خانه / صنعت، معدن و بازرگانی / صدور 800 میلیارد ریال ضمانت‏نامه برای صنایع الکترونیک

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4048 تاریخ چاپ:1396/02/28 بازدید:268بار کد خبر: DEN-1101307

دنیای اقتصاد: گزارش صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک نشان می‌دهد که در چهار سال اخیر، بیش از 2 هزار میلیارد ریال تسهیلات به فعالان صنایع الکترونیک اعطا شده است؛ این در حالی است که براساس این گزارش حدود 800 میلیارد ریال ضمانت‌نامه نیز برای شرکت‌های صنایع الکترونیک صادر شده است.

 

به گزارش روابط عمومی صحا، اعطای تسهیلات مالی این صندوق به فعالان بخش‌خصوصی و تعاونی حوزه صنایع الکترونیک کشور به ویژه در سال‌های 1394 و 1395 بیش از 80 درصد مجموع فعالیت صندوق تاکنون بوده است. همچنین در سال 1395 با توجه به لزوم بازگشت تسهیلات قبلی، تنها رشد چشمگیر در تعداد تسهیلات قابل مشاهده است؛ این امر با نگهداری حداقل نقدینگی و تخصیص تمامی سرمایه ممکن در قالب تسهیلات به شرکت‌ها میسر شده است، اما در این بین نکته حائز اهمیت این است که میزان مطالبات واخواستی صحا نسبت به مجموع گردش مالی آن کمتر از 5 درصد است و در سال 95 این میزان، به‌رغم افزایش چند برابری گردش مالی با 10 درصد کاهش رو به‌رو بوده.

از سوی دیگر براساس آمار صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، بیش از 778 میلیارد ریال ضمانت‌نامه پیمان برای شرکت‌های صنایع الکترونیک در دولت یازدهم صادر شده است. عملکرد این صندوق در سال‌های 1394 و 1395 در صدور ضمانت‌نامه 3 برابر کل فعالیت صندوق در همه سال‌های قبل آن بوده است. همچنین آمار ضمانت‌نامه در سال 95 رشد 100 درصدی را نسبت به سال 94 نشان می‌دهد، به‌طوری‌که در سال گذشته با صدور حدود 500 میلیارد ریال ضمانت‌نامه(صرفا ضمانت‌نامه پیمان) امکان عقد حدود 3 هزار میلیارد ریال قرارداد برای فعالان صنعت الکترونیک حاصل شده است. این در حالی است که صدور ضمانت‌نامه‌های پیمان در سال‌های گذشته عملا متوقف شده بود، اما در دولت یازدهم با تلاش وزارت صنعت، معدن وتجارت، صدور ضمانت‌نامه با رشد چشمگیری مواجه شده است.