای اقتصاد: برایان هوک، رئیس گروه موسوم به «اقدام ایران» در وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه با تکرار خواست مقام‌های این کشور برای مذاکره با تهران گفت: «اگر مقام‌های ایرانی تصمیم به اتخاذ مسیر متفاوتی بگیرند، آماده‌ایم برای ارائه امتیازهای بسیار گفت‌وگو کنیم.»
 • ارائه اطلاعات جدید از ایران توسط نتانیاهو در سازمان ملل

  ایسنا: یک رسانه صهیونیستی به نقل از مقام نزدیک به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گزارش داد که نتانیاهو در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی می‌خواهد درخصوص ایران صحبت کند و اطلاعاتی جدید درباره این کشور ارائه دهد.
 • تشریح ابهامات مذاکره ایران و آمریکا در دولت احمدی‌نژاد

  تسنیم: علی باقری، عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای در برنامه «رودررو» با رد برخی ادعاها مبنی بر مخالفت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران با مذاکره با آمریکا در عمان، درباره موضع آقای جلیلی گفت که ایشان نامه‌ای برای توجیه مذاکره با آمریکا ننوشتند و این موضوع واقعیت ندارد. علی باقری همچنین در رابطه با موضع محمود احمدی‌نژاد درباره مذاکره با آمریکا تاکید کرد: «آقای صالحی، وزیر آقای احمدی‌نژاد بود و اگر اقدامی خلاف‌نظرات وی انجام می‌داد، با توجه به شناختی که از ایشان داریم قطعا وزیرخارجه را عزل می‌کرد.»
 • کندشدن رشد تسهیلات دهی

  آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که مجموع تسهیلات داده‌شده در کلیه بخش‌های اقتصادی تا پایان مرداد ماه، ۸/ ۲۴۰ هزار میلیارد تومان بوده است. این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۵/ ۳۲ هزار میلیارد تومانی را ثبت کرده که از نظر نسبی معادل ۶/ ۱۵ درصد بوده است. در نتیجه در سال‌جاری، با وجود تمام مشکلات اقتصادی که وجود داشته، میزان تسهیلات‌دهی بانک‌ها رشد کرده است. هر چند در ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۶، نسبت به بازه مشابه سال ۱۳۹۵ میزان رشد تسهیلات حدود ۴/ ۱۷ درصد بود و در نتیجه کمی از شتاب تسهیلات‌دهی در سال جاری گرفته شده است.
 • اقتصاد وارونه

  امیرعلی ردایی
  پیش از تشریح اصطلاح «ناترازی ارزی» که سبب اصلی مشکلات بی‌شمار جامعه و ام‌الفساد اقتصاد ایران است، باید در مورد مقوله‌ «همترازی ارزی» توضیح داده شود. فرض کنیم شما ۱۰۰ هزار تومان نقدینگی دارید و قیمت دلار در کشور ۵ هزار تومان است. با این پول در ایران می‌توانید دوکیلو گوشت یا ۲۰ دلار، ارز خریداری کنید. همترازی ارزی یعنی اینکه بشود با ۲۰ دلار در آمریکا هم دو کیلو گوشت خریداری کرد؛ نه کمتر و نه بیشتر.
 • کشف شکلات تریاک در بسته‌های پستی

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، ماموران گمرک امانات پستی تبریز، از داخل شکلات‌های پستی ۷۰۰ گرم مواد مخدر از نوع تریاک کشف کردند. ماموران گمرک با دقت و هوشیاری و با استفاده از دستگاه ایکس ری و با مدیریت ریسک به بسته‌های پستی مشکوک شدند که با بررسی فیزیکی این مقدار تریاک را کشف کردند. این مقدار تریاک، به طرز ماهرانه‌ای به دلیل همسان‌سازی رنگ و شکل در داخل شکلات و به‌جای شکلات جاسازی شده بود که کشف و ضبط شد.
 • «کارت هدیه» هم داستان شد

  گزارش‌ها از وجود برخی سختگیری‌ها در بانک‌ها برای صدور کارت هدیه حکایت دارد و در مواردی مشتریان دست خالی از شعب برمی‌گردند.
 • تولید «غذای ارگانیک» با یک برچسب

  دکتر غلامرضا اصغری، رئیس‌سازمان غذا ودارو در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره برچسب‌گذاری محصولات ارگانیک گفت: طبیعتا هر کسی که ادعا می‌کند محصولش ارگانیک است، باید ارگانیک بودن محصولش محرز شود و سپس روی محصولش برچسب ارگانیک را نصب کند. وی افزود: باید توجه کرد که تولید محصول ارگانیک شرایط سختی دارد. در حال حاضر مشکل ما فرآورده‌هایی است که در واقع ارگانیک نیستند؛ اما برای بازاریابی ادعا می‌شود که محصولاتی ارگانیک هستند. محصول ارگانیک، محصولی است که در تولید آن نه کود شیمیایی استفاده شده باشد و نه سم. تولید چنین محصولی نیز شرایط خیلی خاصی می‌خواهد.
 • تشکیل کمیته بررسی وضعیت بازنشستگان در دولت

  دنیای اقتصاد: ۵ روز پس از ابلاغ قانون اصلاحی منع به‌کارگیری بازنشستگان از سوی حسن روحانی، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهوری از تشکیل کمیته‌ای تخصصی برای بررسی ابهامات و پاسخ به سوالات درمورد اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان خبر داد. جنیدی روز گذشته در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: در این کمیته وضعیت افرادی که بازنشسته بوده و به‌کار بازگشته‌اند و مسائل و موضوعات مشابه مورد بررسی قرار می‌گیرد و به استعلامات و ابهامات پاسخ داده می‌شود. معاون حقوقی رئیس‌جمهوری همچنین تاکید کرد: بررسی‌های این کمیته تا زمانی که قانون برای اجرای ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در نظر گرفته، پایان می‌یابد و کمیته بررسی وضعیت بازنشستگان به سوالات پاسخ می‌دهد.
 • آغاز سال تحصیلی جدید با حضور روحانی

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهور روزگذشته در نخستین روز سال تحصیلی جدید (۹۸ - ۹۷) در دبیرستان دخترانه نمونه‌دولتی عترت در منطقه ۹ تهران حضور یافت و ضمن نواختن زنگ آغاز اول مهر، ۵۹ مدرسه ساخته و بازسازی‌شده در کرمانشاه را به‌صورت ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.
 • سیف ممنوع‌الخروج شد

  دنیای اقتصاد: سخنگوی قوه‌قضائیه از ممنوع‌الخروجی ولی‌الله سیف رئیس سابق بانک مرکزی خبر داد. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای روز گذشته در یک نشست خبری گفت: یک بار از وی تحقیق شده و اگر لازم باشد بار بعدی هم تحقیق می‌شود و پرونده هم درحال رسیدگی است زیرا متهمان دیگری از کارمندان بانک مرکزی و غیر بانک مرکزی دارد و پرونده درحال تحقیقات است و این فرد ممنوع‌الخروج است.
 • آخرین وضعیت لایحه الحاق به CFT

  دنیای اقتصاد: سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس از ارجاع لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) به کمیسیون امنیت ملی خبر داد. بهروز نعمتی با اشاره به جلسه روز شنبه ۳۱ شهریور هیات‌رئیسه مجلس برای بررسی CFT گفت: این جلسه با حضور وزرای امورخارجه، اطلاعات، اقتصاد، رئیس‌کل بانک مرکزی و برخی از روسای کمیسیون‌ها برگزار شد.
 • کاروان ۴۰نفره دولت در سفر به نیویورک

  ایسنا نوشت: پرویز اسماعیلی، معاون دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به تعداد نفرات کاروان رئیس‌جمهوری در سفر به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: کل کاروان رئیس‌جمهوری در سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۴۰ نفر است. از هیات رسمی و همراه تا تیم حفاظت و رسانه و تشریفات. این تعداد محدود، طی دهه‌های گذشته بی‌سابقه است؛ نه از صد نفر و نه از ۲ میلیون دلار کذایی خبری نیست!»
 • توضیح استاندار خوزستان درباره مسوول تامین امنیت رژه اهواز

