خانه / نفت و پتروشیمی / كليد روحاني دروازه‌هاي نفت را باز كرد

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3120 تاریخ چاپ:1392/11/06 بازدید:4923بار کد خبر: DEN-781191
كليد روحاني دروازه هاي نفت را باز كرد
وزير نفت با اشاره به مذاكره اخير خود با شركت‌هاي بزرگ نفتي در حاشيه اجلاس داووس، از اعمال نظر خارجي‌ها در اصلاح قراردادهاي نفتي ايران خبر داد و گفت: پروژه‌هاي نفت و گاز كشور با بهبود بيشتر فضاي سياسي اجرايي مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري مهر، بيژن زنگنه در تشريح نتايج نفتي حضور جمهوري اسلامي ايران در چهل و چهارمين اجلاس داووس، گفت: حضور ايران در اين گردهمايي بين‌المللي با واكنش شركت‌هاي بزرگ نفتي و گازي جهان روبه‌رو شده است.
وزير نفت با اعلام اينكه در حاشيه اجلاس داووس با عالي‌ترين مقامات تعدادي از شركت‌هاي بزرگ نفت و گاز جهان ديدار و گفت‌وگو كرده‌ است، تصريح كرد: برخي از شركت‌هاي بزرگ نفتي علاقه‌مند به بازگشت و مشاركت در صنايع نفت و گاز ايران هستند.
اين عضو كابينه دولت تدبير و اميد با يادآوري اينكه بازگشت شركت‌هاي نفتي به ايران زمان بر است، اظهار كرد: پروژه‌هاي نفت و گاز كشور با بهبود بيشتر فضاي سياسي اجرايي مي‌شود. اين مقام مسوول‌ همچنين درخصوص آخرين وضعيت تدوين نسل جديد قراردادهاي توسعه بخش بالادستي صنعت نفت ايران، توضيح داد: از حدود 4 ماه گذشته تاكنون كارگروهي بررسي قراردادهاي نفتي ايران را به منظور شناسايي نقاط قوت و ضعف و ساختار قبلي و بيع متقابل، آغاز كرده است.
وي با بيان اينكه هم‌اكنون در سطح منطقه خاورميانه مدل‌هاي جديدي از قراردادهاي نفتي ملاك عمل قرار گرفته است، تبيين كرد: در حال مذاكره با شركت‌هاي نفتي هستيم تا نظرات آنها نيز براي اصلاح قراردادهاي نفتي در نظر گرفته شود.
وزير نفت مهم‌ترين ويژگي اصلاح قراردادهاي نفتي را رعايت شرايط «برد-برد» عنوان كرد و افزود: تلاش مي‌شود مدل جديد قراردادي، جذابيت كافي براي شركت‌هاي نفتي را نيز داشته باشد.
زنگنه با تاكيد بر اينكه پيش‌بيني مي‌شود تا يك ماه آينده پيشنهاد اوليه مدل قراردادي جديد آماده و اين مدل مورد ارزيابي كارشناسي شده‌اي قرار بگيرد، يادآور شد: همچنين اجلاس ديگري هم در لندن برگزار خواهد شد و بعد از نهايي شدن آن در دولت، عملياتي خواهد شد.
سفر مديران توتال و اني به تهران
در اين ميان خبرگزاري رويترز روز گذشته طي گزارشي از صف كشيدن شركت‌هاي نفتي غرب براي از سرگيري فعاليت در ايران خبر داد و نوشت: در هفته‌هاي گذشته مديران شركت‌هايي مثل توتال فرانسه، ‌اني و ساراس ايتاليا به ايران سفر كرده اند.
به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از رويترز، شركت‌هاي بزرگ نفتي اروپا براي ملاقات با مقامات ايراني صف كشيده‌اند و با پيش‌بيني لغو كامل تحريم‌هاي غرب، براي شروع همكاري مجدد با تهران در حال رقابت با يكديگر هستند.
يك مقام ارشد نفتي ايران به رويترز گفت: «همه در حال آماده شدن براي مذاكرات جدي با ايران طي مدت باقيمانده تا لغو تحريم‌ها هستند.»
قراردادهای نفتی ایران جذاب‌تر می‌شوند 
در اين ميان رئیس شرکت نفتی توتال گفت: ایران قصد دارد برای توسعه میادین نفت و گاز طبیعی خود پس از لغو تحریم‌ها، قرار‌داد‌های بهتری را به شرکت‌های نفتی خارجی پیشنهاد دهد.
کریستف دومارژری، رئیس اجرایی شرکت نفتی توتال فرانسه در مصاحبه با شبکه بلومبرگ گفت: قرار‌داد‌ها بسیار جذاب‌تر از قبل خواهند بود. 
وی افزود: توتال به عنوان سومین شرکت نفتی بزرگ اروپا که فعالیت در میدان گازی پارس جنوبی را در سال 2009 در راستای تشدید تحریم‌های آمریکا متوقف کرد، هیچ امتیاز مشخصی برای از سرگیری فعالیت روی پروژه‌های قبلی ندارد.
رئیس توتال گفت: پروژه‌های ما در ایران زمانی که آنجا را ترک کردیم تمام شده بود. دومارژری گفت: ايراني‌ها در حاشيه اجلاس داووس گفتند ما مقادیر زیادی نفت و گاز داریم و به مهارت مدیریتی و فناوری شما احتیاج داریم و واقعا پول شما را نمی‌خواهیم. اولویت‌های ایران شامل توسعه میدان پارس جنوبی که توتال برای افزایش ظرفیت آن فعالیت کرده و توسعه میادین پیر برای افزایش تولید است.
مدیر عامل شرکت توتال خاطرنشان کرد: این حقیقت که آنها می‌گویند آماده باشید تا کار خود را شروع کنید به معنای این است که آنها آماده پیشرفت در مذاکرات سیاسی هستند، زیرا در غیر این‌صورت دلیلی ندارد که به ما بگویند آماده باشید.