خانه / آخر هفته / پدرت را بيشتر دوست داري يا مادرت را؟!

نگاهي ديگر به پرونده اختلاف كي‌روش و برانكو
روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3956 1395/10/23 بازدید:79بار کد خبر: DEN-85D70A13-9DCF-4E52-BDAE-84DB23EF469D
پدرت را بيشتر دوست داري يا مادرت را؟!

در شرايطي كه فضاي حاكم بر فوتبال ايران خيلي آرام شده بود، هيچكس تصورش را هم نمي‌كرد ناگهان دوباره شهر به هم بريزد و برانكو و كي‌روش، يك تقابل جدي ديگر را ترتيب بدهند. موضوع از زماني شروع شد كه فدراسيون فوتبال تصميم گرفت در تعطيلات سال نوي ميلادي كه با نيم‌فصل ليگ شانزدهم مصادف بود، يك اردوي خارجي براي تيم ملي كشورمان ترتيب بدهد. ابتدا قرار بود در اين اردو تيم كي‌روش يك مسابقه تداركاتي مقابل مراكش داشته باشد، اما بازي مد نظر لغو شد تا اصل برگزاري اردو در دوبي زير سوال برود. اعتراض برانكو به برگزاري اين اردو با حضور هفت بازيكن كليدي او، سرآغاز درگيري تازه مربي كروات با كارلوس كي‌روش بود. بعد از تكرار ادعاهاي برانكو در برنامه نود، كي‌روش در اقدامي بحث‌برانگيز همه ملي‌پوشان پرسپوليس را به ايران برگرداند تا فوتبال كشور شوكه شود. قصه بعدش را هم كه حتما مي‌دانيد؛ از كارلوس صدور بيانيه و از برانكو انجام مصاحبه! روزنامه‌ها در مورد هفت ملي‌پوش پرسپوليس كه ناچار به بازگشت شدند، از لفظ «بچه‌هاي طلاق» استفاده كردند؛ عبارتي كه شايد به خوبي مي‌توانست حس و حال آنها را توصيف كند. آنها دارند مثل بچه‌هاي طلاق قرباني اختلاف پدر و مادرشان مي‌شوند؛ جايي كه برانكو و كي‌روش رودرروي هم قرار گرفته‌اند. اين وسط چيزي كه دل آدم را به درد مي‌آورد، اين است كه هر دوي اين مربيان خارجي، براي فوتبال ايران مفيد و منشا اثر بوده‌اند و ادامه حضورشان در كشورمان ضروري است. فقط كاش اين وسط مديريتي انجام مي‌شد تا از حجم تنش‌ها كاسته شود و انرژي موجود به جاي تقابل چهره‌هاي محبوبي مثل برانكو و كي‌روش، صرف پيشبرد اهداف فوتبال ايران شود. يكي از هواداران، در حاشيه اين جدال جمله جالبي نوشته بود: «حس تلخ كودكي را دارم كه از او مي‌پرسند پدرت را بيشتر دوست داري يا مادرت را؟!»

 