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال حمله تروریستی روز شنبه به رژه نیروهای مسلح در اهواز، استاندار خوزستان گفت که برای بررسی اینکه چه نهادی در تامین امنیت مراسم روز گذشته رژه اهواز قصور داشته، نهادهای مختلفی برای بررسی مساله به اهواز آمده‌اند. غلامرضا شریعتی درگفت‌وگو با «ایرنا» گفت: این مراسم، یک برنامه نظامی بوده است و هماهنگی‌ها را با دستور ستاد کل میان خودشان انجام می‌دهند. به ما اطلاع می‌دهند و دعوت می‌کنند. خودشان هماهنگ می‌کنند و روال این است.
 • شکایت از دو نماینده اصلاح‌طلب

  ایرنا نوشت: سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس گفت: شکایت تعدادی از نمایندگان از پروانه سلحشوری و غلامرضا حیدری، نمایندگان تهران به‌دلیل نطق اخیرشان به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان رسیده است. محمدجواد جمالی‌نوبندگانی گفت:‌تاکنون حدود۲۰ نفر از نمایندگان شکایت کرده‌اند که دلیل شکایت نمایندگان محتوای نطق این دو نماینده است.
 • وضعیت پرونده دو متهم محیط‌زیستی

  ایسنا نوشت: محمدحسین آقاسی وکیل مدافع دو تن از متهمان پرونده موسوم به محیط‌زیست، ضمن اعلام وکالت دو نفر از ۸ نفر متهم پرونده موسوم به محیط‌زیست در رابطه با آخرین وضعیت این پرونده گفت: برای یکی از موکلین من که جزو ۵ نفر از متهمان این پرونده است کیفرخواست صادر شده است. وی درباره سام رجبی، دیگر موکلش در همین پرونده نیز گفت: پرونده او هنوز آماده صدور کیفرخواست نیست.
 • فارس و جویبار لرزید

  دنیای اقتصاد: زلزله‌ای به بزرگی ۷/ ۴ ریشتر در عمق یازده کیلومتری زمین روزگذشته منطقه خانه‌زنیان استان فارس را لرزاند. همچنین زلزله‌ای با قدرت ۷/ ۴ ریشتر بامداد دیروز برخی شهر‌های مازندران را لرزاند. مرکز لرزه‌نگاری کشور اعلام کرد: این زمین‌لرزه در عمق ۱۵ کیلومتری زمین و در فاصله ۶ کیلومتری جویبار و ۱۰ کیلومتری ساری روی داده است.
 • عبرت‌های سیاست‌گذاری

  محمود امینی
  حدود یک سال از التهابات بازار ارز و سایر دارایی‌ها می‌گذرد. درخصوص ریشه‌های التهابات زیاد صحبت شده است، اما درخصوص اینکه سیاست‌گذار چه سیاست‌های تدافعی را به‌منظور فرار از بحران پی‌ریزی کرده کمتر صحبت به میان آمده است. اصولا انتظار می‌رود در شرایط بحران، سیاست‌گذار تدابیر سیاستی بیندیشد تا در وهله اول کمترین هزینه به اقتصاد وارد شود.
 • سه سناریو از آینده سکاندار «صمت»

  دنیای اقتصاد: آینده سکاندار «صمت» چگونه رقم می‌خورد؟ روز گذشته خبری مبنی‌بر استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت به سرعت در میان کانال‌ها و روی خروجی خبرگزاری‌ها پخش شد. موضوعی که از سوی روابط‌عمومی وزارتخانه تکذیب، اما ازسوی برخی از منابع مطلع تایید شد. ماجرای خبر استعفای محمد شریعتمداری را در سه سناریو می‌توان بررسی کرد. یک سناریو این خبر را از اساس رد می‌کند. سناریوی دوم حاکی از آن است که استعفای وزیر قطعی است و هفته آینده سکاندار جدید برای وزارت «صمت» معرفی می‌شود و سناریوی سوم نیز خبر از جابه‌جایی وی در کابینه دارد.
 • مقابله با تحریم با چهار پیشنهاد

  دنیای اقتصاد: بخش خصوصی در گزارشی پژوهشی اثرات تحریم‌های اقتصادی در دوره سال‌های ۹۰ تا ۹۴ در بخش‌های مختلف را بازخوانی کرد. کاهش اثرات تحریم‌ها در دوره جدید عمده دلیل بررسی اثرات تحریم در دوره قبل است و به این منظور مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران در گزارشی چهار پیشنهاد به‌منظور مقابله با تحریم‌ها ارائه کرده است.
 • افزایش تعرفه برق فقط برای پرمصرف‌ها

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: اصلاح تعرفه برق به منظور اصلاح الگوی مصرف یک اقدام اجتناب‌ناپذیر است و زمینه را برای حل بحران خاموشی و بهبود وضعیت اقتصاد صنعت برق فراهم می‌کند.
 • آخرین اخبار از کالاهای مکشوفه محتکران

  دنیای اقتصاد: رئیس اتحادیه بنکداران گفت: کالاهای اساسی مکشوفه که توسط سودجویان احتکار شده بود تا به امروز به بازار عرضه نشده است.
 • رد طرح تفکیک وزارت صنعت در کمیسیون اجتماعی مجلس

  ایسنا: عبدالرضا عزیزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در جلسه یکشنبه کمیسیون طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت را بررسی کردیم، گفت: نمایندگان معتقدند در این مقطع از زمان کارها و امور مهم‌تری را درباره معیشت مردم برای بررسی پیش‌‌رو داریم، به همین دلیل نمایندگان با این طرح مخالفت کردند و این طرح رد شد.
 • چالش‏ها و فرصت‏های صنعت مس در یک نگاه

  دنیای اقتصاد: سخنرانی و میزگرد تخصصی در مورد چالش‌ها و فرصت‌های صنعت مس یکی از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در اولین همایش و نمایشگاه صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار است. در این همایش که هفته آینده در تهران برگز ار می‌شود، قرار است در قالب یک سخنرانی فرصت‌های موجود در حوزه توسعه و تجارت بین‌المللی و داخلی صنعت مس بررسی شود.
 • نمایشگاه بین‌المللی طلا و جواهرات کیش برگزار می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: چهارمین نمایشگاه بین‌المللی طلا و جواهرات کیش از ۲۸ آبان ماه تا یکم آذر ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جزیره کیش برگزار می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی چهارمین نمایشگاه بین‌المللی طلا و جواهرات کیش، در این نمایشگاه بیش از ۱۰۰ شرکت، کارگاه، واحد تولیدی و کارخانه سازنده و تولیده‌کننده داخلی و خارجی، نوین‌ترین تولیدات خود را به نمایش عموم می‌گذارند.
 • افزایش همکاری سازمان مدیریت صنعتی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه همکاری در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی و مشاوره‌ای بین سازمان مدیریت صنعتی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به امضا رسید. به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت صنعتی، در این مراسم ابوالفضل کیانی‌بختیاری مدیرعامل این سازمان ضمن ابراز خرسندی از همکاری دو نهاد بزرگ سازمان مدیریت صنعتی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با توجه به سابقه سازمان‌های توسعه‌ای به‌ویژه شرکت ملی صنایع پتروشیمی (NPC) و سازمان مدیریت صنعتی، تلاش داریم تا نوعی هم‌افزایی بین این سازمان‌ها در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، تحقیق و مشاوره‌ای شکل گیرد.
 • زنگ خطر تعلیق صادرات

  دنیای اقتصاد: زنگ خطر برای تعلیق صادرات به صدا درآمد. کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به بانک مرکزی نسبت به تعلیق صادرات و بروز موانع بر سر راه آن هشدار داده است.بر اساس این نامه، صدور بخشنامه‌های متعدد باعث نوعی مغایرت میان فعالیت‌های صادراتی و ضوابط جدید ارزی شده است؛ اتفاقی که به گفته فعالان اقتصادی می‌تواند منجر به تعلیق یا حتی توقف صادرات شود.
 • مناطق آزاد دروازه کسب‌وکارهای الکترونیکی

