خانه / آخر هفته / نصب بازی‌های PC روی گوشی‌های اندرویدی

8 قدم مهم برای عاشقان بازی کامپیوتری
روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3535 1394/05/01 بازدید:7442بار کد خبر: DEN-902669
نصب بازی های PC روی گوشی های اندرویدی

تا به حال خواسته‌اید که بازی‌های که روی کامپیوتر یا PC داشته‌اید را روی گوشی خودتان نیز بازی کنید.

براساس گزارش سایت phonearena سیستم‌عامل اندروید بهترین سیستم‌عامل موبایلی است که می‌تواند شرایط را برای اجرای بازی‌های PC روی موبایل فراهم کند. البته پیش از این و توسط اپلیکیشن‌های مخصوص بعضی از بازی‌های خاطره ساز و قدیمی امکان اجرا روی سیستم‌عامل اندروید را داشته‌اند اما این بازی‌ها بیشتر شبیه‌ساز آن بازی‌های قدیمی بوده‌اند. اما باید بدانید که با انجام مجموعه‌ای از تنظیمات می‌توانید بازی‌های ویندوز را روی دستگاه‌هایی با سیستم‌عامل اندروید نیز به اجرا درآورید. همچنین شما در این زمینه نیازمند فایل اصلی بازی نیز هستید و در فضای ذخیره دستگاه اندرویدتان نیز باید به اندازه کافی فضا باشد، چراکه باید بازی را در آنجا کپی کنید.پیش از اینکه به سراغ آموزش اجرای بازی‌ها برویم، و قبل از اینکه توقع‌تان بیش از حد بالا برود، باید بگوییم که در خصوص اجرای بازی‌های ویندوز روی سیستم‌های اندرویدی محدودیت‌هایی وجود دارد از جمله اینکه تمام بازی‌های ویندوز روی اندروید قابل اجرا نیستند. براساس بررسی‌هایی که سایت phonearena انجام داده این بازی‌ها به تعدادی بازی استراتژیک که اغلب از دوربین ایزومتریک برخوردار هستند محدود می‌شوند. که از میان آنها می‌توان به « Heroes of Might & Magic »، « Age of Empires »، « Civilization III»، « Disciples 2» و « StarCraft » اشاره کرد. بازی‌هایی که تجربه انجام آن روی تبلت‌ها یا گوشی لذت بخش خواهد بود. با تمام اینها در ادامه نحوه اجرای برخی‌ بازی‌های PC روی سیستم‌عامل اندروید را به شما آموزش می‌دهیم.

