خانه / خبر / واکنش مسوولان عالی اقتصادی به فقدان پرچمدار توسعه کشور
خبر

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3955 تاریخ چاپ:1395/10/22 بازدید:456بار کد خبر: DEN-1086564

دنیای اقتصاد: مسوولان اقتصادی کشور پس از درگذشت ناگهانی آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، در پیام‌هایی جداگانه ضمن ابراز حزن و اندوه، نقش کم‌نظیر رئیس‌جمهوری فقید دوران سازندگی در تاریخ معاصر ایران را مورد تاکید قرار دادند.

 

ایران یکی از بزرگ‌ترین مفاخر خود را از دست داد

وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت یازدهم در پیام خود از هاشمی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مفاخر ایران و خدمتگزاری صدیق یاد کرد که نام نیکش، در خاطر ملت به یادگار می‌ماند. پیام تسلیت علی طیب‌نیا به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا

رحلت ناگهانی عالم مجاهد و فقیه انقلابی، یار دیرین حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری، مبارز نستوه و خستگی ناپذیر، مفسر قرآن و سیاستمدار مدبر و شجاع، حضرت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را به همه ملت ایران و به‌ویژه مقام معظم رهبری و حوزه‌های علمیه تسلیت و تعزیت می‌گویم.

به یقین آن بزرگمرد سفر کرده با خدمات بی‌بدیلی که در تمام دوره حیات پرافتخار خویش به‌ویژه نهضت انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی داشتند نامی نیک از خود در خاطر ملت به یادگار گذاشتند و اینک ایران اسلامی یکی از بزرگ‌ترین مفاخر و خدمتگزاران صدیق خود را از دست داد.

همراهی با حضرت امام(ره) از ابتدای نهضت امام تا پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس نظام مقدس جمهوری اسلامی، به‌ویژه فرماندهی ۸ سال دفاع مقدس و ۸ سال خدمتگزاری در کسوت ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام از آن بزرگمرد چهره‌ای یگانه ساخت.

اینک ایران اسلامی در غم از دست دادن یکی از بزرگ‌ترین رهبران خود ماتم زده و عزادار است.

اینجانب ضمن تسلیت مجدد این ضایعه جانسوز به ملت بزرگ ایران و مقام معظم رهبری و خانواده و تمام ارادتمندان آن مرحوم، رحمت و مغفرت خاصه الهی را برای ایشان مسئلت می‌نمایم.

رضوان الهی بر روح ایشان باد و حشر با اولیای الهی گوارای وجودشان باد.

 

 

با شجاعت اقتصاد را در مسیر مناسب قرار داد

رئیس کل بانک مرکزی نیز در پیام خود بر نقش بی‌بدیل مرحوم هاشمی در توسعه اقتصادی کشور تاکید کرد و یادآور شد که او با شجاعت و نوآوری، اقتصاد کشور را در مسیر مناسب و متناسب با ظرفیت‌های کشور قرار داد. متن پیام ولی‌اله سیف در ادامه آمده است:

انا لله و انا اليه راجعون

رحلت عالم مجاهد، بزرگمرد اخلاق‌مداري و سياست‌ورزي و ياور انقلاب اسلامي، يار و همراه صديق امام خميني، رفيق همدل و همراه مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله اكبر هاشمي رفسنجاني -رحمت الله عليه- را به مردم شريف ايران تسليت مي گويم.

ايشان علاوه بر نقش‌آفريني و تلاش‌هاي موثر و هدفمند در مسير شكل گيري و تثبيت انقلاب اسلامي و نيز جانشيني فرماندهي كل قوا، نقش بي بديلي در بازسازي ويراني‌هاي پس از جنگ تحميلي و تبيين و ترويج گفتمان سازندگي و توسعه اقتصادي داشتند و با شجاعت و نوآوري، اقتصاد كشور را در مسير مناسب و متناسب با ظرفيت‌هاي ايران اسلامي قرار دادند.

اينجانب از طرف خود و همكارانم در نظام بانكي كشور، مصيبت جانكاه فقدان رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را به محضر رهبر فرزانه انقلاب، رئيس جمهوری محترم، خاندان محترم هاشمي و مردم عزيز ايران تسليت گفته، از درگاه خداوند رحمان براي روح بلند و ملكوتي آن فقيد سعيد رحمت الهي و علو درجات خواستارم.

 

 

هاشمی زنده است چون تفکرش زنده است

همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پیام خود به این نکته اشاره کرد که هاشمی زنده است؛ زیرا تفکر و منش او برای کشور سرمایه‌ای ارزشمند است. در ادامه متن پیام محمدباقر نوبخت را می‌خوانیم:

بسم‌الله الرحمن الرحيم

انالله و انا اليه راجعون

امروز ايران اسلامي در سوگ هجرت بزرگمردي عزادار است كه عمر پربركت خود را وقف آرمان، ملت و سرزمين خويش کرد. درگذشت عالم عالي‌قدر، مبارز نستوه، يار هميشگي حضرت امام و رهبر انقلاب و مرد روزهاي سخت انقلاب اسلامي، حضرت آيت‌الله اكبر هاشمي رفسنجاني موجب اندوه، تاثر و تالم عميق گشت.

خدمات ارزشمند ايشان به انقلاب اسلامي، به اذعان همگان در تاريخ ايران كم‌نظير بوده است.

مبارزات دوران قبل از انقلاب، نقش موثر در شكل‌گيري نظام مقدس جمهوري اسلامي، فرماندهي هشت سال دفاع مقدس به نيابت از بنيان‌گذار انقلاب، فرماندهي دوران سازندگي و حضور در سنگرهاي مهم انقلاب از مجلس شوراي اسلامي و خبرگان رهبري تا رياست جمهوري و مجمع تشخيص مصلحت نظام، تنها بخشي از كارنامه درخشان آن مرحوم بود و صدالبته كه مردم شريف، غيور و فهميده ايران اسلامي همواره قدردان وي خواهند بود.

به باور ملت ايران، هاشمي هنوز زنده است، چرا كه انديشه و تفكر ممتاز ايشان به‌ويژه در انتخاب خط مشي اعتدال و ميانه‌روي از يكسو و مرجعيت در مصلحت‌انديشي و ايجاد وحدت و همدلي در جامعه از سوي ديگر، سرمايه‌اي ارزشمند براي انقلاب بوده و خواهد بود.

اينجانب رحلت حضرت آيت‌الله اكبر هاشمي رفسنجاني را محضر امام عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب، مراجع و علماي محترم، ملت بزرگوار ايران اسلامي و به‌ويژه خاندان معزز آن مرحوم صميمانه تسليت مي‌گويم و علو درجات الهي را براي ايشان از حضرت حق تعالي خواستارم.

دهکده گردشگری گنجنامه همدان