خانه / نفت و پتروشیمی / رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران به نوامبر موكول شد
خبر

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3118 تاریخ چاپ:1392/11/03 بازدید:2401بار کد خبر: DEN-780792
منابع صنعت نفت اعلام کردند که رونمایی از فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری خارجی در بخش نفت و گاز ایران که قرار بود ماه آوریل در لندن انجام شود به نوامبر موکول شده است.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، تهران به دنبال احیای میادین نفتی پیر ایران توسط شرکتهای خارجی و توسعه میادین جدید نفت و گاز به محض برداشته شدن تحریمها و در حال تقویت قرار‌داد‌های نفتی خود برای جذب این شرکتها است.ایران به عنوان یکی از تولید‌کنندگان اصلی اوپک اجرای توافق‌نامه هسته‌ای با کشور‌های غربی را شروع کرده که به حل‌ و فصل جامع مساله و لغو کامل تحریم‌ها خواهد انجامید.
مهدی حسینی، مذاکره‌ کننده اصلی قرار‌داد‌های نفتی ایران در ماه دسامبر به رویترز گفته بود: کنفرانس لندن اولین فرصت شرکتهای نفتی بین‌المللی است تا مفاد قرار‌داد‌های نفتی جذابتر ایران را مشاهده کنند. تحریم‌های غربی که در سال 2012 علیه ایران شروع شد، صادرات نفت ایران را از دو میلیون و 700 هزار بشکه به حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش داده است. مسوولان بلندپایه ایرانی می‌گویند: ایران می‌تواند تولید نفت خود را ظرف شش ماه پس از لغو تحریم‌ها به چهار میلیون بشکه در روز بازگرداند.
این در حالی است که کارشناسان غربی با اتخاذ رویکردی محافظه‌کارانه‌تر می‌گویند: رسیدن ایران به تولید سه تا 5/3 میلیون بشکه نفت در روز محتمل‌تر است.