قدم اول
اولین قدم که برای اجرای بازی‌های pC  روی اندروید نیاز دارید یک شبیه‌ساز خوب است. یک نمونه خوب شبیه ساز ExaGear Strategies است که می‌توانید از فروشگاه گوگل پلی آن را دریافت کنید.
قدم دوم
وقتی ExaGear Strategies را روی دستگاه اندرویدی نصب کردید، آن را اجرا کنید تا یک صفحه که در آن چگونگی اجرای بازی‌ها توضیح داده شده است باز شود. بعد روی یک فضای خالی کلیک کنید تا پیغام ناپدید شود. حالا دستگاه خود را به کامپیوتر متصل کنید؛ اکنون یک پوشه جدید با نام ExaGear در فضای ذخیره دستگاه شما ساخته شده است.
قدم سوم
اکنون که نرم‌افزار ExaGear Strategies را نصب کرده‌اید، نیاز است به سراغ کلکسیون بازی‌های قدیمی خود رفته و سی‌دی‌های قدیمی را پیدا کنید. فعلا به سراغ بازی‌های دو بعدی ایزومتریک بروید، چون ظاهرا این بازی‌ها بدون مشکل اجرا می‌شوند. اکنون بازی دلخواه‌ خود را روی کامپیوترتان نصب کنید. همان‌ کاری که به صورت عادی انجام می‌دهید. سایت phonearena برای نمونه بازی Heroes of Might & Magic را انتخاب کرده است. مسیر پیش‌فرضی که بازی در آن نصب می‌شود C:/Program Files (x86)/3DO است که در آن یک پوشه به نام Hereos3 وجود دارد که تمام فایل‌های بازی در آن است. این پوشه را انتخاب کرده و با راست کلیک روی آن «کپی» کنید. (یا با میان‌بر Ctrl+C آن را کپی کنید)
قدم چهارم
حالا به پوشه ExaGear که در مرحله دوم به آن اشاره کردیم بروید و محتوایی که کپی کرده بودید را به آنجا منتقل یا Pasteکنید. در مواجهه با پیغامی که ظاهر می‌شود گزینه «بله» (Yes) را انتخاب کنید. چون اندروید از فایل‌های exe. خوشش نمی‌آید و باید آن را مجبور کنید که این نوع فایل‌ها را بپذیرد. گزینه «این کار را برای همه فایل‌ها انجام بده» را تیک‌دار کنید تا زمان کمتری از شما گرفته شود. (Do this for all files).
قدم پنجم
از آنجا که برخی از بازی‌ها مثل Heroes of Might & Magic شما را ملزم می‌کنند تا برای اجرای بازی سی‌دی آن را همواره در درایو خود داشته باشید و مسلما شما نمی‌توانید چنین امکانی را در دستگاه‌های با سیستم‌عامل اندروید داشته باشید، نیاز است تا تمام محتوای سی‌دی را نیز کپی کرده و در دستگاه اندروید خود داشته باشید. برای این‌ کار سی‌دی بازی را در یک پنجره جدید باز کنید. همه فایل‌ها و پوشه‌های داخل آن را انتخاب کرده، کپی کنید. حالا به پوشه Hereos3 که به پوشه ExaGear منتقل کردیم رفته و همه را به آنجا منتقل کنید. همه پیغام‌های «فایل مشابه» را تایید کنید. با این کار مراحل سخت کار را انجام داده‌اید.
قدم ششم
وقت آن رسیده که موتور شبیه‌سازی را روشن کنیم. برنامه ExaGear Strategies را در دستگاه اندروید خود اجرا کنید. زمانی که به بارگزاری می‌گذرد، یک منو که فایل اجرایی همان بازی که نصب کرده‌اید را در بر دارد به نمایش در می‌آید. حالا با یک اشاره فایل را اجرا کنید.
قدم هفتم
وقتی که روی فایل exe. بازی‌تان کلیک کنید، یک صفحه جدید باز می‌شود که از شما می‌خواهد تا شیوه «کنترل» بازی را انتخاب کنید. می‌توانید برای مدتی محدود شیوه کنترل بازی را به صورت رایگان امتحان کنید یا به صورت اشتراک ماهانه آن را خریداری کنید، اما قبل از اینکه ادامه دهیم باید بیشتر در مورد این شیوه‌های کنترلی در شبیه‌ساز ExaGear Strategies اطلاعات کسب کنیم تا بفهمیم چرا شما باید کنترل‌ها را خریداری کنید.به‌طور کلی دو شیوه کنترل بازی‌ها در این نرم‌افزار گنجانده شده است. یکی Helium نام دارد و دیگری Cuprum. دلیل اصلی وجود این شیوه‌ها این است که بازی‌های PC برای بازی شدن با حالت لمسی صفحه‌های نمایشگر تلفن‌ها و تبلت‌های اندرویدی ساخته نشده‌اند و نرم‌افزار شبیه‌ساز مجبور است کنترل‌های مجازی برای آن بسازد. سازندگان نرم‌افزار شبیه‌ساز با ابداع این دو شیوه کاری کرده‌اند که بسیاری از بازی‌های کامپیوتر روی دستگاه اندرویدی شما حداقل قابل بازی باشند.در مواجهه با بازی Heroes of M&M کیت کنترلی Helium بهتر جوابگو است. شما برای اینکه بفهمید برای بازی دلخواه‌تان کدام شیوه مناسب‌تر است باید آنها را امتحان کنید. همچنین اگر شما یک قلم الکترونیکی استایلوس دارید یا تبلت شما قلم دارد می‌توانید از آن استفاده کنید. سایت phonearena  در آزمایش خود با استفاده از یک ماوس بلوتوث بازی را کنترل کرده است.
قدم هشتم
آشنایی با چگونگی کار کردن با شیوه‌های کنترلی تعبیه شده در نرم‌افزار می‌تواند به شما کمک کند که بیشتر و ساده‌تر از بازی خود روی دستگاه اندرویدی‌تان لذت ببرید.