خانه / بورس / افت «آیفکس» در بازاری پرحجم
فرابورس

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4069 تاریخ چاپ:1396/03/24 بازدید:618بار کد خبر: DEN-1104563

دنیای اقتصاد: فرابورس ایران در حالی معاملات روز سه‌شنبه را با کاهش یک واحدی شاخص (معادل 11/ 0 درصد) سپری کرد که حجم معاملات این روز با اهرم مبادلات بلوکی به بیش از یک میلیارد برگه اوراق بهادار رسید. بر این اساس در جریان معاملات روز گذشته بیش از یک میلیارد و 170 میلیون ورقه بهادار به ارزشی بالغ بر 167 میلیارد تومان دادوستد شد که حدود 82 درصد از این رقم در اختیار معاملات بلوکی شرکت توسعه اقتصادی آرین بود (دیروز 964 میلیون سهم «وآرین4» به ارزش 101 میلیارد تومان به‌صورت بلوکی جابه‌جا‌ شد). به این ترتیب در سایه معاملات مزبور، حجم و ارزش کل مبادلات با رشد سنگین 295 درصدی حجم و 108 درصد ارزش همراه شد.

 

در ساعات آغازین معاملات روز گذشته، شاخص کل فرابورس ایران تحت تاثیر مثبت نمادهای ذوب آهن اصفهان و پالایش نفت لاوان حدود 5 واحد رشد کرد و کانال 900 واحدی را نیز پشت سر گذاشت. اما این روند دوام چندانی نداشت و تحت تاثیر منفی نماد پتروشیمی مارون در مسیر نزولی قرار گرفت. برآیند این موضوع ثبت افت 11/ 0 درصد در کارنامه آیفکس و توقف در محدوده 896 واحدی بود. به این ترتیب با احتساب افت دیروز، زیان این بازار طی 15روز کاری خرداد ماه به 18/ 2 درصد رسید. در میان اخبار روز گذشته شاهد درج نامه شرکت «عطرین نخ قم» به‌عنوان یکصد و پنجاه و نهمین نماد معاملاتی در فرابورس ایران بودیم. بر این اساس سرپرست پذیرش فرابورس ایران اعلام کرد که شركت عطرين نخ قم پس از احراز كليه شرايط پذيرش به‌عنوان هشتاد و هفتمين شركت در فهرست نرخ بازار دوم فرابورس پذیرش شد. این نماد با شناسه «نطرین» و در گروه منسوجات و زيرگروه آماده‌سازی و ريسندگی نخ و پارچه‌بافی قرار گرفته است.

در روزهای اخیر شاهد بازگشایی تعداد زیادی از نمادهای متوقف بودیم. روز گذشته نیز این روند نه تنها در بازار سهام تداوم یافت، بلکه در فرابورس ایران نیز ادامه یافت. در این روز بازگشایی 4 نماد بهمن لیزینگ، پاكديس داروسازي كاسپين تامين و پخش البرز در فرابورس صورت گرفت.روز گذشته فرابورس ایران شاهد واگذاری حدود 5 درصدی سهام شرکت آهن و فولاد ارفع بود، این واگذاری اما با موفقیت همراه نشد. بر این اساس روز گذشته شرکت کارگزاری بانک کشاورزی 4/ 99 درصد معادل 149 میلیون و 621 هزار و 86 سهم از سهام شرکت آهن و فولاد ارفع متعلق به شرکت بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر را روی میز فروش گذاشت که خریداری برای آن اقدام نکرد. به این ترتیب باید در روزهای آتی منتظر آگهی مجدد این واگذاری باشیم.

 

 

جزئیات بیشتر از معاملات دیروز

در معاملات روزسه‌شنبه، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی بیش از یک‌میلیارد و 170 میلیون ورقه بهادار به ارزش تقریبی 167 میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند. از این میزان بازارهای اول و دوم در مجموع دادوستد بیش از 113 میلیون سهم به ارزش 21 میلیارد و 700 میلیون تومان را به خود اختصاص دادند. در این میان نماد معاملاتی شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان بالاترین حجم و ارزش معاملات این روز را به خود اختصاص داد به‌طوری‌که روز گذشته شاهد جابه‌جایی‌ بیش از 52 میلیون سهم «ذوب» به ارزش 3 میلیارد و 700 میلیون تومان بودیم. در این میان روز گذشته شاهد انتشار اخباری پیرامون عرضه بلوکی سهام ذوب‌آهن بودیم. بر این اساس روز گذشته فرابورس ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: سازمان خصوصی‌سازی در نظر دارد در اجرای قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و مقررات مربوط به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، 74/ 16 درصد از سهام شرکت ذوب‌آهن اصفهان، متعلق به صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد را به‌طور یکجا و شرایطی از طریق عرضه در بازار فرابورس ایران به فروش برساند. همچنین بر اساس این اطلاعیه، قیمت پایه هر سهم 85 تومان و تاریخ عرضه روزشنبه 10 تیر 96 تعیین شده است.