  اباذر آذربون کارشناس ارشد نظارت و ارزیابی عملکرد دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد
  مناطق آزاد با هدف آزادی فعالان اقتصادی از محدودیت‌های گمرکی و مالیاتی، پایه‌گذاری شدند و در سال ۱۳۷۲ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد به تصویب رسید. محدوده جغرافیایی این مناطق، خارج از قلمرو گمرکی است و به‌طور کلی در مبادلات بازرگانی با خارج از کشور از شمول مقررات صادرات و واردات مستثنی هستند.
 • پیشنهاد جدید برای توزیع لبنیات ارزان‌قیمت

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن صنایع لبنی از تدوین طرحی برای تامین لبنیات اقشار آسیب‌پذیر جامعه و ارسال آن به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: با توجه به تحریم‌های پیش‌رو و افزایش قیمت‌های کالاهای اساسی مورد مصرف مردم به‌ویژه لبنیات که در سلامت جامعه تاثیرگذار است، طرحی تدوین کرده‌ایم که آن را به ستاد تنظیم بازار و دو وزارتخانه فرستاده‌ایم.
 • ۵ محور پیشنهادی همکاری با مرکز تجارت بین‌الملل

  دنیای اقتصاد: هشتمین جلسه کمیته کارشناسی شورای‌عالی صادرات غیر نفتی در سال ۱۳۹۷ با حضور معاون صادراتی وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران و مسوولان و نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شد.
 • ۶ دلیل افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت پرواز اربعین

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی دلایل افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت پروازهای عتبات‌عالیات در ایام اربعین نسبت به سال گذشته را تشریح کرد. ‌ مقصود اسعدی‌سامانی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در توضیح دلایل افزایش قیمت بلیت پروازهای اربعین در بازه زمانی ۲ تا ۱۲ آبان‌ماه امسال اظهار کرد: سال گذشته نرخ دلاری که به ایرلاین‌ها داده می‌شد ۳۸۲۰ تومان بود، ‌این درحالی است که امسال نرخ ارز ۸ هزار تومان (سامانه نیما) محاسبه شده است.
 • صادرات کیوی تا ۱۵ مهرماه محدود شد

  دنیای اقتصاد: صادرات کیوی از اول مهر تا ۱۵ مهر ممنوع است و از این پس همه ساله از ۱۵ تیر تا ۱۵ مهرماه صادرات کیوی ممنوع خواهد بود.
 • دریافت گواهینامه بین‌المللی خدمات مسافری ریلی توسط «بن ریل»

  گروه بنگاه‌ها: شرکت قطارهای مسافری بن‌ریل موفق به اخذ گواهینامه استاندارد بین‌المللی خدمات مسافری ریلی از کشور آلمان شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، شرکت راه‌آهن شرقی بنیاد (بن ریل)، در پایان اجرای پروژه‌ مشترک دوساله با راه‌آهن بین‌المللی آلمان (DB)، موفق به دریافت گواهینامه‌ بین‌المللی «کیفیت خدمات» شد.
 • بهار بورس در آغاز پاییز

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران با افزایش ۸/ ۲ درصدی نخستین روز مهر را به پایان رساند. ورود نقدینگی تازه به بازار سهام باعث شد عمده گروه‌ها با افزایش قیمت مواجه شوند. در این شرایط، گزارش‌های عملکرد شهریور ماه شرکت‌ها در کانون توجه معامله‌گران است که تاکنون نشانه‌های مثبتی از بهبود نرخ‌های فروش در نمادهای صادرات‌محور به همراه داشته است. آغاز به کار بازار جهانی در معاملات امروز و روند تحولات سیاسی در نشست سازمان ملل در نیویورک از دیگر عواملی است که بر وضعیت این روزهای سهام اثرگذار خواهد بود.
 • ظرفیت مغفول تعمیق بورس

  د‌نیای اقتصاد‌: نگاهی به وضعیت نماد معاملاتی شرکت‌های حاضر در بورس تهران نشان می‌دهد تنها ۱۵ درصد از سهام این شرکت‌ها به‌عنوان سهام شناور آزاد‌ د‌ر این بازار شناسایی شد‌ه و قابلیت معامله د‌ر بازار سهام را د‌ارند‌ (در سه ماهه نخست سال گذشته ۱۶ درصد از سهام شرکت‌ها قابل معامله بوده‌اند).
 • جهش دوپله‌ای شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران روز گذشته با رشد ۲۳ واحدی (معادل بیش از ۲/ ۱ درصد) مواجه شد و در پایان معاملات در سطح یک هزار و ۹۰۲ واحدی قرار گرفت تا سریال سقف‌شکنی‌های آیفکس همچنان ادامه داشته باشد. همگام با افزایش قیمت سهام در بورس تهران که با افزایش حجم و ارزش معاملات نسبت به آخرین روز پاییز همراه بود، فرابورس نیز با محوریت سهام فولادی و پالایشی جهش دو پله‌ای نماگر اصلی را تجربه کرد.
 • سیستم محوری «عامل اصلی شفافیت مالی»

  قاسم بنی‌مهد حسابدار رسمی
  سلامت مالی در هر جامعه بستگی تام به سیستم محور بودن آن جامعه دارد و عامل اصلی شفافیت نیز رابطه تنگا‌تنگی به سیستم محور بودن شرکت‌ها و سازمان‌ها دارد تا اتکا به اشخاص و فرد‌محوری. گذر از تفکر سنتی به تفکر مدرن نیز اعتقاد به سیستم محور بودن در هر جامعه است. سیستم محوری درکشورهای پیشرفته درزمینه اقتصاد و امور مالی شرکت‌ها موجب حفظ سرمایه و منافع ذی‌نفعان می‌شود. با اتکای به فرد‌محوری سرمایه‌ها را بسیار ضربه‌پذیر می‌کند. تفکر فرد محوری در بسیاری از شرکت‌ها باعث شده، به‌رغم وجود هیات‌مدیره، همچنان روش سنتی حاکم باشد و مدیران‌عامل شرکت‌ها عملا حاکم بلامنازع شرکت شوند و هیات‌مدیره به مجری تصمیمات مدیر عامل تبدیل شود. تا جایی که بقای هیات مدیره، بستگی به نظر مدیرعامل شرکت دارد. امری که برخلاف اساسنامه شرکت‌ها است.
 • سازمان بورس عضو انجمن بین‌المللی روابط عمومی شد

  سنا: مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار از عضویت این سازمان در انجمن بین‌المللی روابط عمومی (IPRA) خبر داد. یاسر فلاح مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس با بیان این خبر گفت: عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در انجمن بین‌المللی روابط عمومی (IPRA) محصول اقدامات اخیر سازمان بورس در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، ارتقای سواد مالی و فرهنگ سهامداری و همچنین عملکرد شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس است.مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس ادامه داد: خبر رسمی عضویت سازمان بورس در انجمن بین‌المللی روابط عمومی (IPRA) طی نامه‌ای از طرف دبیر این نهاد بین‌المللی اعلام شد. در این نامه ضمن قدردانی از اقدامات سازمان بورس در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، ارتقای سواد مالی و فرهنگ سهامداری با عضویت سازمان در این نهاد موافقت شده است.
 • برگ برنده چین برای بازار فولاد

