خانه / حمل و نقل ریلی / راه‌آهن آذربایجان دروازه ورود ایران به اروپا است
خبر

معاون مدیرعامل راه‌آهن:

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4010 تاریخ چاپ:1395/12/28 بازدید:745بار کد خبر: DEN-1095245

معاون بهره‌برداری مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی گفت: راه‌آهن آذربایجان به‌دلیل هم مرزی با ترکیه، دروازه ورود ایران به اروپا و برعکس است. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از «ایرنا» حسین عاشوری روز یکشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیرکل راه‌آهن آذربایجان افزود: با توجه به روند رو به رشد مسائل اقتصادی و تعامل جمهوری اسلامی با کشورهای اروپایی، نقش راه‌آهن آذربایجان در این زمینه مهم است.

وی اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با راه‌آهن آلمان برای راه‌اندازی قطار باری آلمان به ایران، نقش راه‌آهن آذربایجان در این زمینه پررنگ‌تر است. معاون بهره‌برداری راه‌آهن ایران یادآوری کرد: در چند سال اخیر علاوه بر تلاش برای ارائه خدمات مطلوب به مسافر و افزایش کیفیت قطارها اقدام‌های لازم درخصوص حمل‌ونقل حومه‌ای انجام می‌شود. عاشوری با بیان اینکه تقویت حمل‌ونقل ریلی از سیاست‌های اصلی راه‌آهن است، ادامه داد: ناوگان مسافری با وجود اینکه یک دهه است که به بخش خصوصی واگذار شده، ولی سطح خدمات آن در این سال‌ها ارتقا نیافته است. وی گفت: کیفیت خدمات بخش مسافری باید ارتقا یابد تا میزان رضایتمندی مسافران نیز بیشتر شود.

معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه این استان از امکانات حمل‌ونقل جاده ای، ریلی و هوایی برخوردار است، گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی استان، راه توسعه آذربایجان شرقی از بخش حمل‌ونقل می‌گذرد و باید به آن توجه بیشتری شود. محمدصادق پورمهدی، افزود: در ۳۰ سال گذشته ۴۵۰ کیلومتر توسعه بزرگراهی در استان انجام شد که ۱۵۰ کیلومتر آن در سه سال اخیر احداث شده است. وی با بیان اینکه در حمل‌ونقل هوایی استان نیز ۴۰ درصد بیش از سال گذشته پرواز انجام شده است، اظهار کرد: در حوزه راه‌آهن توسعه آن چنان که باید، محقق نشده و جوابگوی نیاز ما نیست. معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، گفت: راه‌آهن تبریز - میانه از سال ۷۹ آغاز شده و حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال برای آن هزینه شده ولی تاکنون این مسیر به بهره‌برداری نرسیده است. پورمهدی با تاکید بر ضرورت افزایش سرعت قطارها در مسیرهای ریلی، ایمن‌سازی آنها و توسعه زیرساخت‌های ریلی ادامه داد: برای توسعه این زیرساخت‌ها باید نقشه راه تدوین شود. در این آیین شاپور ارصلانی به‌عنوان مدیرکل راه‌آهن آذربایجان معرفی و از خدمات میرحسن موسوی تجلیل شد.