خانه / استان‌ها / سکونت 54 درصد جمعیت هرمزگان در شهرها
گزارش

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4095 تاریخ چاپ:1396/04/26 بازدید:220بار کد خبر: DEN-1108543

دنیای اقتصاد – بندرعباس: همايش روز ملي جمعيت با حضور مديران کل عضو شوراي راهبردي جمعيت استان، مديركل ثبت احوال و امام جمعه موقت بندرعباس در سالن فارابي برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت احوال هرمزگان، فرزاد افشاری‌نژاد، مديركل ثبت احوال هرمزگان در این همایش اظهار کرد: آنچه در بند 14 سياست‌هاي كلي جمعيت به آن اشاره شد و به تاييد مقام معظم رهبري رسيد نشان‌دهنده اهميت رصد مستمر سياست‌هاي جمعيتي در ابعاد كمي و كيفي با ايجاد ساز و كار مناسب و تدوين شاخص‌هاي بومي توسعه انساني و انجام پژوهش هاي جمعيتي و توسعه انساني است. وی ادامه داد: مناسب‌ترين ساز و كار در اين زمينه استفاده از ظرفيت‌هاي «پايگاه اطلاعات جمعيت كشور» است. مدير كل ثبت احوال هرمزگان افزود: اين پايگاه مهم‌ترين بانك اطلاعات انساني كشور به‌شمار مي‌رود و ضمن اينكه تاييد هويت تمام ايرانيان را فراهم مي‌آورد، در بيش از 200 هزار نقطه در سراسر كشور طي هر ثانيه امكان 10 هزار استعلام هويت انفرادي را به صورت برخط فراهم آورده است. وي گفت: اين پايگاه به مثابه يك گام بزرگ در الكترونيك كردن خدمات دولتي و بخش عمومي به‌شمار مي‌رود.

 

مديركل ثبت احوال هرمزگان ادامه داد: بخشي از مهم‌ترين دارايي‌هاي الكترونيك سازمان ثبت احوال كه تاكنون موفق به تحقق آن شده، صدور بيش از 64 ميليون كارت شناسايي ملي طرح سابق، 24 ميليون كارت شناسايي هوشمند ملي، ثبت بيش از 110 ميليون ركورد اطلاعاتي هويتي ايرانيان، ايجاد و نگهداري از آرشيو الكترونيک تمام اسناد وفات ايرانيان و ايجاد بانك اطلاعات آثار بيومتريك، عكس و اثر انگشت است. افشاري‌نژاد در ادامه با اشاره به اينكه در نيمه نخست دهه 60 در ايران جهش جمعيتي رخ داده، گفت: اين رخداد، اتفاقي بي‌نظير از سال 1320 تاكنون است و خود مي‌تواند منبعي براي تحليل‌هاي متعدد آماري باشد.

افشاري‌نژاد در ادامه با بيان اينكه پنجره جمعيتي ايران، از سال 1385 تحقق يافته و تا حدود 1430 استمرار خواهد داشت، افزود: در هرمزگان نسبت جمعيت در سن 15 تا 64 سال در سرشماري 1390 به 1/ 67 درصد رسيد و اکنون 3/ 66 درصد است.به گفته افشاري‌نژاد نمودارهای جمعیتی نشان می‌دهد جمعیت فعال استان (15 تا 64 سال) با کاهش 3/ 2 درصدی نسبت به پنج سال قبل به 3/ 66 درصد از كل جمعيت رسیده و اين در حالي است كه جمعیت سالمندان (65 سال و بیشتر) با 5/ 1 درصد افزایش به میزان 9/ 3 درصد از كل جمعیت استان رسيده است. مدير كل ثبت احوال هرمزگان جمعيت اين استان طبق آخرين سرشماري صورت گرفته را بيش از يك ميليون و 776 هزار نفر (شامل 2/ 2 درصد از كل جمعيت استان) اعلام کرد و افزود: 906 هزار نفر از جمعيت استان را مردان و 869 هزار نفر را زنان شامل مي‌شوند و اين در حالي است كه بيش از 54 درصد از جمعيت استان در شهرها ساكن هستند.