خانه / فرهنگ و هنر / فروشنده؛ پنجمین فیلم مستقل پرفروش 2017

موفقیت‌های فیلم اسکاری اصغر فرهادی ادامه دارد

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4025 تاریخ چاپ:1396/01/31 بازدید:875بار کد خبر: DEN-1097695
فروشنده؛ پنجمین فیلم مستقل پرفروش 2017

دنیای اقتصاد: فیلم سینمایی «فروشنده» هر روز برگ تازه‌ای از رکوردهایش را برای سینمای ایران رو می‎کند. اثر اسکاری اصغر فرهادی، که دو جایزه معتبر بازیگری و فیلمنامه را از جشنواره کن هم دارد، این بار با فروش قابل‌توجهش در سینماهای آمریکا و کانادا توانسته رتبه پنجم جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های مستقل را کسب کند.

فروشنده که عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را با حدود 17 میلیارد تومان فروش در اختیار دارد، از اواسط آبان ماه سال گذشته اکران جهانی خود را آغاز کرد. این فیلم از زمان اکران جهانی خود تا کنون در سالن‌های سینمای بیش از 30 کشور جهان روی پرده رفته و با استقبال قابل‌توجهی از سوی سینمادوستان کشورهای مختلف روبه‌رو شده است. در مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین بازار جهانی اکران فیلم‌ها یعنی در آمریکا و کانادا، فیلم فروشنده توانسته در جدول 20 تایی پرفروش‌ترین فیلم‌های مستقل جهان، از 15 فیلم مطرح و مستقل دیگر پیشی بگیرد و با رقم فروش 4/ 3 میلیون دلاری در رتبه پنجم بایستد.

اما هنوز چهار فیلم پرفروش مستقل در حال اکران هستند که رقم‌های فروش بالاتری از فروشنده دارند. درام جنگی «همسر نگهبان باغ‌وحش» به کارگردانی «نیکی کارو» با فروشی بالغ بر 6/ 10 میلیون دلار در مکان نخست پرفروش‌ترین‌ فیلم‌های مستقل سال 2017 قرار گرفته و پس از آن نیز فیلم‌های «من سیاه تو نیستم» ساخته «رائول پک» با 9/ 6 میلیون دلار، «یک قلمرو متحد» به کارگردانی «آما آسانته» با فروش 8/ 3 میلیون دلار و «میز شماره 19» از «جفری بلیتز» با 6/ 3 میلیون دلار در رتبه‌های اول تا چهارم پرفروش‌ترین فیلم‌های مستقل سال 2017 قرار گرفتند.

در این فهرست پس از فیلم «فروشنده» که جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده است، فیلم‌های «نام تو»، فیلم هندی «رئیس»، مجموعه فیلم‌های کوتاه نامزد اسکار، «کِدی» و «پدری نه چندان پدر» جای گرفته‌اند.فیلم «فروشنده» که توسط کمپانی «کوهن مدیا» اکران خود را از تاریخ هفتم ژانویه در سینماهای آمریکا آغاز کرده تاکنون 4/ 3 میلیون دلار (با احتساب فروش کانادا) فروخته است.«فروشنده» برنده جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار 2017 و همچنین برنده دو جایزه بهترین فیلمنامه و بازیگر مرد از جشنواره کن، در سایر بازارهای بین‌المللی نیز فروش خوبی داشته است.فرانسه با فروشی بیش از یک میلیون و 841 هزار دلار همچنان بهترین بازار خارجی «فروشنده» محسوب می‌شود و سینماهای ایتالیا نیز با ۸۲۸ و اسپانیا با فروشی بالغ بر 636 هزار دلار از دیگر بازارهای موفق این فیلم هستند.آخرین ساخته فرهادی در ادامه اکران بین‌المللی خود از ۲۱ آوریل در لهستان، از ۲۷آوریل در کشور جمهوری چک، از ۴ مه در مالزی، از ۱۰ ژوئن ۲۰۱۷ در سینماهای ژاپن و از ۲۹ سپتامبر نیز در کشور بلغارستان به روی پرده می‌رود. هم‌اکنون فروش جهانی فیلم «فروشنده» بیش از 10 میلیون دلار است.