خانه / بانک و بیمه / آغاز به کار انجمن بانکداران خبره ایران
اخبار بنگاه‌ها

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4117 تاریخ چاپ:1396/05/22 بازدید:428بار کد خبر: DEN-1112174

گروه بنگاه‌ها: ۹ مدیرعامل بانک، ۳ کارشناس اقتصادی و سیاسی و برخی دانشگاهیان پنج‌شنبه گذشته گردهم آمدند تا رسما تشکیل انجمنی را با عنوان انجمن بانکداران خبره ایران اعلام کنند. امیرحسن قربانی، نماینده این انجمن دریک نشست خبری گفت: توجه انجمن بیشتر روی سرمایه انسانی و تجارب شکل گرفته است و از بانکداران خبره دعوت شده تا در این انجمن تجارب خود را به مشارکت بگذارند. وی افزود: یکی از مشکلات نظام بانکی ما عدم حمایت صنفی از مدیران و کارکنان بانک‌ها است که انجمن به سهم خود می‌کوشد در مسیر حل این مشکل قدم بردارد. قربانی ادامه داد: انجمن گرایش خاصی ندارد و هدف آن تبدیل نگاه عادت‌مندانه به نگاه هوشمندانه به نظام بانکی و بانکداری است.

 

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: حضور صاحب‌نظران و متفکران در انجمن می‌تواند کمک بسیار خوبی باشد، اما هسته اصلی انجمن را باید مدیران بانک‌ها و اشخاصی تشکیل دهند که در گذشته بانکداری کرده‌اند. وی افزود: بانکداری در ایران با ۱۰ چالش جدی از جمله بالا بودن سود بانکی، افزایش معوقات بانکی، پایین بودن نرخ کفایت سرمایه بانک‌ها، صوری عمل کردن بانک‌ها در اجرای عقود و تعداد شعب مواجه است. عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: بسیاری از نظرات مفید در چرخه‌های نظام بانکی از بین می‌رود که با توجه به اینکه در ساختار انجمن بیشتر علاقه‌مندی حاکم است و وظیفه، می‌توان این نظرات را از این طریق پیگیری کرد. وی افزود: در حال حاضر کشور در انبوهی از قوانین غرق شده که برخی از این قوانین نفعی برای کشور ندارد و انجمن می‌تواند با ارتباط بین نظام بانکی و مجلس در راستای اصلاح این قوانین بکوشد. وی با اشاره به موانع اصلاح معضلات نظام بانکی گفت: کوتاه بودن عمر مدیریت‌ها، وجود انبوه قوانین و مقررات و نظام‌های موجود از جمله مسائلی است که ریسک‌پذیری را در این حوزه کاهش می‌دهد و انجمن با توجه به اینکه تابع این نظام‌ها نیست در نتیجه بهتر می‌تواند در راه اصلاح گام بردارد. پورزرندی، مدیرعامل بانک شهر نیز گفت: شرایط بانکداری در ایران بسیار مشکل شده که علت آن تحریم‌های طولانی بر ضد نظام بانکی است. وی افزود: نهادی در مجلس و دولت نداریم که از نظام بانکی و به‌ویژه بانک‌های خصوصی دفاع کند و قوانین در حوزه بانکی مشکلات زیادی دارد که باعث به وجود آمدن تخلف‌هایی شده است. بهروز نعمتی، نماینده مجلس نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان از بانک‌ها گله‌مندند و سیاست‌گذاران نیز از نظام بانکی انتقاد می‌کنند، از سوی دیگر بانک مرکزی و بانک‌ها گلایه دارند که دولت برای آنها مشکل ایجاد می‌کند و توانمندی لازم را از آنها سلب کرده است.

وی افزود: در چنین شرایطی NGO‌ها هستند که می‌توانند مشکلات را حل کنند و به این سردرگمی پایان دهند. زارع، نماینده مجلس در ادامه نشست اظهار کرد: پنج سال است که منتظر دولت هستیم تا لایحه بانکداری را تقدیم مجلس کند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده و این یکی از دلایلی است که امروز بانک مرکزی با چالش بازارهای پولی غیرمتشکل روبه‌رو شده است. وی تصریح کرد: یکی از اهداف انجمن باید ارائه راهکارهای کاهش نرخ سود تسهیلات باشد. وی افزود: در مجلس گذشته طرح بانکداری را با ۳۰۰ ماده تدوین کردیم و در این مجلس نیز کمیسیون اقتصادی تک‌تک این مواد را در دست بررسی دارد، این موضوع نشان می‌دهد که مجلس علاقه‌مند است؛ اما بانک‌ها تعامل زیادی با مجلس ندارند. زارع خاطرنشان کرد: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بانک‌ها بدهی دولت است که باید تعیین تکلیف شود و در بودجه سال ۹۶ افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار قرار گرفت که قطعا در بودجه ۹۷ نیز مدنظر قرار می‌گیرد. برومندی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه نشست گفت: یکی از مهم‌ترین تهدید‌های کشور در حوزه اقتصادی است که مهم‌ترین بخش اقتصاد را نیز بانک‌ها تشکیل می‌دهند. عبدالمهدی ارجمندنژاد، مدیرکل مقررات مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی نیز در این نشست اظهار کرد: انجمن به‌‌خوبی می‌تواند خلأ بین دولت، بانک‌ها و سایر نهادها را پر کرده و به‌ویژه در زمینه تولید دانش و انتقال تجربیات نقش ویژه‌ای ایفا کند. وی ادامه داد: انجمن‌های بسیاری در این کشور داشته‌ایم که رو به افول رفته‌اند و نتوانسته‌اند جای خود را باز کنند؛ امیدواریم این انجمن به سرنوشت آنها دچار نشود.