  دنیای اقتصاد: اتفاقاتی که این روزها در حوزه جنگ تجاری بین چین و آمریکا در حال وقوع است بیشترین نگرانی را متوجه بخش‌های معدنی و صنایع معدنی جهان کرده است؛ چراکه چین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا که بر پایه تقاضای بالایی از مواد معدنی استوار است قادر به تحولاتی عمیق در حوزه‌های مختلف معدنی دنیا می‌شود. در این راستا یکی از بخش‌های بسیار مهم که این روزها بیش از هر زمان دیگر مورد توجه کارشناسان جهانی قرار گرفته و حجم قابل توجهی از گزارش‌های حوزه معدنی را در وب‌سایت‌های تحلیلی دنیا به خود اختصاص داده، مساله فولاد و سنگ آهن چین و اثرات ناشی از تحولات اقتصادی پکن بر این دو حوزه است که برای فعالان سنگ آهن در ایران نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • استارت حذف تدریجی رانت پتروشیمی‌ها

  محمد‌حسین بابالو
  دنیای‌اقتصاد: کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد پلیمرها ادامه یافته و وارد دومین هفته افت قیمت‌ها شده‌ایم. البته بازار را در روزهای اخیر می‌توان با ثباتی نسبی همراه با تمایل به افت قیمت‌ها رصد کرد یعنی کاهش نرخ از شتاب بالایی برخوردار نبوده است. ذات این روند حرکت محدود با تمایل به کاهش قیمت‌ها به معنی تجمیع پتانسیل‌های تغییر جدیدی است که می‌تواند بر آینده بازار موثر باشد.
 • قیمت الکترود گرافیتی چین بالاتر رفت

  پایگاه خبری فولاد ایران: روند صعودی قیمت الکترود در بازار داخلی چین هفته گذشته بیشتر شد و ۵۸۴ تا ۱۴۶۰ دلار در هر تن رشد قیمت هفتگی داشت. آخرین قیمت جمعه اخیر برای الکترود سایز ۴۵۰ میلی‌متر ۹ هزار و ۵۶ تا ۱۰ هزار و ۲۲۴ دلار در هر تن ثبت شد و سایز ۶۰۰ میلی‌متر نیز ۱۴ هزار و ۶۰۶ تا ۱۷ هزار و ۵۲۷ دلار شنیده شد. سایز ۷۰۰ میلی‌متر نیز ۱۷ هزار و ۵۲۷ تا ۲۱ هزار و ۹۱۰ دلار در هر تن است. عرضه کم شده و موجودی‌ها پایین است و از طرفی برخی کارخانه‌ها خود را برای تعطیلات هفته اول اکتبر آماده کردند و خرید بیشتری داشتند از این رو قیمت بالاتر رفت.
 • افزایش ۷۵ درصدی قیمت آهن و فولاد در سال جاری

  رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد از افزایش ۷۵ درصدی قیمت آهن و فولاد و افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت محصولات آهن و فولاد در سال جاری خبر داد و گفت: بازار این محصولات تابع قیمت‌های جهانی است و از سوی دیگر تحت تاثیر درآمدهای ارزی به‌ واسطه صادرات قرار گرفته است و باوجود اینکه مازاد نیاز داخلی صادر می‌شود، جذابیت درآمدهای صادراتی بر قیمت داخلی هم تاثیرگذار بوده است. به گزارش «ایسنا» در سال جاری اقتصاد ایران به‌ واسطه رشد نرخ دلار یا به عبارت بهتر تضعیف ارزش پول ملی با رشد افسارگسیخته قیمت‌ها در بازارهای مختلف به‌ویژه مواد اولیه روبه‌رو‌ شد و حتی محصولاتی که وابستگی به بازارهای دیگر ندارند و به‌طور کامل در کشور تولید می‌شوند و حتی تامین‌کننده برخی از کشورهای دیگر هستند، این رشد قیمت را تجربه کردند.
 • قیمت زعفران به ۱۰میلیون تومان رسید

  نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه زعفران طی ۱۰ تا ۱۲ روز گذشته نزدیک به ۴ میلیون تومان گران شده است،گفت: صادرات این محصول تا آخر مرداد ماه ۳۰ درصد رشد داشته است. غلامرضا میری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر قیمت هرکیلوگرم زعفران را حداقل ۶ میلیون تومان و حداکثر حدود ۱۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: طی حدود ۱۰ تا ۱۲ روز گذشته قیمت طلای سرخ حدود ۴ میلیون تومان افزایش داشته است.
 • بازار آهن همچنان در رکود

  گروه بنگاه‌ها: بازار آهن این روزها به‌دلیل نوسانات نرخ ارز و اعتصاب برخی کامیون‌داران در سردرگمی به‌سر می‌برد. در معاملات روز یکشنبه اول مهر‌ماه سال جاری، نرخ شمش فولاد شاهد افت بود و مقاطع همچنان بدون تغییر قیمت در بازار غیر‌رسمی عرضه شد.
 • نابودی صنایع با خروج محصولات پتروشیمی از بورس

  فارس: رئیس اتحادیه نایلون تهران احتمال خروج محصولات پلیمری از بورس کالا را مساوی با بدتر شدن وضعیت بیکاری و به راه افتادن ماجرای حواله‌های امضای طلایی دانست و گفت: عده‌ای با دروغ‌پردازی و بهانه‌های واهی به دنبال افزایش بیکاری و خام‌فروشی به نفع خارجی‌ها هستند.
 • فعالیت دلالان در بورس محصولات پلیمری به صفر رسید

  سرپرست شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران گفت: برداشتن محدودیت سقف رقابت در بورس سبب شد فعالیت دلالان در بازار محصولات پلیمری به صفر برسد.
 • رشد ۱۲ درصدی صادرات معدن و صنایع معدنی

  عملکرد پنج ماه نخست امسال در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ارزش صادرات آن به بیش از ۴ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال، رشد ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد.به گزارش «ایرنا» جداول آماری گمرک نشان می‌دهد در دوره این گزارش، ۲۵ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۲۴۰ تن صادرات وزنی بخش معدن و صنایع معدنی بوده که در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۶ افت ۲/ ۹ درصدی دارد.علاوه بر این، میزان واردات بخش معدن و صنایع معدنی در پنج ماه نخست امسال یک میلیون و ۷۵۱ هزار و ۱۷۹ تن بود که در مقایسه با دوره مشابه پارسال کاهش ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد.همچنین ارزش واردات معدن و صنایع معدنی در این مدت بیش از یک میلیارد و ۴۶۶ میلیون دلار بود که افت ۴/ ۲۰ درصدی را نسبت به پنج ماه نخست سال ۹۶ رقم زد.
 • واکنش سعودی-روسی به شوی نفتی ترامپ

  دنیای اقتصاد: عربستان سعودی و روسیه به‌عنوان دو تولیدکننده بزرگ عضو و غیرعضو اوپک، در نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) که روز گذشته در الجزایر برگزار شد؛ با تاکید بر اینکه در حال‌حاضر هیچ کمبودی در عرضه نفت خام به بازار جهانی وجود ندارد، هرگونه افزایش فوری یا بیشتر نفت خام را رد کردند. به گزارش رویترز، این اعلام موضع در واقع پاسخی منفی به درخواست‌های مکرر دونالد ترامپ از اوپک برای افزایش تولید و پایین آوردن قیمت‌ها بود. همچنین دبیر کل اوپک نیز روز گذشته در واکنش به توییت اخیر ترامپ که در آن اوپک را یک کارتل نفتی خوانده بود، گفت: اوپک نه یک انحصار و نه یک کارتل است و شفافیت در تمام فعالیت‌های این سازمان مشاهده می‌شود. واکنش محمد بارکیندو گامی بود تا آن‌طور که وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرده بود، اوپک همواره به شکل سازمانی مستقل باقی بماند.
 • بنزین سوپر به جایگاه‌های سوخت بازمی‌گردد

  ایسنا: بر‌اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تولید بنزین سوپر که حدود سه ماه با وقفه مواجه شده بود، از هفته آینده از سر گرفته می‌شود.
 • شکایت قضایی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از فرد اختلاسگر

