خانه / استان‌ها / درخواست احیای زاینده‌رود
گزارش

«دنیای اقتصاد» بررسی می‌کند

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3956 تاریخ چاپ:1395/10/23 بازدید:599بار کد خبر: DEN-1086594

دنیای اقتصاد– اصفهان- نسرین احمدی‌فخر: دکتر قمشي، رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه چمران اهواز اخیرا در مصاحبه‌ای با «دنیای اقتصاد» نسبت به انتقال آب به فلات مرکزی انتقاد کرده است.برای پیگیری این خبر به سراغ مجمع فعالان آب استان اصفهان رفته‌ایم تا در این زمینه نظر فعالان آب این استان را جویا شویم.

مهدی بصیری یکی از فعالان این مجمع ضمن تاکید براینکه کمبود آب در زاینده‌رود و وجود آب مازاد در حوضه کارون ناشی از توزیع منابع آب در این دو حوضه است، گفت: از منابع آب تولیدی در رشته‌کوه‌های زاگرس میانی 92 درصد وارد حوضه کارون و فقط 8 درصد آن وارد حوضه زاینده‌رود می‌شود. از این‌رو با توجه به توسعه بیش از ظرفیت محیط که در اثر تصمیم‌گیری‌های ملی در حوضه زاینده‌رود به وجود آمده است، نیاز به تامین کسری شدید آب دراین حوضه است. ضمن اینکه لازم است مراقب ایجاد مصارف جدید باشیم و فقط شرایط حفظ اکوسیستم‌های حیاتی حوضه زاینده‌رود و حقابه‌های کشاورزان فراهم شود.او ادامه داد: این در حالی است که نسبت جمعیت در این دو حوضه 56 درصد و 44 درصد است. سرانه آب تجدیدپذیر در حوضه زاینده‌رود یک‌سوم میانگین کشوری است. همچنین سرانه آب تجدیدپذیر در حوضه کارون سه برابر میانگین کشوری است.

استاد دانشگاه صنعتی اصفهان درباره نگرانی‌های دکترقمشي گفت: ایشان که باخبر هستند کم‌آبی کارون به علت ذخیره آب در پشت سدهای کارون است، پس چرا تلاش برای نگران کردن مردم وجود دارد؟ اگر حوضه کارون کم‌آب است، بیش از 10 میلیارد مترمکعب آب موردنیاز طرح توسعه 550 هزار هکتاری از چه منبعی قرار است تامین شود؟ چرا صحبت از افزایش وسعت طرح به 800 هزار هکتار توسعه است؟بصیری ادامه داد: اکنون حجم آب ذخیره سدهاي خوزستان حدود 13 میلیارد مترمکعب و حجم آب ذخیره سد زاینده‌رود فقط 248 میلیون مترمکعب است. همچنین کل حجم آب انتقالی از کارون به حوضه زاینده‌رود کمتر از 5 درصد حجم آب کارون است. عضو هیات ‌علمی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: اگر استاني نگاه کنید، سالانه 1800 میلیون مترمکعب از استان اصفهان وارد سرشاخه‌های دز و کارون می‌شود و در مقابل کل حجم آب انتقالی از کارون به زاینده‌رود کمتر از 700 میلیون مترمکعب در سال است.

بصیری با اشاره به اینکه طرح بهشت‌آباد قرار است 580 میلیون مترمکعب آب به فلات مرکزی منتقل کند، گفت: سهم یزد و کرمان از آب انتقالی 428 میلیون مترمکعب و سهم حوضه زاینده‌رود از آن 152 میلیون مترمکعب است. واقعیت آن است که 152 میلیون مترمکعب سهم حوضه زاینده‌رود از بهشت‌آباد مطلقا ارتباطی به اصفهان ندارد و برای تامین بخشی از 237میلیون مترمکعب تخصیص دولت به چهارمحال و بختیاری است تا بحران کمبود آب شرب در اصفهان تا حدی برطرف شود. نماینده مجمع فعالان آب اصفهان در پایان گفت: حقابه‌داران زاینده‌رود و مردم اصفهان خواستار احیای زاینده‌رود در شرایط طبیعی آن هستند. درصورتی که بتوان راهکارهای عملی دیگری برای تامین کسری آب در حوضه زاینده‌رود به‌کار بست، جای بسی خوشبختی است. شاید شایسته آن باشد تا در شرایط حاضر با تدبیر و عشق به سرزمینمان، راهکارهای خود را ارائه دهیم.