خانه / مدیران / همیشه قرارداد ببندید!

مجموعه 17 گانه «ایده تا اجرا»

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3105 تاریخ چاپ:1392/10/17 بازدید:5802بار کد خبر: DEN-777278
چیا چاره خواه* بخش شانزدهم شما بيشتر از آنچه كه فكر می‌كنيد پول لازم داريد. مقدار سرمايه‌ای كه براي شروع نياز داريد يك مساله حياتي است. بيشتر اوقات هزينه‌ها بيشتر از آن چيزي است كه برايش برنامه‌ريزي کرده‌ايد. لازم است كه توانايي مالي پوشش مواقع بحراني و سرمايه‌ای به‌عنوان پشتيبان داشته باشيد.
 همچنین شما براي تامين سرمايه می‌توانيد از اقوام ثروتمند خود يا سرمايه‌گذاران فرشته بهره بگيريد، اما توجه داشته باشيد به ازاي هر جذب سرمايه ارزش سهم شما كاهش می‌يابد. کسب‌وکار خود را به گونه‌ای طراحي كنيد كه زود به پول برسد. يعني مانند شركت‌های بزرگ كه برنامه‌های طولاني‌مدت براي بازدهي مالي دارند رفتار نكنيد. شما شركت كوچكي هستيد و لازم است سريع به درآمد برسيد. براي آن برنامه‌ريزي 6 ماهه لازم داريد. 
هميشه قرارداد ببنديد. هنگامي كه جوان و پر انرژي هستيد يك استارتاپ را تشكيل می‌دهيد و براساس تعهدي كه بين دوستان هم تيمي خود داريد كار را جلو می‌بريد. در ابتدا همه چيز بر اساس دوستي و احساسات مثبت بنا نهاده شده است. 
اين زماني است كه كار ساختار مشخصي پيدا نكرده است. اما به مرور كه كارها جلو می‌رود و پيشرفت يا حتي ورشكستگي حاصل می‌شود انسان‌ها هم ممكن است تغيير كنند. سوءتفاهم مساله‌ای است كه بسيار در كارهاي تيمي به وجود می‌آيد. لذا اكيدا توصيه می‌شود براي حالت‌های بغرنج برنامه‌ريزي و پيش‌بيني کنید و از هم اكنون آنها را به صورت توافقاتي روي كاغذ بياوريد. خصوصا مسائل مالي بايد روشن و شفاف باشد. توافقات خود را با افراد تيم مكتوب سازيد. نقش‌ها- مسووليت‌ها- مالكيت‌ها و جزئيات مالي را مشخص و مكتوب کنيد. به ياد داشته باشيد پول خيلي چيز‌ها را تغيير می‌دهد. اگر اين موارد روشن باشد آنگاه هر فرد حدود انتظارات و اختيارات و مسووليت‌های خود را خواهد دانست و راحت‌تر با واقعيت كنار خواهد آمد.
قرارداد مكتوب خصوصا به افرادي كه نقش آنها نامحسوس و مبهم است انگيزه زيادي می‌دهد. براي رسيدن به بهترين‌ها اميدوار باشيد اما براي بدترين‌ها برنامه‌ريزي كنيد: اين يك استراتژي منطقي است. تمامي حالات و پيشامدهاي ممكن را پيش‌بيني كرده و براي آن برنامه‌ريزي كنيد. اعم از اينكه يك ريال هم درآمد نداشته يا فروش خوبي داشته باشيد. سعي كنيد با ديدگاه بدبينانه و موشكافانه پيشامدهاي ممكن را حدس بزنيد. از امضا نکردن مجوز توسط يك مقام دولتي تا دلايل و برهان (منطقي و غيرمنطقي) كه پشت آن است.
اين فقط يك پيش‌بيني احتياطي نيست. در واقع زماني كه شما خود را در دنياي واقعي تصور می‌كنيد و سعي می‌كنيد تمام حالات پيش آمده را حدس بزنيد آنگاه به مرور اين مهارت را پيدا خواهيد كرد كه بهترين پيش‌بيني‌ها را انجام دهيد. پيش‌بيني‌های خود با پيشامدهاي واقعي را بسنجيد تا مهارت تشخيص‌تان بالا رود. كم‌كم مشكلات اولويت دار و گلوگاهي را تشخيص داده و براي آن نيروي بيشتري صرف ‌كنيد.
