خانه / بورس / چهارمین عرضه اولیه بازار سهام در سال جاری
جنب پل حافظ

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4143 تاریخ چاپ:1396/06/22 بازدید:1217بار کد خبر: DEN-1116161
چهارمین عرضه اولیه بازار سهام در سال جاری

دنیای اقتصاد- همایون دارابی: دیروز شاخص بازار سهام کشور، با اتکا به رشد نمادهایی نظیر هلدینگ خلیج فارس،فولاد مبارکه، پالایشگاه اصفهان، گل‌گهر و آسان‌پرداخت با رشد 100واحدی مواجه شد و به رقم 83هزار و 469واحد رسید. این امر در شرایطی رخ داد که نرخ دلار در بازار تهران به 3هزار و 920تومان نزدیک شد و سطوح قیمت‌ها در بازارهای جهانی نیز شرایط مطلوبی را تجربه کرد.

 

بازار سهام کشور دیروز شاهد عرضه اولیه شرکت چدن‌سازان بود. براساس اعلام قبلی دیروز قرار بود که 80میلیون سهم چدن‌سازان معادل 10درصد شرکت در بورس عرضه شود. این امر در شرایطی رخ داد که در ابتدا قرار بود سهمیه 2هزار سهمی هر کد در روش ثبت سفارش وارد سیستم معاملاتی شد. براین اساس انتظار می‌رفت که 40هزار نفر خریدار سهام چدن‌سازان باشند اما در نهایت سهمیه هر کد 553سهم تعیین شد تا بازار با رکورد‌شکنی تازه‌ای (‌از لحاظ تعداد خریدار) مواجه شود و 101هزار و 265خریدار سهام مذکور شوند.به این ترتیب چهارمین عرضه اولیه در بازار سهام(بورس و فرابورس) صورت گرفت که پس از عرضه اولیه مبین وان کیش در فرابورس یک رکورد جدید به شمار می‌رود. دیروز مبین وان کیش پس از 200درصد رشد قیمت به تعادل رسید. این رشد قابل ملاحظه یکی از دلایل استقبال عمده از نماد چدن‌سازان بود.دیروز همچنین بازار با بحث‌های متعددی در مورد عرضه اولیه‌های وب مواجه بود. شرکتی که قرار است امروز عرضه شود. دیروز در اطلاعیه‌ای این شرکت از تخصیص 5درصد سهام در روز اول به کارکنان شرکت خبر داد. این امر واکنش‌های متعددی در بازار به همراه داشت که در نهایت با شفاف‌سازی شرکت در مورد آمادگی سهامدار عمده برای عرضه 5درصد دیگر و اختصاص 4درصد از سهام به صندوق کارکنان شرکت همراه شد.در بازار دیروز در گروه بانکی نماد بانک ملت شاهد جابه‌جایی بلوک 3/ 1 درصدی بانک ملت در مجموعه بانک کشاورزی بود تا این بلوک به صندوق یکم کشاورزی برسد.در گروه غذایی، بهپاک در اطلاعیه شفاف‌سازی بر روند سودسازی شرکت تایید کرد.

شرکت بهپاک در نامه‌ای خطاب به رئیس اداره نظارت بر ناشران فرابورسی بر سود سال مالی منتهی به پایان آذر 96 تاکید کرد. علیرضا شرفی، مدیر عامل شرکت بهپاک در این نامه تاکید کرده است طبق صورت‌های مالی حسابرسی شده 6 ماهه منتهی به پایان خرداد امسال، 45 درصد پیش‌بینی سود یکساله منتهی به پایان آذرماه 96 این شرکت محقق شده است. بر اساس بررسی‌های به عمل آمده کماکان پیش‌بینی سود هر سهم این شرکت 509 ریال است. همچنین در این نامه تاکید شده است در حال حاضر هیچ‌گونه اطلاعات با اهمیت تاثیرگذاری بر قیمت سهام وجود ندارد که در کدال قرار نگرفته باشد و به نظر می‌رسد افزایش و کاهش ارزش بازار سهام این شرکت ناشی از مکانیزم عرضه و تقاضای بازار بوده و عملکرد شرکت نسبت به آخرین پیش‌بینی ارائه شده تغییری نداشته است.در گروه فلزی تولید انبوه ریل ملی دیروز همزمان با حضور فعالان بازار سرمایه در نورد ۶۵۰ ذوب‌آهن اصفهان آغاز شد.بنابر این گزارش، تولید آزمایشی ریل ملی در ذوب‌آهن اصفهان آغاز شده، اما هنوز به مرحله تولید انبوه نرسیده بود به همین علت بسیاری از پروژه‌های ریل‌گذاری متوقف شده بود.

خیرالله خادمی معاون وزیر راه در اردیبهشت سال جاری از آمادگی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل و راه آهن برای خرید تمام ریل تولیدی ذوب‌آهن اصفهان خبر داده بود.در گروه خودرویی مدیر‌عامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه از موافقت اصولی تامین مالی ۷۰۰ میلیارد تومانی ایران خودرو از طریق انتشار صکوک مرابحه و ثبت رکوردی جدید خبر داد. غلامرضا ابوترابی از موافقت اصولی با تامین مالی ایران خودرو خبر داد و گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت ایران خودرو را به ارزش 700میلیارد تومان جهت خرید قطعات و مجموعه‌های مورد نیاز برای تولید خودرو را صادر کرد.وی ادامه داد: این اوراق 4 ساله، با نرخ سود 18 درصد و به‌صورت با نام از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران عرضه خواهد شد و ناشر این اوراق شرکت واسط مالی آذر سوم است.ابوترابی خاطر نشان کرد: صکوک 700 میلیارد تومانی «خودرو» بزرگ‌ترین انتشار صکوک غیردولتی در بازار سرمایه خواهد بود. پیش از این، رکورد بزرگ‌ترین انتشار صکوک غیر‌دولتی متعلق به سایپا بود که آبان ماه سال گذشته با انتشار 500 میلیارد تومان صکوک مرابحه انجام شد.در گروه حمل‌و‌‌نقل شرکت بندری سینا در اطلاعیه ای از افتتاح قریب‌الوقوع تاسیسات بندری 15هکتاری این شرکت در بندر شهید رجایی خبر داد.در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت و تحت تاثیر عرضه‌های اولیه بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به 231میلیارد تومان و در فرابورس به 180میلیارد تومان رسید.