خانه / بازرگانی / منوی همکاری با اوکراین روی میز مذاکره
گزارش

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4143 تاریخ چاپ:1396/06/22 بازدید:364بار کد خبر: DEN-1116223

دنیای اقتصاد: همایش تجاری اوکراین و ایران با حضور غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، گنادی چیژیکف رئیس اتاق اوکراین، محمد بهشتی منفرد سفیر ایران در کی‌یف و حمید قادی رئیس اتاق مشترک ایران و اوکراین برگزار شد. رئیس اتاق ایران در این همایش بر ضرورت توسعه همکاری‌های دو کشور، گسترش مبادلات اقتصادی و تحرکی نوین در همکاری بانکی تاکید کرد. او مذاکرات طرفین در زمینه‌های مختلف را مثبت و قابل‌توجه دانست. شافعی با برشمردن زمینه‌های همکاری فعالان اقتصادی اوکراین، از آمادگی اتاق ایران برای گسترش همکاری با اتاق اوکراین خبر داد.

 

شافعی در این همایش گفت: در اولین گام باید تحرکی نوین در روابط بانکی دو کشور ایجاد شود چراکه تقویت همکاری‌های بانکی تسهیل‌کننده سرمایه‌گذاری‌های مشترک و روابط اقتصادی در بخش‌های عمومی و خصوصی است. برای گسترش همکاری‌های اقتصادی در مرحله اول نیاز به عادی‌سازی و فعال کردن روابط بانکی و در مرحله بعدی موضوع تامین مالی و پوشش بیمه‌های صادراتی است. رئیس اتاق ایران تصریح کرد: مناطق آزاد تجاری برای راه‌اندازی شعب بانک‌ها و بیمه‌های اوکراینی مناسب هستند و به‌راحتی می‌توان در این مناطق فعالیت کرد. ضمن آنکه همکاری شعب بانک‌های تجاری دو طرف و توسعه روابط کارگزاری بانک‌ها ضروری است و زیربنای تحرک در روابط اقتصادی دو کشور به‌شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه نقش بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط در اقتصاد ایران حائز اهمیت است، ابراز امیدواری کرد که شرکت‌های پیشرو در فناوری بتوانند در شرایط جدید ایران همکاری‌های مشترک را توسعه دهند. شافعی افزود: درحال حاضر یکی از اهداف اصلی اتاق ایران به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی کشور، تقویت و توانمندسازی بنگاه‌های کوچک و متوسط از طریق ارائه مشاوره‌های لازم به دولت است صیانت از حقوق بنگاه‌های کوچک و متوسط ازجمله وظایف اتاق‌های بازرگانی در جهان محسوب می‌شود. اتاق ایران در کنار رویکرد تشکل‌گرایی خود می‌تواند ضمن برقراری و تقویت ارتباطات و انجام مذاکرات با اتاق بازرگانی اوکراین و اتحادیه‌های اقتصادی متناظر در اوکراین تجارب ارزنده و مثبت خود در این زمینه را به‌طرف اوکراینی منتقل کند.

رئیس اتاق ایران تاکید کرد: ایران با بهره‌گیری از اقتصاد در حال رشد، نیروی انسانی و شرایط خوب سیاسی در منطقه می‌تواند زمینه‌ها را برای حضور مستمر شرکت‌های اوکراینی و دسترسی به بازار منطقه‌ای فراهم آورد. شافعی تصریح کرد: صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی، صنعت برق و انتقال نیرو و خدمات فنی مهندسی ازجمله زمینه‌هایی است که ایران در طی سال‌های اخیر در آن به شهرت جهانی دست یافته و در پروژه‌های بین‌المللی متعددی نیز شرکت کرده است.

