خانه / صنعت و معدن / عوامل ورشکستگی کارگاه‌های کوچک
خبر

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3956 تاریخ چاپ:1395/10/23 بازدید:1535بار کد خبر: DEN-1086694

خبرگزاری مهر: رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه سیاست‌های نادرست در سال‌های گذشته، برخی کارگاه‌های کوچک را تعطیل کرده است، گفت: در سه دهه اخیر، سیاست‌های نامناسبی در این بخش اجرا شده است.

 

علی فاضلی درخصوص مشکلات بنگاه‌های کوچک و تعطیلی تعداد زیادی از این واحدها گفت: در سه دهه گذشته، برخورد خوبی با این بنگاه‌ها نشد و به دلیل برخی سیاست‌گذاری‌های اشتباه، تعداد زیادی از این بنگاه‌ها یا تعطیل شدند یا با مشکل مواجه هستند. وی با اشاره به اینکه در اوایل دهه ۷۰ با عنوان ساماندهی، تعداد زیادی از این کارگاه‌ها را منتقل کردند، افزود: به جای اینکه کارخانه‌های آلوده‌کننده و مزاحم خارج شوند، کارگاه‌های کوچک را از شهر خارج کردند؛ زیرا کارخانه‌های بزرگ قدمت زیادی داشتند و امکان جابه‌جایی ماشین‌آلات آنها نبود؛ بنابراین هجمه را به واحدهای تولیدی کوچک آوردند.

رئیس اتاق اصناف ایران با اعلام اینکه این سیاست در حالی اجرایی شد که تسهیلاتی برای این واحدها در نظرگرفته نشده بود، اظهار کرد: بخشی از اینها به دلیل اجرای این سیاست، از تولید بیرون آمدند و سرمایه آنها به سمت دلالی غیرمفید و غیرمولد سوق داده شد. فاضلی با بیان اینکه مشکل بعدی این بود که در بحث کوچ‌دادن اینها به شهرک‌ها تسهیلات لازم و کارهای زیرساختی و زیربنایی انجام نگرفت، گفت: به محض اینکه اینها به شهرک‌ها رفتند، یا سوله‌ها را انباری کردند یا فروختند. وی ادامه داد: باید بپذیریم که همه شرایط دست به دست هم داد تا تولید ضربه ببیند، متاسفانه طی این جابه‌جایی‌ها هیچ تسهیلاتی به این واحدها تعلق نگرفت و عملا دست و پای واحدها را بستیم.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه به همین جهت خیلی از شهرک‌هایی که ساخته شده است، یا در حدود ۴۰ درصد تعطیل شدند یا بخش بزرگی از آنها با ظرفیت کافی کار نمی‌کنند، گفت: این همان آسیبی است که نتوانستیم درست سازماندهی کنیم، تولید ما مزیت ندارد به همین جهت قاچاق هر روز توجیه پذیرتر می‌شود و راه برای کالاهای قاچاق حتی چینی، تایوانی و تایلندی باز شده است.

فاضلی با اشاره به اینکه در بخش کیف و کفش، لوازم خانگی، پوشاک و لوازم آرایشی بهداشتی که پرمصرف ترین کالاهای جامعه هستند با قاچاق گسترده روبه‌رو هستیم، گفت: البته تلاش کردیم که بخشی از اینها را سامان دهیم و قدردان تلاش‌هایی هستیم که در این مسیر انجام گرفت؛ اما خیلی از واحدها مشکلات زیادی دارند.

وی یکی از مشکلات را نبود جامعه آماری درستی از واحدهای صنفی اعلام کرد و گفت: یکی از گرفتاری‌های ما در این کشور این است که جامعه آماری درستی نداریم و در این بخش عقب افتاده‌ایم. ما نمی‌دانیم که از ۶۵۰ هزار بنگاه تولیدی چقدر ماشین‌آلات به روز دارند و چند درصد تولید ندارند. رئیس اتاق اصناف ایران با اعلام اینکه واقعیت این است که امکانات این کار را هم نداریم، افزود: البته جلسه‌ای را با مرکز آمار ایران داشتیم تا در این خصوص به ما کمک کنند، با وجود وعده‌ای که دادند در این خصوص تاکنون اقدامی صورت نداده‌اند.