خانه / فرهنگ و هنر / ضرباهنگ تند کنسرت‌ها در اسفند

گروه‏های موسیقی برنامه‏ فشرده‏ای برای اجرا در روزهای پیش‏رو دارند

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3986 تاریخ چاپ:1395/11/28 بازدید:859بار کد خبر: DEN-1091358

دنیای اقتصاد: چند سال است که برگزاری کنسرت و انتشار ‌آلبوم‌های موسیقی در ماه آخر سال به یک سنت همیشگی تبدیل شده است. بسیاری از گروه‌های موسیقی با آماده کردن آلبوم‌های خود در طول سال و انتشار آنها در ماه پایانی سال و بلکه روزهای آخر این ماه، فروش‌های خوبی را در بازار تجربه کرده‌اند. حال و هوای بهار و عید در جامعه انگار نیاز به شنیدن آثار موسیقی جدید را افزایش می‌دهد و به همین دلیل است که در ایام نزدیک به عید و روزهای نخست سال جدید، ‌ بیشترین مراجعات به فروشگاه‌های عرضه آثار موسیقی می‌شود. انتشار آلبوم‌های حمیدرضا نوربخش، ‌ محمدرضا فروتن، کارن همایونفر، علی زندوکیلی و... در روزهای اخیر و همچنین انتشار بسیاری از آلبوم‌های تازه دیگر از جمله آلبوم همایون شجریان، محمد معتمدی، سالار عقیلی و... در روزهای پیش رو مصداق همین نکته است. اما در کنار فروش قابل توجه آثار موسیقی در بازار آلبوم‌ها، ‌ برگزاری کنسرت‌ها نیز داستان مشابهی را از سر می‌گذراند. برنامه‌ کنسرت‌های موسیقی در روزهای آخر سال در بیشتر شهرهای کشور و به‌ویژه تهران برنامه فشرده‌ای است و سالن‌های مناسب اجرای برنامه‌های موسیقی در این ایام در بیشتر اوقات رزرو شده و میزبان دوستداران موسیقی هستند.

 

در این گزارش برنامه اجراهای قطعی شده روزهای دهه اول اسفندماه را از نظر می‌گذرانید.  ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان پس از دو اجرا به خوانندگی علیرضا افتخاری در جشنواره موسیقی فجر، بار دیگر تصمیم دارد با همراهی این خواننده، دوم اسفندماه در تالار وحدت بنوازد. بلیت‌های این اجرا که ساعت ۲۱:۳۰ برگزار می‌شود از ۴۵ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. این کنسرت با توجه به استقبالی که در اجراهای گذشته خود داشته به احتمال بسیار برای فروردین ماه نیز تمدید خواهد شد.  گروه موسیقی «شبروان» به خوانندگی بهروز افشار، کنسرت «ای وطن» را دوم اسفندماه در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌برد. این اجرا که صندلی‌های آن به قیمت ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، ساعت ۲۰ برگزار خواهد شد. محسن یگانه سه‌شنبه سوم اسفندماه ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۲ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران برای هواداران خود اجرا می‌کند. بلیت‌های این اجراها از ۴۰ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این کنسرت قرار بود دوم بهمن‌ماه برگزار شود که به علت عزای عمومی درپی وقوع حادثه پلاسکو، به سوم اسفندماه موکول شد.