كجا حق با كي‌روش است؟

عجیب‌ترین و ضعیف‌ترین بخش از ادعاهای جدید برانکو عليه كي‌روش، بدون تردید قسمتی است که او به طعنه در مورد مساوی بدون گل برابر سوریه جنگ‌زده حرف می‌زند. اگر قرار است فقط نتیجه همین یک بازی ملاک باشد، کی‌روش هم می‌تواند آن باخت وحشتناک خانگی به اردن را به روی برانکو بیاورد؛ شکستی که در سال2004، تیم ملی را تا آستانه حذف خجالت‌آور از مرحله پیش‌مقدماتی جام‌جهانی آلمان پیش برد. در ضمن این حق برای مربی پرتغالی محفوظ است که پیروزی سزاوارانه بر کره‌جنوبی فوق پیشرفته را هم در زمره افتخارات بی‌نظیرش قرار بدهد، بردی که چهارمین برتری پیاپی برابر کره بود و آماری دست‌نیافتنی برای او به ثبت رساند. به‌علاوه دعوت از بازیکنان مصدوم هم چندان قابل نقد نیست؛ چراکه طبیعی است کی‌روش مایل باشد اعضای دائمی تیم ملی را در زمان آسیب‌دیدگی هم زیر نظر بگیرد و مراحل درمان‌شان را پیگیری کند. به‌علاوه وقتی برانکو از حالا برای ناکامی احتمالی پرسپولیس در پایان فصل به دنبال «شریک جرم» است و می‌گوید: «اگر قهرمان نشدیم کی‌روش مقصر است» خیلی نمی‌شود به او حق داد. یادمان باشد پارسال هم پرسپولیس برانکو مثل آب خوردن می‌توانست قهرمان شود، اگر برانکو آن همه وقت صرف امثال سوشا مکانی، بابک حاتمی و رضا نورمحمدی نمی‌کرد. چه تضمینی وجود دارد که امسال هم مربی کروات اشتباهات مشابهی را مرتکب نشود. در این صورت باز هم تنها مقصر ناکامی، کی‌روش خواهد بود؟!

 

كجا حق با برانكو است؟

از سوي ديگر واضح است که در بخشی از مطالب بیان شده توسط برانكو مي‌توان تامل كرد. اینکه اردوهای تیم ملی در ایران بیشتر از اندازه استاندارد است، اصلا جای بحث ندارد. برانكومی‌گوید وقتی مسابقه ملی دوستانه‌ای در کار نیست، برگزاری اردوی خارجی توجیه چندانی ندارد. او عقیده دارد باید از سلامت ستاره‌های ملی‌پوش مراقبت شود و وقتی دوره استراحت بین دو نیم‌فصل از آنها گرفته می‌شود، این مساله به بازیکنان آسیب می‌زند. او حتی ادعا می‌کند بازیکنان معمولا با دو، سه کیلو اضافه وزن از اردوی تیم ملی به باشگاه برمی‌گردند که اگر درست باشد، واقعا عجیب است. برانکو ایوانکوویچ به‌عنوان سرمربی تیم قهرمان نیم‌فصل حق دارد نگران سه ماه پرفشار پیش رو باشد؛ روزهایی که تیم‌ها هر چهار روز یک بار باید مسابقه بدهند و البته رقابت‌های آسیایی هم در کار خواهد بود. با این وجود شاید اگر این انتقادها به شکلی ملایم‌تر و خالی از بخش‌های غیرمنطقی مطرح می‌شد، می‌توانست اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

 

اين دعوا پيش نمي‌آمد، اگر...

مسلما در غائله درگيري اخير پيش آمده بين كي‌روش و برانكو، بيش از هر چيز ديگري رد پاي كم‌كاري و عدم تدبير مديران فوتبال به چشم مي‌خورد. اينكه كي‌روش حتي از اردوي چند روزه امارات هم قطع نظر نمي‌كند و به هر بهانه‌اي به دنبال دور هم جمع كردن ملي‌پوشان است، از آنجا ناشي مي‌شود كه تعداد مسابقات دوستانه و تداركاتي جدي ما كم است و فدراسيون قادر نيست حداقل امكانات مدنظر كي‌روش را فراهم كند. شايد اگر ما هم مثل كره و ژاپن قادر بوديم به وقتش مسابقات تداركاتي خوب با رقباي قدرتمند داشته باشيم، كار به جايي نمي‌رسيد كه مربي پرتغالي براي آماده‌سازي تيمش به هر ترفندي چنگ بيندازد و صداي اعتراض باشگاه‌ها را بلند كند. به‌علاوه فدراسيون خيلي پيش از اينها مي‌توانست ترتيب همنشيني مربيان باشگاهي منتقد را با سرمربي تيم ملي بدهد و با تبيين حدود و اختيارات هر كدام از آنها، از اصطكاك‌هاي بعدي جلوگيري به عمل بياورد، اما متاسفانه چنين راه حل ساده‌اي مدام به تاخير مي‌افتد تا فوتبال ايران هر روز تاوان بيشتري بپردازد. بي‌گمان اگر كي‌روش با امثال برانكو و قلعه‌نويي سر يك ميز بنشينند، بسياري از مسائل حل خواهد شد؛ نكات ساده‌اي كه در اثر سهل‌انگاري مي‌توانند به موانع جدي در مسير حركت تيم ملي تبديل شوند.

