خانه / فرهنگ و هنر / کوچ ابدی شاعر عاشقانه‌ها به خانه آخر

تشییع پیکر افشین یداللهی با حضور جمع زیادی از هوادارانش برگزار شد

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 4010 تاریخ چاپ:1395/12/28 بازدید:1648بار کد خبر: DEN-1095195
کوچ ابدی شاعر عاشقانه ها به خانه آخر

مراسم تشییع پیکر مرحوم افشین یداللهی شاعر و ترانه‌سرای معاصر که روز چهارشنبه در سانحه تصادف دارفانی را وداع گفت صبح دیروز با حضور جمع زیادی از علاقه‌مندان به وی، شاعران، موسیقیدانان و اهالی سینما و تلویزیون در تالار وحدت برگزار شد. به گزارش خبرگزاری مهر، در این مراسم پس از قرائت قطعه شعری از سوی فردین خلعتبری از آهنگسازان کشور، علیرضا قربانی دقایقی به سخنرانی پرداخت. قربانی در سخنان خود گفت: به جرات می‌گویم که کسی پیدا نمی‌شود که امروز از افشین یداللهی گله‌ای داشته باشد. قرار بود فردا شب او در تالار وحدت در کنسرت من حضور داشته باشد اما امروز ما او را بدرقه می‌کنیم. به گفته قربانی، شخصیت یداللهی در شعر ویژه و خاص بوده و برای هنرمندان، او هرگز نمرده است. وی در ادامه مراسم قطعه شعری را به یاد مرحوم افشین یداللهی اجرا کرد.

 

در این مراسم سیدعباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران که اجرای مراسم را نیز برعهده داشت در سخنانی عنوان کرد: تردیدی نیست این کوچِ تلخ، داغی بر جگر ترانه نهاده است و افشین با رفتنش، ترانه را داغدار خودش کرده است. او به نظر من و بسیاری از دوستدارانش نمونه نجابت، صداقت و دوستی بود و در خاطرمان می‌ماند که در سال ۱۳۸۰ چگونه از شکل‌گیری خانه ترانه حمایت و تا آخرین روزهای عمر نیز در آن حضور فعال داشت.همچنین علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم در سخنانی مرحوم یداللهی را شاعری خوش‌ذوق و تاثیرگذار و یکی از با اخلاق‌ترین هنرمندان ایران معرفی کرد و گفت: امروز متاسفانه در جامعه هنری‌مان در حوزه محتوا به‌ویژه در حوزه موسیقی پاپ مشکلات زیادی داریم و مرحوم یداللهی هم یکی از تکیه‌گاه‌های ما در این حوزه بود. ما از او جز خوبی و نیکی ندیدیم و امیدواریم که روحش در دیار باقی در آرامش کامل باقی بماند.

خشایار اعتمادی از خوانندگان کشور نیز در این مراسم برای قرائت پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت شد. وی پیش از قرائت این پیام در سخنان کوتاهی گفت: دنیای ما اگر دنیای زیبایی است به خاطر افرادی است که در آن خوب می‌زیند، می‌نویسند، می‌خوانند و این داشته‌شان را به مردم ارائه می‌کنند که این افراد جز از طبقه فرهنگ نیستند. اعتمادی همچنین افزود: یداللهی دنیای ما را ترک کرد اما ما را ترک نکرده است. او شانسی بود که به در خانه ترانه زد، لحظات ما را خاطره کرد و خاطرات خوبی برای ما ساخت. دیگر سخنران این مراسم محمدرضا فروتن هنرپیشه سینما بود که به تازگی نخستین آلبوم موسیقی خود را با اشعاری از مرحوم یداللهی منتشر کرده است. وی در این مراسم با بیان اینکه پس از درگذشت یداللهی احساس تهی بودن و خالی بودن می‌کند، گفت: حس می‌کنم که یک لشکر را از دست داده‌ام. من بخش زیادی از زندگی‌ام را مدیون او بودم.

افشین همیشه در کنارم بود و کمک حال و همراهم بود. در او دردهای اجتماعی زیادی بروز داشت و احساس همدلی و مهربانی هم می‌شد به خوبی در رفتارش دید. با زندگی کردنش به من درس زندگی کردن داد و همیشه از خداوند سپاسگزارم که من را با او آشنا کرد. دل ما و عشق‌مان با او همراه است و امروز به دنیایی بدرقه‌اش می‌کنیم که بدون شک برای او زیباتر است. بر پیکر این شاعر مرحوم که بنا بر وصیت خود در تابوتی پیچیده شده در پرچم ایران به تالار وحدت آمده بود با اقامه حجت‌الاسلام سید محمود دعایی نماز گزارده و برای خاکسپاری به قطعه هنرمندان انتقال داده شد.