خانه / خبر / تصمیم‌ درباره واگذاری 20 شرکت مهم در قالب سهام عدالت

امروز در هیات دولت صورت می‌گیرد<br>

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 1078 تاریخ چاپ:1385/07/19 بازدید:2495بار کد خبر: DEN-388370
دنیای اقتصاد، علیرضا باغانی: معاون طرح و برنامه وزارت تعاون اعلام کرد: سود افرادی که سال گذشته سهام عدالت دریافت کرده‌اند، امسال به طور قطع پرداخت خواهد شد.
دنیای اقتصاد، علیرضا باغانی: معاون طرح و برنامه وزارت تعاون اعلام کرد: سود افرادی که سال گذشته سهام عدالت دریافت کرده‌اند، امسال به طور قطع پرداخت خواهد شد.
رشیدی فرد که روز گذشته درباره دلایل تاخیر در پرداخت سود افراد مزبور گفت: سال گذشته کهکیلویه و بویراحمد، ایلام، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان جزو نخستین استان‌هایی بودند که سهام عدالت در این استان‌ها توزیع شد و با توجه به گذشت یکسال از این موضوع، سهامداران باید سود خود را دریافت کنند.
وی گفت: در ابتدا قرار بود پس از برگزاری مجمع تا پایان مردادماه سال‌جاری سود سهامداران پرداخت شود، اما به دلیل تغییر طرح سهام عدالت و تشکیل شرکت‌های تعاونی شهرستانی، برگزاری مجمع و پرداخت سود به تعویق افتاد، در حالی که در قالب طرح قبلی فقط شرکت‌های تعاونی استانی باید تشکیل می‌شد.
وی گفت: بخش تعاون موظف است که ظرف لازم را برای واگذاری 40درصد از بنگاه‌های اقتصادی صدر اصل 44 با 50درصد تخفیف به دو دهک پایین درآمدی ایجاد کند، مابقی اقساط این سهام هم 10ساله باید پرداخت شود که این کار در قالب تشکیل تعاونی‌های شهرستانی صورت می‌گیرد. وی افزود:‌در این رابطه ما اقدام به تشکیل تعاونی‌های عدالت شهرستانی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نمودیم.
معاون وزیر تعاون از نشست مشترک وزیر اقتصاد و تعاون برای دور جدید واگذاری سهام عدالت به 5میلیون ایرانی واجدالشرایط خبر داد و گفت:‌ این نشست قرار است 6 آبان ماه برگزار شود تا در مورد واگذاری سهام عدالت به دهک پایینی جامعه در 30استان کشور تصمیم‌گیری شود، بنابراین در این مرحله 2500میلیارد تومان سهام آماده واگذاری است.
وی با بیان اینکه طی ماه گذشته در سیستان و بلوچستان به 15هزار نفر سهام عدالت واگذار شده است، گفت: طی یک فراخوان عمومی از دو دهک پایین درآمدی درخواست خواهیم کرد که برای اخذ برگه سهام مراجعه کنند. به گفته وی، تاکنون 27شرکت تعاونی عدالت شهرستانی تشکیل شده که در مجموع باید 337تعاونی تشکیل شود. وی توضیح داد: در قم چون شرکت سرمایه‌گذاری استانی باید سه عضو داشته باشد، به طور استثنایی سه شرکت تعاونی شهرستانی تشکیل می‌شود و در تهران و شمیران هم تنها یک تعاونی تشکیل خواهد شد.
رشیدی‌فرد، استان‌های اردبیل، خوزستان، آذربایجان‌شرقی و کرمان را جزو استان‌هایی عنوان کرد که از برنامه تشکیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و تعاونی شهرستانی عقب‌تر از بقیه استان‌ها هستند و به نظر می‌رسد که استانداران به عنوان ریاست شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باید توجه بیشتری به این موضوع کنند.
او گفت: تاکنون شرکت‌های سرمایه‌گذاری در 23استان کشور تشکیل شده و در 9استان این شرکت‌ها رسما به ثبت رسیده است.
وی درباره شرکت‌هایی که در قالب واگذاری 2500میلیارد تومانی سهامشان واگذار می‌شود، گفت: درباره شرکت‌های پتروشیمی شیراز، سیمان کارون و چادرملو قبلا تصمیم‌گیری شده و بخشی از سهامشان واگذار می‌شود. همچنین هیات‌دولت قرار است در جلسه امروز خود درباره واگذاری 20شرکت بزرگ دولتی در قالب سهام عدالت تصمیم‌گیری کند.
معاون وزیر تعاون ایجاد 20هزار تعاونی، 350هزار فرصت شغلی، 150هزار شغل، 9هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری، 7هزار میلیارد تومان جذب تسهیلات، یک‌میلیارد و 400میلیون دلار صادرات و احداث 100هزار واحد مسکونی را از جمله برنامه‌های اصلی بخش تعاون در سال 85 ذکر کرد و گفت: در 6ماه گذشته 9636طرح به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند و در همین مدت 8500 تعاونی ایجاد شده است.
وی گفت: در 6ماه اول سال‌جاری 175هزار شغل ایجاد شده است که 77هزار و 955نفر به صورت مستقیم صاحب شغل شده‌اند.
به گفته وی، از ابتدای سال‌جاری تا پایان نیمه اول مهرماه، 28790میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بخش تعاون به بانک‌ها پیشنهاد شده که 17608میلیارد ریال آن از سوی بانک‌ها به عنوان تسهیلات پیشنهاد شده است، که بانک‌ها 2666طرح ما را به تصویب نهایی رسانده و در 6076طرح مورد سرمایه‌گذاری قرار گرفته است و 3622میلیارد ریال هم تسهیلات در این مدت توسط بانک‌ها پرداخت شده است.
دهکده گردشگری گنجنامه همدان