محمد معتمدی خواننده آواز ایرانی نیز قصد دارد کنسرت زمستانی خود را چهارم و پنجم اسفندماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت برگزار کند. بلیت‌های اجرای معتمدی از ۴۰ هزار تا ۹۰هزار تومان قابل خریداری هستند. گروه «ستاره قطبی» پنجم اسفندماه کنسرتی ویژه بانوان را در تالار وحدت تدارک دیده است. این اجرا که قیمت بلیت‌های آن از ۴۰ هزار تا ۱۱۰ هزار تومان تعیین شده است، ساعت ۱۴:۳۰ در تالار وحدت تهران روی صحنه می‌رود. مانی رهنما نیز در همین روز شب گل و صدا را با همراهی پیانوی رضا تاجبخش و دکلمه صبا‌راد روی صحنه می‌برد. قیمت بلیت‌های این اجرا که ساعت ۲۰ در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود، ۹۰ هزار تومان است. ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهداد روحانی ششم اسفندماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت می‌نوازد که بلیت‌های آن از ۴۵ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. آرمین قیطاسی - نوازنده فلوت - نیز قرار است به‌عنوان سولیست در اجرای یکی از قطعات، این ارکستر را همراهی کند. فریدون ناصحی ششم اسفند ساعت ۲۰ در فرهنگسرای نیاوران رسیتال پیانو می‌دهد. بلیت‌های این اجرا ۶۰ هزار تومان قیمت‌ دارد.

حمید حامی خواننده پاپ دیگری است که قصد دارد هفتم و هشتم اسفندماه در حضور دوستداران خود در تالار وحدت کنسرت برگزار کند. قیمت بلیت‌های این اجراها از ۵۰ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان تعیین شده و ساعت ۲۱:۳۰ برگزار می‌شود. آنسامبل «ئاسو» نیز هشتم اسفند به سرپرستی ئاسو نادری و خوانندگی مریم خانه‌ساز برای بانوان اجرا خواهد کرد. صندلی‌های این اجرا به قیمت ۷۰ هزار تومان قابل خریداری است و ساعت ۲۰ در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود. گروه «نی‌کوبه» به سرپرستی ابوالفضل محمدقلی نهم اسفند ساعت ۲۰ در فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌کند. در این اجرا نوازندگان سازهای کوبه‌ای و نی با همراهی همخوان‌ها هنرنمایی خواهند کرد. بلیت‌های این کنسرت ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. تالار وحدت پنج‌شنبه ۱۹ اسفند شاهد اجرای مشترک یک اپرت نمایشی از گروه‌ آواز ملل و شیفتگان دل برای بانوان خواهد بود. بلیت‌های این اجرا از ۳۰ هزار تا ۷۰ هزار تومان قیمت دارد و ساعت ۱۴:۳۰ برگزار می‌شود.

همچنین اولین کنسرت ارکستر «آریابانگ» (آئولوس) روز جمعه ۲۰ اسفند در سالن اریکه ایرانیان و در دو سانس اجرا می‌شود. سانس نخست این کنسرت ساعت ۱۸ و سانس دوم ساعت ۲۱ آغاز می‌شود که بلیت‌های آن از ۴۵ هزار تا ۱۲۰ هزار تومان قابل خریدن است. امین سالمی رهبر ارکستر «آریابانگ» است و سرپرستی این ارکستر را شایان اموری برعهده دارد. محمدرضا گلزار بازیگر سینما نیز۲۰ اسفندماه در دو سانس ۱۸:۳۰ و ۲۱:۴۵ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران روی صحنه خواهد رفت. رهبری ارکستر این کنسرت را حامد برادران برعهده دارد. ۴۰ هزار تا ۱۴۰ هزار تومان قیمتی است که دوستداران گلزار باید برای دیدن این کنسرت پرداخت کنند. امید حاجیلی نیز در روزهای پایانی اسفند، در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران اجرا خواهد کرد. علاقه‌مندان می‌توانند با پرداخت مبلغی بین ۴۵ هزار تا ۱۴۰ هزار تومان، شنبه ۲۱ اسفندماه ساعت ۱۹ و ۲۲ به این کنسرت بروند. گروه «دنگ‌شو» که آخرین اجرای خود را در تالار وحدت روی صحنه برد، ۲۶ اسفند با اجرای قطعات آلبوم جدید خود در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران میزبان هواداران خود خواهد بود. بلیت‌های این اجرا که ساعت ۲۲ برگزار می‌شود از ۳۵ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.