 

وظيفه سنگين فدراسيون

به جرات می‌توان گفت کارلوس کی‌روش از زمان حضور در ایران هرگز منتقدی به قدرت برانکو نداشته است. جنس این یکی رقیب او با امثال مایلی‌کهن و قلعه‌نویی فرق دارد. برانکو کارنامه‌دار است و همین حالا هم روی نیمکت پرسپولیس عالی عمل کرده؛ بنابراین مسلما سرشاخ شدن با او قواعد خاص خودش را دارد. در همين راستا فدراسيون فوتبال هم وظيفه سنگين‌تري براي اداره اين فضا و كنترل حواشي بر عهده دارد. تا ديروز اگر منتقدان سنتي كي‌روش مثل پرويز مظلومي و مجيد جلالي عليه او حرف مي‌زدند، فدراسيون آنقدرها احساس وظيفه نمي‌كرد؛ چراكه تكليف افكار عمومي در قبال چنين هجمه‌هايي روشن بود، اما حالا وضع فرق كرده است. شايد به همين دليل هم بود كه اين بار مهدي تاج شخصا وارد عمل شد و تا دوبي رفت؛ بلكه در پي جلسه با كي‌روش به شرايط فعلي سروسامان بدهد. به‌علاوه بازگرداندن هفت ملي‌پوش پرسپوليس از اردوي امارات، در آينده مي‌تواند تبعات بيشتري هم داشته باشد.

بازگشت زودهنگام ملی‌پوشان پرسپولیس به ایران، می‌تواند این فرصت را به آنها بدهد که در فاصله تعطیلات بین دو نیم‌فصل کمی بیشتر استراحت کنند. به این ترتیب هیچ بعید نیست فردا یکی مثل امیر قلعه‌نویی از تبعیض صورت گرفته شکایت کند و ناکامی احتمالی تراکتورسازی را به فرسودگی ملی‌پوشان این تیم ربط بدهد. این شرایط حتی برای حسینی و ذوب‌آهن هم وجود دارد. دو رقیب صدر جدولی پرسپولیس همچنان بازیکنان کلیدی‌شان را در اردوی خارجی دارند، در حالی که تیم برانکو کامل شد و خیلی زود شکل خودش را بازیافت. بنابراین از همین حالا منتظر باشید که یک روز امیر قلعه‌نویی بعد از ناکامی احتمالی تراکتور، از حضور طولاني‌تر بازيكنانش در اردوي تيم ملي گله كند؛ آنچه باز هم پاي فدراسيون فوتبال را وسط خواهد كشيد.

 

پرسپوليسي‌ها برمي‌گردند

بعد از آنكه مناقشه بين كارلوس كي‌روش و برانكو ايوانكوويچ بالا گرفت و هفت بازيكن ملي‌پوش پرسپوليس از اردوي امارات به تهران بازگردانده شدند، فرضيه عدم دعوت اين نفرات به اردوهاي بعدي تيم ملي در محافل ورزشي مطرح شد. از آنجا كه يك بار كي‌روش روي اسم مهدي رحمتي و هادي عقيلي خط قرمز كشيد و ديگر هيچ‌وقت حاضر نشد اين نفرات را به تيم ملي برگرداند، اين شايعه به وجود آمده كه حالا همان سرنوشت در انتظار تمامي بازيكنان پرسپوليس است و آنها ديگر تا زمان حضور كي‌روش در ايران به تيم ملي دعوت نخواهند شد. هيچكس از درون مغز كارلوس خبر ندارد و نمي‌داند تصميم غيرمنتظره بعدي او چيست، با اين وجود هر طور كه به ماجرا نگاه كنيم خيلي دور از ذهن است كه كي‌روش همان بلاي رحمتي و عقيلي را سر پرسپوليسي‌ها بياورد. واضح است كه جنس اتفاقي كه براي اين دو گروه رخ داد خيلي با هم فرق مي‌كند.

