خانه / خبر / تاکتیک جدید ترامپ درباره برجام

ویکلی استاندارد گزارش داد

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4095 تاریخ چاپ:1396/04/26 بازدید:1374بار کد خبر: DEN-1108647
تاکتیک جدید ترامپ درباره برجام

دنیای اقتصاد: نشریه ویکلی استاندارد نوشت دولت ترامپ در پی دائمی کردن محدودیت غنی‌سازی در ایران است. به گزارش خبرگزاری فارس، نشریه «ویکلی استاندارد» که به محافظه‌کاران آمریکایی نزدیک است در گزارشی با موضوع سیاست دولت جدید آمریکا در قبال ایران، نوشته است که واشنگتن به‌دنبال دائمی کردن محدودیت‌های اعمال‌شده بر غنی‌سازی ایران است. در ابتدای این گزارش آمده است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا معتقد است که توافق هسته‌ای با وجود رفع تحریم‌ها، اهرم چندانی برای ممانعت از توسعه برنامه هسته‌ای ایران ایجاد نکرده است. به همین جهت «بحث در مورد انجام مذاکره‌ برای توافقی جدید با ایران، در دولت آغاز شده است.»

 

باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا که اخیرا دیداری با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا داشته، می‌گوید: «گفت‌وگوی بسیار خوبی در این مورد با تیلرسون داشتم. می‌دانم که هدف او، دوباره این است که پس از مدتی توافق متفاوتی به‌دست‌ آید که از هر گونه غنی‌سازی ایران جلوگیری کند.» یک منبع آگاه در کاخ سفید هم به این نشریه گفته است که نتیجه ایده‌آل دولت آمریکا، نه لغو و نه اصلاح برجام است، بلکه یک توافق ثانوی با حمایت متحدان اروپایی است که برجام را امضا کرده‌اند. ویکلی استاندارد نوشته است: «توافق جدید با ایران چه شکلی خواهد بود؟ به‌طور کلی، این توافق با آنچه که دولت ترامپ آن را مرگبارترین نقص برجام می‌داند، سر و کار خواهد داشت: بند موسوم به «غروب آفتاب» که دوره وجود محدودیت بر غنی‌سازی ایران را به یک بازه زمانی مشخص محدود می‌کند. علاوه‌بر این، هر بار که ایران توافق را اجرا نکند، با تحریم‌های بیشتر و گسترده‌تر غیرهسته‌ای سخت‌گیرانه‌تر مواجه می‌شود. جزئیات این طرح هنوز مشخص نیست، اما در جریان روند کنونی بازبینی بین سازمانی دولت که تحت هدایت اعضای ارشد شورای امنیت ملی رئیس‌جمهور انجام می‌شود، تدوین خواهد شد.»

به نوشته این نشریه، با این حال کارشناسان، از جمله برخی کارشناسان کاخ سفید معتقدند دستیابی به چنین توافقی غیرممکن است؛ چراکه از یک‌سو اروپایی را که به‌دنبال گسترش همکاری اقتصادی با ایران است، خشمگین کرده و از سوی دیگر به ایران اجازه می‌دهد تا آمریکا را به نقض توافق متهم کند. از سوی دیگر، «مارک دوبوویتز» رئیس اندیشکده دست راستی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» و از مشاوران بیرونی دولت ترامپ مدعی است که اروپا از افزودن متمم به برجام حمایت می‌کند. او گفت: «اروپایی‌هایی که من خصوصی با آنها صحبت کرده‌ام، می‌گویند این با آنچه که آنها مد نظر دارند، همخوان است. [با این حال، دولت ترامپ] با این احساس نیاز همیشگی در واشنگتن برای همراه کردن اروپا در همه چیز، فلج نخواهد شد.» ویکلی استاندارد نوشته است که به هر حال احتمال دستیابی به توافقی بهتر، موجب شده تا دولت آمریکا تصمیم بگیرد برای دومین بار پایبندی ایران به برجام را تائید کند. پیشتر نیز نشریه ویکلی استاندارد از اختلاف در دولت ترامپ بر سر برجام گزارش داده‌بود. بنا به نوشته این پایگاه آمریکایی، مساله برجام یکی از موضوعات اختلاف‌انگیز بین مقامات آمریکایی در چند ماه اخیر بوده است. تیلرسون وزیر خارجه و جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا خواستار پایبندی آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران هستند و این در حالی است که استیو بنن، استراتژیست ارشد کاخ سفید از خروج آمریکا از این توافق حمایت می‌کند. مایک پومپئو، رئیس سازمان سیا نیز که تا زمان حضورش در کنگره آمریکا منتقد این توافق بود، اکنون سکوت کرده است. مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا هم از برجام حمایت نمی‌کند. همزمان با این تحولات، برخی منابع آمریکایی مدعی شده‌اند که رئیس‌جمهوری آمریکا در یک گزارش جدید که به کنگره ارائه خواهد کرد، دوباره پایبندی ایران به برجام را اعلام می‌کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ویکلی استاندارد، برخی منابع آگاه مدعی شده‌اند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد در گزارشی جدید به کنگره آمریکا بار دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با گروه 1+5 را تایید کند. قرار است این گزارش تا قبل از روز دوشنبه به کنگره ارائه شود.

دهکده گردشگری گنجنامه همدان