  تسنیم: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از فرد متواری شده که متهم به اختلاس چند ۱۰ میلیاردی است شکایت قضایی کرده است. صبح روز گذشته خبری مبنی بر متواری شدن مسوول فروش فرآورده‌های نفتی به کشتی‌ها (بانکرینگ) در منطقه بوشهر با اختلاس چند ۱۰ میلیارد تومانی در برخی رسانه‌ها منتشر شد. پیگیری‌ از جزئیات این موضوع حاکی از این است که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی پیش از این، این موضوع را در دستور کار بررسی خود داشته و طبق گفته‌های یک مقام آگاه، این شرکت زیرمجموعه وزارت نفت از فرد متواری شده که متهم به اختلاس چند ۱۰ میلیاردی است شکایت قضایی کرده است. این مقام آگاه افزود: بررسی‌ها درباره جزئیات این پرونده در مجموعه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادامه دارد و تیم‌های کارشناسی برای بررسی آن مشخص شده و مشغول به کارند.
 • رفع مشکل صادرات با ساخت پالایشگاه در کشورهای همسایه

  ایسنا: نماینده مردم اسفراین با انتقاد از کاهش صادرات نفت، گفت: اگر در کشور همسایه و منطقه پالایشگاه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای ایجاد می‌کردیم، می‌توانستیم با قیمت‌های مناسب ایجاد ارزش افزوده کرده و ارز وارد کشور کنیم.
 • نمایشگاه بین‎المللی ایران پلاست امروز آغاز به‌کار می‌کند

  شانا: مدیر دوازدهمین دوره نمایشگاه بین‎المللی ایران پلاست، از حضور شرکت‎هایی از ۱۵ کشور دنیا در دوازدهمین دوره این نمایشگاه خبر داد و گفت: قدرت گرفتن صنعت پلاستیک کشور یکی از مزایای برگزاری این رویداد در سال‎های گذشته بوده است.
 • کره‌جنوبی واردات نفت از ایران را به‌طور کامل متوقف کرده است

  ایرنا: سخنگوی وزارت نفت گفت: کره‌جنوبی نخستین کشوری است که در پی اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، به‌طور کامل واردات نفت از ایران را قطع کرده است.
 • متراژ حفاری چاه‎های نفت و گاز به ۱۰۰ هزار متر رسید

  شانا: معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری در عملیات حفاری اعلام کرد که ناوگان حفاری این شرکت در نیمه نخست امسال بیش از ۱۰۰ هزار متر چاه‌های نفت و گاز حفاری کردند. به گزارش شرکت ملی حفاری ایران، حمیدرضا خوش‎آیند گفت: حفارمردان سختکوش این شرکت موفق شدند عملیات حفر ۷۳ حلقه چاه در مناطق خشکی و دریایی کشور را تکمیل کنند و برای بهره‎برداری در اختیار شرکت‎های متقاضی قرار دهند. خوش‎آیند اظهار کرد: از مجموع چاه‎های حفر شده ۳۵ حلقه توسعه‎ای/ توصیفی و ۳۸ حلقه تعمیری بوده است که ۴۷ حلقه در گستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب، ۶ حلقه در شرکت نفت فلات قاره، ۱۱ حلقه در پروژه‎های شرکت مهندسی و توسعه نفت و ۹ حلقه در قالب پروژه‎ای است.
 • انقلاب زیر پوستی در واشنگتن

  دنیای اقتصاد: روزنامه نیویورک تایمز در تحلیلی از سیاست خارجی آمریکا نوشت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده مصمم است تا سیاست خارجی ۷۰ ساله این کشور را از بین ببرد و از نو بنا سازد؛ به‌ویژه این رویکرد درخصوص کشورهای اروپایی دیده می‌شود که تا پیش از این کمتر به‌عنوان رقیب ایالات‌متحده شناخته می‌شدند. رابرت کی‌گان از متفکران محافظه‌کار آمریکایی در موسسه بروکینگز می‌نویسد: نظم دنیای لیبرال پس از ۷ دهه در حال ریزش است و این فروپاشی با انتخاب دونالد ترامپ آغاز شده است.
 • درام بزرگ درکلیسای کاتولیک

  دنیای اقتصاد: یکی به ندرت گوشه اتاقش در بلندای تپه‌ای در شهر واتیکان را ترک می‌کند و دیگری – به قول منتقدانش- بیش از حد آزادانه سخن می‌گوید اما در مورد این مساله خاص سکوت اختیار کرده است. این دو مرد که هر دو عرق‌چین سفید بر سر دارند «پدر مقدس» نامیده می‌شوند و هر دو با سوالاتی حیاتی در مورد بحران جنسی در کلیسای کاتولیک مواجهند.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  در حوزه قانون زیست‌محیطی بین‌المللی، چین نگرانی شدیدی را در مورد حاکمیت خود بروز داده است اما شواهد قدرتمندی نیز از انطباق چین در بسیاری از جبهه‌ها و با توجه به طیفی از کنوانسیون‌ها و موافقت‌نامه‌ها وجود دارد. به‌طور کلی، الگوی سازگاری چین از یکسو احترام عمومی به مفهوم حقوق بین‌الملل را نشان می‌دهد و از سوی دیگر، شواهد اندکی را نشان می‌دهد دال بر اینکه چین به عمد یک استراتژی مخرب را برای پیوستن به نهادهای قاعده‌محور اتخاذ کرده تا آنها را دچار بدکارکردی کرده و تضعیف‌شان کند.
 • شرایط برای قاضی کاوانا سخت شد

  دنیای اقتصاد: کار برای نامزد ورود به دیوان‌عالی آمریکا که از سوی ترامپ معرفی شده بسیار سخت شد. حالا پروفسور کریستین بلسی فورد که قاضی برت کاوانا، نامزد ورود به دیوان‌عالی آمریکا را متهم به آزار جنسی کرده گفته حاضر است در روزهای آینده در واشنگتن و در حضور سناتورهای کنگره شهادت دهد. به گزارش آسوشیتدپرس، پس از کش و قوس‌های فراوان در مورد حضور فورد در سنا، وی اعلام کرد که جهت ادای شهادت در کمیته قضایی حاضر می‌شود.
 • فواد حسین نامزد حزب دموکرات برای ریاست‌جمهوری عراق

  ان‌آر‌تی: روز یکشنبه حزب دموکرات کردستان به‌صورت رسمی فواد حسین را به‌عنوان نامزد رسمی این حزب برای تصدی منصب ریاست‌جمهوری عراق و رقابت با برهم صالح نامزد حزب اتحادیه میهنی کردستان معرفی کرد.
 • افق روشن در دالان مذاکرات صلح قبرس

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  مجمع عمومی سازمان ملل امسال در کنار توجه به مسائل مختلف اعم از یمن، فلسطین، سوریه و ... به مساله مهمی هم خواهد پرداخت که مهم‌ترین چالش سیاسی ترکیه و در عین حال جمهوری قبرس به‌شمار می‌رود. جزیره قبرس از سال ۱۹۷۴ تا به امروز در دو بخش جداگانه به حیات سیاسی خود ادامه داده است. بخش جنوبی آن از زمان طرح صلح کوفی عنان در سال ۱۳۸۳ به‌عنوان عضوی از اتحادیه اروپا به‌شمار می‌رود، اما بخش شمالی هنوز بدون رسمیت سیاسی در صحنه بین‌المللی با وجود برخورداری از حکومت قانونی در داخل مرزهای خود از جامعه بین‌المللی جدا شده است.
 • دهکده تفریحی در هشت استان

  دنیای اقتصاد: شناسایی نقاط مستعد در ۸ استان برای احداث «دهکده‌های تفریحی، گردشگری و مسکونی» آغاز شد. گزارش دبیرخانه طرح «ایجاد بازار رسمی ویلاسازی» نشان می‌دهد در یک‌سالگی مصوبه هیات دولت مبنی‌بر تخصیص اراضی دولتی در استان‌های شمالی برای شهرک‌سازی، یکسری مطالعات در شمال کشور به برآورد ظرفیت ساخت شهرک با کاربری رفاهی-اقامتی منجر شده است. این طرح به پشتوانه زمین‌های دولتی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، مسیر جایگزین جنگل‌خواری و تغییر کاربری برای ویلاسازی‌های انبوه به‌وجود می‌آورد. متولی طرح، هدف‌هایی همچون «محافظت از ذخایر زیست‌محیطی مناطق خوش آب و هوا» را دنبال می‌کند.
 • کاهش عرضه و تقاضای آپارتمان نوساز