عقيلي يكي از اردوهاي تيم ملي را به ميل خودش ترك كرد و البته رحمتي هم در مصاحبه با يك خبرگزاري مدعي شد تصميم گرفته موقتا از تيم ملي خداحافظي كند. به اين ترتيب هر دوي اين نفرات، خودشان به تيم ملي پشت كردند، در حالي كه پرسپوليسي‌ها مطلقا چنين كاري انجام نداده‌اند و درگيري كي‌روش و برانكو باعث لغو حضور آنها در اردوي امارات شده است. فراموش نكنيم پيش از آغاز ليگ شانزدهم نيز اعتراض‌هاي برانكو باعث لغو دو اردوي خارجي تيم ملي شد، اما بعد از آن پرسپوليسي‌ها در همه اردوها حاضر بودند و هيچ مشكلي پيش نيامد. به روايت روشن‌تر، كي‌روش مي‌داند كه اين درگيري ربطي به بازيكنان ندارد و در فيفادي‌ها باشگاه پرسپوليس نمي‌تواند مانع از حضور بازيكنانش در اردوي تيم ملي شود. پس در مجموع خيلي دور از ذهن است كه سرخپوشان براي هميشه از سوي كي‌روش طرد شده باشند.

 

نشانه‌هاي صلح

بیانیه‌ای که کارلوس کی‌روش در مورد اختلافات اخیر با برانکو و دیپورت ملی‌پوش‌ها منتشر کرد، آنقدر ملایم و کم‌زهر بود که آدم شک می‌کند آن را خود کارلوس نوشته باشد! مربی پرتغالی پیش از این بیانیه‌های متعددی علیه اهالی فوتبال ایران منتشر کرده بود که وجه مشترک بیشتر آنها، ادبیات تند و استفاده از اسامی جانورانی مثل مار، عقرب، گرگ و قورباغه بود، اما این بار بیانیه او علیه برانکو به شدت محترمانه‌تر و توام با چاشنی احتیاط بوده است. مهمترین نکته این بیانیه آن است که کی‌روش صراحتا شایعه عدم دعوت همیشگی از بازیکنان پرسپولیس به اردوی تیم ملی را رد می‌کند و مدعی می‌شود از این به بعد پرسپولیسی‌ها را فقط در روزهای فیفا و طبق مقررات بین‌‎المللی به اردو دعوت می‌کند.

تازه کی‌روش همین را هم منوط به عدم تغییر موضع برانکو می‌کند و این یعنی به‌زودی ممکن است با برگزاری نشست بین او و سرمربی سرخپوشان، ملی‌پوشان پرسپولیس به روال گذشته به اردو دعوت شوند. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه تا پایان مسابقات این فصل، کلا فقط یک اردوی دیگر برای تیم ملی برگزار خواهد شد که آن هم از اواخر اسفندماه، همزمان با تعطیلات نوروزی و برای برگزاری مسابقات رسمی برابر قطر و چین خواهد بود؛ دیدارهایی که قطعا با حضور ملی‌پوشان همه تیم‌ها از جمله پرسپولیس به انجام خواهد رسید. در مجموع اینطور به‌نظر می‌رسد که اختلاف اخیر بین کی‌روش و برانکو شدت چندانی نداشته و کاملا قابل‌رفع است.