شبكه بسازيد! از تنهايي بپرهيزيد! ايزوله نباشيد. هنگام شروع كار منابع مختلفي از قبيل توليدكنندگان و تامين‌كنندگان مختلفي در اطراف ما قرار دارند. استارتاپي كه بتواند ارتباط شبكه‌ای با منابع اطراف خود برقرار كند، موفق‌تر است. اين يعني يكپارچه‌سازي خود با منابع اطراف اعم از توليدكنندگان يا تامين‌كنندگان. در اطراف ما پتانسيل‌ها و نيروهاي مختلفي وجود دارند.
ايده پرداز موفق می‌تواند هم افزايي مثبتي با پتانسيل‌های اطراف خود برقرار نمايد كه باعث نفع طرفين باشد. مهارت يكپارچه‌سازي و شبكه‌سازي با منابع اطراف نياز به مهات‌هايي دارد كه اکتسابی هستند. مهارت حسابداري خود را تقويت كنيد. با اعداد و ارقام بيشتر آشنا شويد. ماشين حساب جيبي همراه خود داشته باشيد. سعي كنيد هر هزينه و سودي را محاسبه کنيد. انواع هزينه‌های شروع و ادامه كسب‌وكار را شناسايي كنيد. بسياري از اين هزينه‌ها پنهان هستند و نياز به مهارت و تجربه در برآورد آنها دارند. 
مصاحبه با كارآفرينان تازه كار نشان داده كه برآورد درستي از هزينه‌ها ندارند. آنها خيلي خوشبينانه به موضوع نگاه مي‌كنند. هنگامي كه از آنها سوال می‌شود كه چقدر سرمايه نياز دارند؟ هيچ‌كدام نمی‌توانند، عدد تقريبي را اعلام كنند. براي همين موفق به جذب سرمايه لازم هم نخواهند شد.
 بزرگ‌ترين هزينه پنهاني كه در شروع كسب‌وكار (خصوصا کسب‌وکار اینترنتی) بايد ديده شود، همانا زمان است. اينها برآورد شما را تصحيح خواهد کرد. آنگاه تصور درستي از سرمايه مورد نياز پيدا خواهيد کرد و قاعدتا در مذاكره با سرمايه‌گذار موفق‌تر خواهيد بود. اگر هزينه‌ها را خوب نبينيم، آنگاه تصور خوشبينانه‌ای از سود خواهيم داشت. اين باعث می‌شود كه دست و دلباز شده و مبالغي را كه به ظاهر سود هستند به راحتي هدر دهيم. 
آيا می‌توانيد سرمايه‌گذار را قانع كنيد؟ براي شروع كار توصيه نمی‌شود از سرمايه‌گذارها کمک بگیرید. اما بايد هميشه اين آمادگي را داشته باشيد كه ايده خود را براي يك شخص سوم كه نقش فرضي سرمايه‌گذار دارد، تشريح كنيد. بايد ايده شما حتي اگر نياز به سرمايه هم نداشته باشد، بتواند به صورت فرضي يك سرمايه‌گذار سختگير را راضي كند. توصیف شما باید متقاعد كننده و جذاب باشد. بر روي آن تمرين كنيد. زماني كه سعي می‌كنيد آنچه را در ذهن داريد به روي كاغذ بياوريد قسمت‌های جديدي از مغز شما به كمك می‌آيند و سعي می‌كنند به ذهن شما رنگ واقعيت بدهند. از لغات بهترين استفاده را ببريد و ايده خود را بنويسيد. ممكن است نوشته شما خيلي كمتر از آنچه در ذهن خود داشته‌ايد، شود. اين يك ضعف است. ايده‌ای می‌تواند موفق شود كه غناي خود را در نوشته‌های مكتوب هم نشان دهد.آنگاه می‌توانيد بر روي آن چانه‌زني كنيد و آن را بهتر و غني‌تر سازيد، حتي اگر اين كار را يك نفره انجام می‌دهيد.
پی‌نوشت:
مجموعه «ایده تا اجرا» مشتمل بر 17 نوشته گام به گام شامل راهنمای عملی و مرحله به مرحله است تا بتوان ایده‌های موفق را پیدا کرده یا اگر ایده خامی در سر دارید، پرورش داده و به آن رنگ واقعیت بدهید. 
*info@hamfekri.com