خانه / حمل و نقل ریلی / بهره‌برداری از ۱۱۳ واگن مسافری
گزارش

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4010 تاریخ چاپ:1395/12/28 بازدید:654بار کد خبر: DEN-1095244

معاون وزیر راه و شهرسازی از كاهش زمان سیر در مسیرهای پرترافیك خبرداد و گفت: برای سال آینده هدف ما این است كه همه قطارهای باری و مسافری برنامه‌ای شود تا مشخص باشد كه در چه زمانی دقیقا به مقصد می‌رسد. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن،سعیدمحمدزاده در مراسم ورود ۱۱۳ دستگاه واگن نو و بازسازی شده به ناوگان ریلی كشور از سوی چهار شركت مسافری با بیان اینكه ‌ از سال ۹۲ با پیگیری‌ها تعرفه‌ راه‌آهن در حوزه بار به شدت كاهش یافت، گفت: پس از این، سهم حمل‌ونقل ریلی در جابه‌جایی كالا به 5/ 12 درصد برگشت در حالی كه در حوزه مسافری حق دسترسی‌ها صفر است.

وی با تشریح بند ق تبصره ۲ قانون برنامه افزود: در بند «ق» كه بعدا قانون دائمی ماده ۱۲ شد مصوب شده كه 5/ 7 میلیارد دلار برای پروژه‌هایی كه منجر به صرفه‌جویی سوخت می‌شود اختصاص یابد كه شامل ۳۵ سی‌سی به ازای هر تن كیلومتر و ۲۰ سی‌سی به ازای هر نفر كیلومتر است.مدیرعامل راه‌آهن با تاكید براینكه بخش مسافری ریلی نیازمند پشتیبانی جدی است، از كاهش زمان سیر قطار در مسیرهای پرترافیك خبرداد و تصریح كرد:‌ برای سال آینده هدف ما این است كه همه قطارهای باری و مسافری برنامه‌ای شود تا مشخص باشد كه در چه زمانی دقیقا به مقصد می‌رسد. وی با بیان اینكه در برنامه ششم تكلیف شده است كه سهم حمل‌ونقل ریلی در جابه‌جایی بار كه امروز 5/ 12 درصد است به ۳۰ درصد و در جابه‌جایی مسافر به ۲۰ درصد افزایش یابد افزود: همچنین مصوب شده است كه سرمایه‌گذاری در حوزه ریلی به مثابه سرمایه‌گذاری در مناطق محروم باشد، یعنی معافیت مالیاتی و تسهیلات با نرخ سود ۴ درصد داشته باشد.

به گفته مدیرعامل راه‌آهن در این برنامه در حوزه باری تصویب شد شركت‌های ریلی مالیات بر ارزش افزوده نداشته باشند ضمن آنكه راه‌آهن موظف شده تا شركت‌ قطارهای حومه‌ای را تشكیل دهد، همچنین مقرر شده یك درصد از فروش نفت و گاز برای توسعه ریلی در نظر گرفته شود كه این مصوبه در سال ۹۵ محقق نشد. محمدزاده همچنین با اشاره به تاكیدات مقام معظم رهبری در بخش ریلی گفت: طبق بیانات مقام معظم رهبری در بخش حمل‌ونقل اولویت با حمل‌ونقل ریلی است و باید برای این بخش مزیت اقتصادی ایجاد كنیم، همچنین از دیگر تاكیدات مقام معظم رهبری اتصال ایستگاه‌های راه‌آهن به كارخانه‌ها و معادن كشور است كه باید تمام برنامه‌های ما در راستای این دو هدف باشد.