  دنیای اقتصاد: عرضه و تقاضای آپارتمان‌های نوساز در بازار مسکن مناطق مختلف شهر تهران به ویژه مناطق مصرفی و پرمعامله محدود شد.
 • منطقه ممنوعه در شهرداری

  دنیای اقتصاد: نخستین روز سال تحصیلی جدید در پایتخت در حالی فرارسید که شهرداری تهران همچون سال گذشته از دعوت خبرنگاران به منظور حضور در ستاد استقبال از مهر و مرکز کنترل ترافیک شهر خودداری کرد.
 • محل ایستگاه دوم راه‌آهن تهران

  مدیرکل راه‌ و شهرسازی استان تهران از جانمایی ایستگاه دوم راه‌آهن تهران در محدوده جنوب غرب میدان آزادی خبر داد و گفت: این ایستگاه به‌رغم قرار گرفتن در نزدیکی پایانه مسافربری غرب تهران و فرودگاه مهرآباد با خطوط مترو تهران نیز در ارتباط خواهد بود و قابلیت اتصال فرودگاه امام خمینی(ره) به فرودگاه مهر‌آباد را نیز فراهم می‌کند.
 • میزان داخلی‌سازی خودروهای چینی

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی تحت‌عنوان «بررسی سهم خودروهای چینی در ایران» پرده از عمق ساخت داخل این محصولات برداشته و طبق آن، مشخص شده که چینی‌ها با داخلی‌سازی نسبتا ضعیفی در خودروسازی کشور فعالیت می‌کنند.
 • توقف تولید تیبا دوگانه سوز و تندر دوگانه سوز

  دنیای اقتصاد: نمودار تولید خودروهای دوگانه‌سوز در پنج ماه سال‌جاری نیز نزولی بود.
 • از سرگیری صادرات پروتون

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی «جیلی» چین همکاری خود را با شرکت «پروتون» مالزی برای صادرات خودرو به جنوب‌شرق آسیا و دیگر نقاط جهان آغاز کرده است. جیلی پیش‌تر مراکز کنترل کیفیت خود را در خطوط تولیدی پروتون راه‌اندازی کرده بود.
 • رشد روز‌افزون تولید خودروهای برقی

  دنیای اقتصاد: مدتی است خودروسازان سرمایه‌های خود را در مسیر ساخت خودروهای برقی قرار داده‌اند. اما نکته مهم آن است که قوانین محلی و اتحادیه‌اروپا آنها را به‌سوی ساخت خودروهای برقی بیشتری سوق می‌دهد و مهم نیست که آنها خواستار چنین تغییری باشند یا بخواهند ‌مانند گذشته به تولید خودروهای بنزینی بپردازند.
 • خروج پورشه از بازار خودروهای دیزلی

  دنیای اقتصاد: الیور بلام، مدیر ارشد اجرایی در شرکت پورشه اعلام کرد که این خودروساز دیگر محصولات دیزلی تولید نخواهد کرد. او تاکید کرد که این شرکت بر حوزه تولید خودروهای بنزینی، هیبریدی و تمام برقی متمرکز خواهد بود.
 • بلاتکلیفی خودروهای وارد اتی با دلار دولتی

  ایسنا: رئیس انجمن واردکنندگان خودرو گفت: به دلیل ابلاغ نشدن دستورالعمل اجرایی درباره چگونگی دریافت مابه‌التفاوت ارزی از خودروهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی، هنوز تکلیف این خودروها و زمان تحویل آنها به خریداران مشخص نیست.کوروش مرشدسلوک اظهار کرد: در دوره‌ای، دولت دلار را ۴۲۰۰ تومان ثابت و اعلام کرد که تمام واردکنندگان باید کالای خود را با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کنند.
 • پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از فردا

  ایکوپرس: پیش‌فروش ۵۳ هزار دستگاه از محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو به منظور صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان نهایی و مدیریت بازار، از روز سه‌شنبه سوم مهر ماه به‌صورت اینترنتی آغاز و طی شش روز اجرا می‌شود.
 • مخالفت مجلس با مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو

  فارس: مجلس با گزارش مسکوت ماندن طرح «ساماندهی بازار خودرو» مخالفت کرد. نمایندگان مجلس در نشست علنی دیروز خانه ملت، با گزارش کمیسیون صنایع درباره مسکوت ماندن طرح «ساماندهی بازار خودرو» مخالفت کردند. در نشست علنی دیروز پارلمان گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره مسکوت ماندن شش ماهه طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو را بررسی کردند. نهایتا پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان، این گزارش برای بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارجاع شد.
 • تحریم، اشتغال را هدف قرار داده است

  سایپا نیوز: نمایشگاه هفته دفاع مقدس با حضور جهرودی، مدیرعامل گروه خودرو‌سازی سایپا، جمعی از فرماندهان سپاه استان، فرمانده بسیج سایپا، فرماندهان بسیج شرکت‌های گروه و جمعی از مدیران ارشد، بسیجیان و خانواده شهدا و ایثارگران در مجتمع صنعتی سازه‌گستر آغاز به کار کرد. در حاشیه این نمایشگاه جهرودی تحریم واردات قطعات منفصله خودرو را در راستای کاهش اشتغال در کشور دانست و گفت: دشمن اشتغال کشور را هدف قرار داده است و می‌خواهد که با تعطیلی واحدهای تولیدی، سطح اشتغال در کشور کاهش یابد و در چنین شرایطی باید در مقابله با تحریم‌های ظالمانه هوشمندانه و با تمام توان برای سربلندی ایران اسلامی تلاش کنیم. وی همچنین خاطرنشان کرد: امنیت امروزمان را مدیون شهدا و ایثارگرانی هستیم که جان و مال خویش را تقدیم اسلام و ایران کردند و اکنون وظیفه ماست تا با حفظ فرهنگ ایثار و شهادت کشور را در برابر آسیب‌ها و خطرات ایمن کنیم.
 • آینده تحریم‌های ایران

  در چهار ماه اخیر که آمریکا از پیمان هسته‌ای ایران خارج شده تدابیر مختلف برای فشار بر ایران اتخاذ شده و ترامپ تلاش کرده است به هدف خود یعنی وادار کردن ایران به مذاکره مجدد بر سر طیفی وسیع از موضوعات برسد. دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران از چند هفته دیگر آغاز می‌شود و از پیش تحریم‌ها لطماتی به اقتصاد ایران وارد کرده است.
 • همسویی در بازارهای داخلی

  یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
 • اهداف ترامپ در نیویورک

  متیو کارنیشینگ پولیتیکو
  این هفته حضور و سخنرانی روسای جمهوری و مقامات بلندپایه کشورهای مختلف در مجمع عمومی سازمان ملل مورد توجه رسانه‌های جهان خواهد بود و در این میان به احتمال زیاد سخنان دونالد ترامپ بسیار جنجال‌آفرین است. ترامپ تلاش خواهد کرد از فرصت استفاده کرده و ایران را محکوم کند، اما هم پیمان‌های آمریکا به او خواهند گفت، مشکل اصلی خود اوست.
 • هیجان در بازار نفت

  تام دیکریستوفر سی‌ان‌بی‌سی
  تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر بازار نفت تاثیر زیادی داشته و انتظار می‌رود این وضعیت ادامه پیدا کند. پایان هفته گذشته قیمت نفت در بازارهای جهان رشد کرد و این درحالی‌ است که ترامپ بارها از افزایش قیمت این ماده خام انتقاد کرده و از اوپک خواسته با افزایش عرضه قیمت‌ها را پایین آورد. پایان هفته پیش ترامپ با لحن تهدیدآمیز به کشورهای عرب عضو اوپک گفت فراموش نکنید که ما امنیت شما را تامین می‌کنیم. قیمت نفت را فورا پایین آورید.
 • سه ابهام بزرگ