رئیس اتاق ایران با اشاره به رشد کیفیت محصولات کشور گفت: روند مثبت ارتقای کیفی محصولات تولید ایران به جهت افزایش توقع مصرف‌کنندگان داخلی و به‌عنوان یک ضرورت برای رقابتی بودن در بازارهای داخلی و بین‌المللی به‌ویژه در تولید مواد شوینده و آرایشی بهداشتی، صنایع فلزی، ریخته‌گری و قالب‌سازی، آسفالت‌سازی، صنایع ریلی و واگن‌سازی و زیرشاخه‌های آنها همزمان با کاهش قیمت تولید این محصولات به دلیل افزایش نرخ ارز باعث شده است محصولات ایران از مزیت رقابتی روزافزونی نسبت به گذشته در بازارهای بین‌المللی برخوردار شوند. ایران و اوکراین می‌توانند در زمینه‌ فرآورده‌های کشاورزی، مواد غذایی، فرآوری مواد معدنی، لجستیک، روابط بانکی، خدمات مشاوره‌ای، همکاری نمایشگاهی، سرمایه‌گذاری مشترک، صنایع دانش‌بنیان و انتقال فناوری، گردشگری، صنایع داروسازی، توسعه تجارت دوطرفه و صادرات غیرنفتی روابط خود را بیش‌ازپیش گسترش دهند. با توجه به ظرفیت‌های متقابل ایران و اوکراین در منابع معدنی، اوکراین می‌تواند در فرآوری مواد معدنی و در مشارکت با طرف‌های ایرانی فعالیت داشته باشد و ایران نیز انتظار دارد در صورت همکاری، دانش و فناوری روز این صنعت را در اختیار گیرد.

به گفته رئیس اتاق ایران، در طرح‌های توسعه‌ای ایران بر گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیرساخت‌های موردنیاز تاکید بسیاری شده است و شرکت‌های اوکراینی می‌توانند سرمایه‌گذاری در بنادر ایران، بزرگراه‌ها، تونل‌ها و ترمینال‌های مرتبط با کریدورهای شمال و جنوب و شرق و غرب ایران را در دستور کار خود قرار دهند. تولید خودرو و قطعات خودرو از دیگر زمینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری مشترک در اوکراین بود که شافعی به آن اشاره کرد و گفت: با توجه به روند جدید پروژه‌های تعریف شده در صنایع خودروسازی ایران در همکاری با شرکت‌های بزرگ و معتبر خودروسازی جهان امکان ایجاد همکاری در این زمینه بیش از پیش مهیاست. وی افزود: یکی از اولویت‌های مهم ایران پس از تحریم‌ها، حمایت از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است. ایران دیگر نمی‌خواهد تنها یک مصرف‌کننده کالاهای سایر کشورهای دنیا باشد، بلکه می‌خواهد با جذب سرمایه‌گذاری خارجی و نیز سرمایه‌گذاری‌های مشترک کالاهای مورد نیاز خود و منطقه را تامین کند.

شافعی ادامه داد: امنیت ایران در مقایسه با کشورهای همسایه، شرایط خوب سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترک برای توسعه و به‌روزرسانی زیرساخت‌ها و افزایش سهم بخش‌های تولیدی کشور در زمینه‌های مختلف از جمله برتری‌های ایران در قیاس با دیگر کشورهای منطقه است. صنایع بزرگ و زیربنایی، حمل‌ونقل، انرژی، معادن، کشاورزی، ارتباطات و مخابرات، مدیریت آب و پساب، ساخت نیروگاه‌ها با تکنولوژی‌های جدید، بسترهایی مناسب برای همکاری مشترک با شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی است. رئیس اتاق ایران گفت: علاقه‌مندیم تا طرف اوکراینی در بخش‌های مختلف پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک در ایران داشته باشد و در مقابل فرصت حضور در بازار اوکراین را هم در اختیار فعالان اقتصادی ایران قرار دهد. در ادامه گنادی چیژیکوف رئیس اتاق اوکراین گفت: امروز نمایندگان حوزه‌های مختلف اقتصادی اوکراین اینجا حضور دارند و خواهان گسترش روابط خود با ایران هستند. حمید قادی، رئیس اتاق مشترک ایران و اوکراین با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با 5 اتاق استانی در اوکراین از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با سایر اتاق‌های استانی در آینده سخن گفت.