مدیرعامل راه‌آهن با اشاره به اینكه عمر ناوگان مسافری ریلی خیلی بالا است تصریح كرد: از زمان قبول مسوولیت مدیرعاملی راه‌آهن، حسب مقررات از تردد ۳۵۰ دستگاه واگن با عمر ۳۵ سال جلوگیری شد، بنابراین تعداد واگن مسافری از ۲۲۰۰ دستگاه به حدود ۱۷۵۰ دستگاه رسید. به گفته وی سال آینده فقط ۸۵۰ دستگاه واگن مسافری در ناوگان ریلی كشور خواهیم داشت و در این راستا باید سریعا تدبیر شود تا شركت لیزینگ ریلی را راه‌اندازی كنیم.بنابر این گزارش، این ناوگان شامل ۲۳ واگن غدیر متعلق به شركت ریل ترابری صبا، ۲ ست ریل باس و ۱۲ دستگاه واگن پلور سبز متعلق به شركت راه‌آهن است.همچنین ۸ دستگاه پلور سبز، ۱۶ دستگاه واگن ۴ تخته بازسازی شده البرز،۴ دستگاه واگن پارسی و 2 دستگاه واگن ۶ تخته بازسازی شده متعلق به شركت رجا هستند.۶ دستگاه واگن بازسازی شده اوبتیما و ۳۲ دستگاه واگن ۵ ستاره فدك از دیگر سالن‌های مسافری هستند.

 

افزایش سه‌برابری سرمایه‌گذاری در بخش ریلی در دولت یازدهم

وزیر راه و شهر سازی نیز در این مراسم از اتصال ۵ استان جدید به شبكه ریلی و ورود ۶ هزار واگن جدید مسافری خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران،عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح۱۱۳ واگن جدید وبازسازی شده گفت: در سه سال گذشته مجموعه وزارت راه و شهرسازی سالانه بیش از ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش حمل‌ونقل صورت گرفته و این میزان نشان می‌دهد كه میزان سرمایه‌گذاری در دولت یازدهم ۳ برابر شده است. وی افزود:در سه سال گذشته 2 هزار كیلومتر پروژه دو خطه و سه خطه سازی شبكه راه‌آهن را در دست اجرا داشته‌ایم و از مهم‌ترین پروژه‌های ما در بخش راه‌آهن اتصال مركز پنج استان به شبكه ریلی است. به گفته آخوندی در حال حاضر متوسط ریل‌گذاری در این پنج پروژه ۵/ ۳ كیلومتر در روز است و معتقدم در آینده نزدیك وضعیت صنعت حمل‌ونقل ریلی رو به رشد خواهد بود.

آخوندی با بیان اینكه در راستای اقتصادی كردن صنعت حمل‌ونقل ریلی نرخ تعرفه دسترسی واگن‌های باری به ریل كاهش پیدا كرد، گفت: در طول سه سال گذشته نرخ دسترسی واگن‌های باری به ریل را از ۵۶ درصد به كمتر از ۳۰ درصد كاهش دادیم. وزیر راه و شهر سازی با اشاره به مزایای گسترش حمل‌ونقل ریلی گفت: به‌طور قطع گسترش شبكه حمل‌ونقل ریلی یك عامل بسیار مهم برای كاهش آلودگی هوا و شهرسازی ریل پایه و صرفه‌جویی در مصرف سوخت است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین ورود ۶ هزار واگن باری جدید به ناوگان حمل‌ونقل ریلی كشور را از برنامه‌های جدی وزارت راه و شهرسازی برشمرد و گفت: تمام سیاست‌های ما در راستانی نوسازی ناوگان حمل‌ونقل ریلی است و امیدواریم با این سیاست‌های اتخاذ شده ریل و حمل‌ونقل ریلی بتوانند جایگاه خود را پیدا كنند. آخوندی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای سرمایه‌گذاری در راه‌آهن و حمل‌ونقل ریلی گفت: برای سرمایه‌گذاری ۲۸ هزار میلیارد تومانی برنامه‌های جدی و روشنی داریم ضمن اینكه پروژه ToDو شهرسازی ریل پایه را به شكل جدی دنبال می‌كنیم. وزیر راه و شهرسازی ازخروج واگن‌های با سن بالا در شبكه ریلی خبرداد و گفت: سال ۹۲ شاهد تردد واگن‌هایی با سن ۶۴ سال در شبكه حمل‌ونقل ریلی بودیم كه در طول سه سال گذشته تمام ناوگان بالای ۴۵ سال را از رده خارج كرده‌ایم. یعنی در طول سه سال گذشته عمر ناوگان ریلی تا ۲۰ سال كاهش پیدا كرد.