  نیکولاس میلر واشنگتن پست
  ترامپ از دوران تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۶ همواره پیمان هسته‌ای ایران را بدترین پیمان تاریخ آمریکا توصیف و تهدید کرده بود از آن خارج خواهد شد. او پس از استقرار در کاخ سفید این موضع‌گیری را ادامه داد و در نهایت به وعده خود عمل کرد. او همزمان تحریم‌های سختگیرانه علیه ایران اعمال کرد و مدعی شد این تحریم‌ها ایران را به مذاکره بر سر پیمانی جدید وادار خواهد کرد. درباره تحقق این هدف آمریکا تردیدهای جدی وجود دارد، اما مشخص است که تحریم‌های یاد شده برای ایران زیانبار بوده است. حدود ۴۰ روز دیگر دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعمال می‌شود که بخش انرژی این کشور را هدف قرار داده است. از پیش میزان صادرات نفت ایران کاهش یافته و نیز بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه‌های مختلف از ایران خارج شده‌اند.
 • سیاست باخت - باخت

  هوارد لافرانچی کریستین ساینس مانیتور
  یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر افق روابط آمریکا و ایران، میزان تاثیرگذاری تحریم‌هایی است که از سوی دولت ترامپ علیه ایران اعمال شده است. ترامپ با اعتقاد به موثر بودن این تحریم‌ها آنها را بار دیگر اعمال کرده است. او همچنین معتقد است خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای ایران تقریبا هیچ لطمه‌ای به آمریکا وارد نمی‌کند و در نهایت، همراه شدن اروپا با آمریکا در اعمال فشار بر ایران، سودی بزرگ نصیب آمریکا خواهد کرد.
 • رنسانس در عرصه تبلیغات

  نویسنده: Margaret Magnarelli مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: Forbes: چند هفته پیش، در یکی از کلاس‌های آموزشی شرکت سفورا شرکت کردم. این شرکت که یکی از تولید‌کنندگان مطرح لوازم آرایشی در فرانسه است هر از گاهی کلاس‌های آموزشی رایگان برگزار می‌کند. مربی در این کلاس که مدتش یک ساعت بود، نحوه و مراحل استفاده از تمامی محصولات را به ما آموزش داد. قطعا وقتی از کلاس خارج شدم، نه به یک کارشناس زیبایی تبدیل شده بودم و نه یک ستاره پاپ اما، چند نکته مهم و کاربردی در ذهنم ماند (و البته یک کیف پر از محصولات آرایشی). من رفته بودم تا محصولات رایگان را تست کنم اما در آخر کار، کلی خرید کردم، حتی بیشتر از حد میانگین.
 • ۷ نیرویی که روش کار ما را متحول خواهند کرد

  نویسنده: Philip Yuen مترجم: مریم رضایی
  منبع: World Economic Forum: نیروهای تکنولوژیک و اجتماعی این روزها شیوه انجام کار، اینکه چه کسی کار را انجام می‌دهد و حتی شکل کار چگونه است را در دنیا متحول کرده‌اند. با اینکه تکنولوژی باعث می‌شود کارکنان بهره‌ورتر شوند، دست و پنجه نرم کردن سازمان‌ها با پیچیدگی و غیر قابل پیش‌بینی بودن یک محیط کار متغیر، آشفتگی‌های زیادی به بار می‌آورد. تحقیقی که موسسه مشاوره دلویت انجام داده، نشان می‌دهد هفت نیروی قدرتمند مختل‌کننده وجود دارند که شکل کار را آن‌گونه که ما می‌شناسیم، تغییر می‌دهند. این هفت نیروی مختل‌کننده عبارتند از:
 • ما ملت «مجبور»!

  رسول بهروش
  دنیای اقتصاد: در شرایطی که سازمان لیگ از مدت‌ها قبل با قاطعیت اعلام کرده بود سکوهای ورزشگاه آزادی در جریان دربی ۸۸ با نسبت ۹۰ به ۱۰ به سود تیم میزبان تقسیم خواهد شد، در کمال شگفتی دیروز این طرح لغو و بنا شد بلیت‌فروشی برای بازی پنج‌شنبه به همان صورت سنتی ۵۰-۵۰ برگزار شود! به این ترتیب خبری از رعایت حق میزبانی نیست و دو شهرآورد امسال هم به شکل همه سنوات گذشته با حضور نصف-‌ نصف هواداران برگزار خواهد شد. این درحالی است که اختصاص سهم ۹۰ درصدی به تیم میزبان یک اقدام حرفه‌ای است که «باید» در فوتبال ایران هم صورت بگیرد. به‌طور مثال در ایتالیا دو تیم میلان و اینتر مشترکا از استادیوم سن‌سیرو به‌عنوان ورزشگاه خانگی‌شان استفاده می‌کنند. به این ترتیب هنگام برگزاری دربی میلان، ۹۰ درصد سکوهای سن‌سیرو به تیمی می‌رسد که میزبان است. این موضوع ساده و پیش پا افتاده، یکی از مواردی است که به دلایل نامعلوم در فوتبال ایران رعایت نمی‌شود. امسال بعد از حدود نیم‌قرن قرار شد بالاخره ورزشگاه آزادی برای شهرآورد پایتخت آرایش ۹۰ به ۱۰ پیدا کند، اما باز هم در لحظه آخر همه چیز ملغی شد؛ آنچه بنا به ادعای سازمان لیگ، با اعمال نظر نیروی انتظامی و مخالفت باشگاه استقلال به‌عنوان تیم میزبان رخ داده است.
 • رقم قرارداد؛ نامعلوم!

  دنیای اقتصاد: سرانجام پس از ماه‌ها گمانه‌زنی در مورد آینده سرمربی تیم‌ملی فوتبال کشورمان، دیروز به‌صورت رسمی اعلام شد قرارداد وی تا پایان جام‌ملت‌های آسیا تمدید شده تا یکی از معادلات بزرگ فوتبال ایران حل شود. درحالی‌که پیش از این بحث‌های متناقضی درباره ادامه همکاری کی‌روش و تیم‌ملی مطرح شده بود، سرانجام قرارداد این سرمربی تا پایان جام‌ملت‌های آسیا تمدید شد.
 • آیا مسیر کاری واضحی برای شما در شرکت‌تان وجود ندارد؟

  نویسنده: Dorie Clark مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: HBR: همه ما این نسخه قدیمی را می‌دانیم: در یک شرکت استخدام شو، به سختی کار کن و پیشرفت کن. اما دلیل اینکه این نسخه دهه‌ها وجود داشته است نه فقط بخاطر تعدیلات نیرو یا برون‌سپاری یا روبات‌ها، بلکه به دلیل قابل‌اعتماد بودن این مسیر است.
 • دفاعیه تاج مقابل شایعات

  خبرگزاری «ایسنا» از درخواست تاج برای ملاقات با رئیس فیفا با اهداف خاص نوشت. در این گزارش آمده است: «براساس اطلاعات واصله، این جلسه به تایید دفتر اینفانتینو رسیده و قرار است رئیس فدراسیون فوتبال ایران ۹ اکتبر مصادف با ۱۷‌مهر در مقر فیفا با اینفانتینو دیدار کند. قطعا اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، مهدی تاج در تاریخ مذکور با رئیس فیفا دیدار خواهد کرد، دیداری که کتبا از سوی فدراسیون فوتبال به فیفا اعلام و برگزاری جلسه با رئیس فیفا رسما درخواست شده است.»
 • عیادت معاون وزیر از پادوانی

  سایت وزارت ورزش: معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان از بازیکن مصدوم استقلال عیادت کرد.
 • فغانی داور دربی می‌شود؟

  ایسنا: کمیته داوران فدراسیون فوتبال سرانجام علیرضا فغانی را برای قضاوت دربی ۸۸ انتخاب کرد و تنها امضای نهایی این کمیته برای رسمی شدن این خبر مانده است. پس از مطرح شدن گزینه‌هایی چون حسین زرگر و علیرضا فغانی برای قضاوت دربی ۸۸ که در روز پنج‌شنبه برگزار خواهد شد، کمیته داوران به این جمع‌بندی رسید که نماینده ایران در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه را انتخاب کند تا او یک‌بار دیگر دیدار استقلال و پرسپولیس را سوت بزند. البته این انتخاب تا زمان تنظیم این خبر هنوز رسمی نشده و باید به امضای دبیرکل برسد. دیروز فغانی در ارتباط با این موضوع گفت: «هنوز چیزی به من اعلام نشده و تابع تصمیمات کمیته داوران هستم.»
 • احتمال بازی ایران و برزیل

  تسنیم: احتمال برگزاری دیدار دوستانه تیم‌های فوتبال ایران و برزیل پس از جام‌ملت‌های ۲۰۱۹ امارات وجود دارد. مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال پیش از جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه اعلام کرده بود که تیم‌ملی ایران پس از جام‌جهانی و پیش از جام‌ملت‌ها دیدار دوستانه‌ای را با تیم‌ملی برزیل در تهران برگزار خواهد کرد. با این حال این اتفاق رخ نداد و حالا با نامه‌نگاری صورت گرفته تیم‌ملی ایران برای حضور در تورنمنتی در قطر دعوت شده است. تورنمنتی که با حضور تیم‌های ایران، قطر، برزیل و یک تیم دیگر برگزار خواهد شد که تاریخ برگزاری این تورنمنت هم اواخر اسفند ۹۷ و اوایل فروردین ۹۸ است.
 • نحوه خرید بلیت جام‌ملت‌ها

  سایت فدراسیون فوتبال: امکان ثبت‌نام و خرید بلیت مسابقات فوتبال جام‌ملت‌های ۲۰۱۹ آسیا در سایت فدراسیون فوتبال ایران فراهم شد. همزمان با آغاز بلیت‌فروشی مسابقات جام‌ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ که به میزبانی امارات برگزار می‌شود، امکان خریداری بلیت مسابقات در سایت رسمی فدراسیون فوتبال ایران نیز برای علاقه‌مندان فراهم شده است. بر این اساس با توجه به آنکه امکان خرید بلیت روی سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا تنها با کارت‌های اعتباری بین‌المللی فراهم شده، علاقه‌مندان ایرانی برای تماشای این مسابقات و خرید بلیت بازی‌ها می‌توانند به سایت رسمی فدراسیون فوتبال ایران به آدرس ticket.ffiri.ir مراجعه کنند.
 • طرح کاهش بیکاری در خوزستان ‏

  محمد علاف‌پور
  دنیای‌اقتصاد – اهواز : معاون طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان گفت: خوزستان نخستین استان صنعتی کشور اکنون رتبه سوم نرخ بیکاری را بین استان‌ها به خود اختصاص داده است. مهرام روانبخش افزود: عوامل مختلفی در استان ‌دست به‌دست هم داده‌‌اند تا خوزستان از آمار بالای بیکاری رنج ببرد که از آن جمله می‌توان به عدم توجه به توسعه و پیشرفت صنایع کوچک و ضعیف بودن فرهنگ کارآفرینی در استان، عدم همکاری برخی دستگاه‌ها در جذب سرمایه‌گذار یا پذیرش نیروهای غیربومی در شرکت‌های صنعتی بزرگ در استان اشاره کرد.
 • نباید تماشاگران را از فوتبال بگیریم

  تسنیم: رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال تاکید کرد نباید تماشاگران را از دیدن فوتبال محروم کرد. اسماعیل حسن‌زاده درباره اتفاقات رخ داده در هفت هفته گذشته در لیگ برتر فوتبال گفت: «در بخشی که ما باید با آرای خود، بازدارندگی داشته باشیم، من و همکارانم این جدیت را داریم. البته آرا باید مناسب‌ باشد، نه اینکه فقط سنگین‌تر باشد. ما به این واقعیت رسیدیم که تماشاگر را از فوتبال نگیریم و تلاش می‌کنیم حکم به بازی بدون تماشاگر ندهیم.»
 • انتظار بازی شرافتمندانه

  دنیای اقتصاد: در ادامه مسابقات هفته هفتم لیگ برتر فوتبال، شنبه شب سه بازی برگزار شد که در یکی از آنها نفت مسجدسلیمان ۲بریک از سایپا شکست خورد. علیرضا مرزبان، سرمربی تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان تاکید دارد برای او مهم است که بازیکنانش شرافتمندانه بازی کنند. او گفت: «ما بی‌تجربه بودیم و وارد جنجالی شدیم که نباید می‌شدیم. همان‌طور که در نیمه اول بازی کردیم، باید کار را ادامه می‌دادیم، ولی در نیمه دوم وارد جنجالی شدیم که بازی ما را به‌هم ریخت و در ضدحمله به مشکل خوردیم. تیم من در چند بازی گذشته پیروز نشده و آثار روانی آن به تیم ضربه زده است. من انتظار دارم که تیمم شرافتمندانه بازی کند.» در دیگر بازی‌ها نیزاستقلال خوزستان با یک گل ذوب‌آهن را شکست داد و بازی استقلال تهران با نساجی نیز با تساوی بدون گل خاتمه یافت.
 • کولاکوویچ را عوض کنید!

  ایسنا: تیم‌ملی والیبال کشورمان در مسابقات جهانی بازی‌های خوبی به نمایش نگذاشت و از این مسابقات حذف شد. همین موضوع باعث شد تا مسعود آرمات، مربی تیم‌ملی والیبال جوانان کشورمان خواهان تعویض کولاکوویچ سرمربی تیم‌ملی شود. او گفت: «بهتر است فدراسیون با توجه به نزدیک شدن به زمان پایان قرارداد کولاکوویچ تصمیم جدیدی را برای والیبال ایران بگیرد. در این مسابقات، در دریافت و حملات برگشتی واقعا ضعف داشتیم و در سرویس نیزعملکردمان به هیچ‌عنوان قابل‌قبول نبود. حریفان به‌خوبی ایران را آنالیز کرده بودند و همه تیم‌ها می‌دانستند در صورت زدن سرویس‌های ریسکی می‌توانند ما را به مشکل بیندازند. عیار بهترین سرمربیان در قهرمانی جهان سنجیده می‌شود وکولاکوویچ در دو سال گذشته و همچنین قهرمانی جهان نتوانسته است چیز تازه‌ای به والیبال ایران اضافه کند.»
 • فرگوسن: وضعیتم خوب است

  فارس: منچستر یونایتد در هفته ششم لیگ برتر انگلیس میزبان تیم ولورهمپتون بود و با تساوی یک-یک متوقف شد اما خبر خوب برای طرفداران شیاطین سرخ بازیابی سلامتی اسطوره این باشگاه بود. سر آلکس فرگوسن سرمربی سابق منچستر یونایتد پس از بازگشت به ورزشگاه بعد از گذراندن دوران نقاهتش، از وضعیت جسمانی خوب خود صحبت کرد. او گفت: «وضعیت جسمانی من خوب است. سفری طولانی داشتم. الان هر کاری که پزشکان بگویند انجام می‌دهم. آخرین باری که در ورزشگاه بودم برمی‌گردد به ماه آوریل که مقابل آرسنال بازی کردیم. زمانی خیلی طولانی گذشت و امیدوارم تیم در ادامه بازی‌های خوبی ارائه دهد. زمانی‌که در بیمارستان بودم هزاران دسته گل و پیام از سوی هواداران دریافت می‌کردم که قابل توصیف نیست. من در طول دوران نقاهتم در میان این پیام‌های هواداران غرق شدم.»

بیشتر