خانه / ورزش / کابوس خیانت!

بازخوانی مشهورترین ادعاهای مربوط به کم‌کاری در جمع سرخابی‌ها

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3940 تاریخ چاپ:1395/10/04 بازدید:884بار کد خبر: DEN-1084198
کابوس خیانت!

دنیای اقتصاد: پرویز مظلومی اخیرا مصاحبه کرده و گفته در بازی فینال جام حذفی در فصل قبل، به او خیانت شد. این اولین باری نیست که مظلومی خودش را قربانی «خیانت» به‌شمار می‌آورد؛ چنان‌که نخستین بار هم نیست که اصولا چنین مساله‌ای در فوتبال ایران مطرح می‌شود. خیلی از باشگاه‌های ما و به‌طور مشخص‌تر پرسپولیس و استقلال که محبوبیت زیادی دارند، همیشه کانون طرح شایعاتی از این دست بوده‌اند. مدام در مورد خیانت به مربیان در این دو تیم مطلب نوشته شده و شایعه ساخته‌اند، در حالی که صحت و سقم این حرف و حدیث‌ها هیچ‌وقت قابل تایید نبوده؛ طوری که کسی نمی‌داند واقعا کم‌کاری صورت گرفته یا مربیان ناکام با طرح چنین فرضیه‌ای سعی در توجیه عملکرد خودشان داشته‌اند. با هم بعضی از مشهورترین و پرسروصداترین شایعات مربوط به خیانت در دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را مرور می‌کنیم.

 

خیانت در استقلال

در باشگاه استقلال همیشه کم‌وبیش حرف از خیانت مطرح بوده است. در میانه‌های همین فصل و با تداوم نتايج نه‌چندان مطلوب استقلال در ليگ برتر، شايعاتي مبني بر كم‌كاري برخي از بازيكنان در فضاي مجازي منتشر شد. اين زمزمه‌ها به ويژه از زماني جنبه جدي‌تر پيدا كرد كه يكي از پيشكسوتان باشگاه به شكل تلويحي به موضوع كم‌كاري تعدادي از آبي‌پوشان اشاره كرد. اگر به عقب‌تر برگردیم، باز هم چنین نمونه‌های بحث‌برانگیزی می‌بینیم. اواخر دهه70 اين مساله به شدت مطرح بود كه عده‌اي از بازيكنان به ناصر حجازي خيانت مي‌كنند. اين شايعات به ويژه به بازي نيمه‌نهايي ليگ قهرمانان بين استقلال و داليان و نيز آن بازي معروف با سايپا كه به شكست آبي‌ها و اخراج حجازي منجر شد اشاره داشت و همان زمان هم مطبوعات به آن پرداختند. بعد از آن در هفته پاياني ليگ اول حرفه‌اي شايعه خيانت به منصور پورحيدري مطرح شد. استقلال در آن هفته فقط بايد يك مساوي از ملوان در انزلي مي‌گرفت تا قهرمان شود، اما آبي‌ها باختند و جام را به پرسپوليس تقديم كردند.

از همه جالب‌تر اما ادعاي نصفه و نيمه پرويز مظلومي در مورد كم‌كاري تعدادي از بازيكنانش در دربی معروف شماره 74 بود؛ همان مسابقه‌اي كه ايمون زايد ظرف 10 دقيقه آخر سه گل زد و پرسپوليس را به پيروزي رساند. مظلومي كه تا مدت‌ها به‌خاطر شرايط آن بازي شوكه بود، بعدتر كم‌كم اين موضع را انتخاب كرد كه در آن بازي اتفاقات غيرعادي رخ داده، وگرنه ممكن نبوده تيم 10نفره، ظرف 10دقيقه شكست دو بر صفر را با پيروزي عوض كند. واضح است كه بين همه اين نمونه‌هاي تاريخي، غيرقابل درك‌ترين ادعا مربوط به همين دربی74 و حرف‌هاي مظلومي مي‌شود! سرمربی پیشین آبی‌ها این روزها به مناسبت کنار رفتن استقلال از جام حذفی، بار دیگر مساله شکست 7ماه پیش خودش برابر ذوب‌آهن در بازی فینال فصل قبل را باز کرده و مدعی شده درون و بیرون از زمین به او خیانت شده بود. احتمالا منظور مظلومی از خیانت در فضای بیرون از زمین مربوط به حرف و حدیث‌هایی بود که پیرامون عزل او قبل از مسابقه فینال به وجود آمد.

 

خیانت در پرسپولیس

پرسپولیس هم همیشه آبستن چنین شایعاتی بوده است. آخرین قهرمانی قرمزها در لیگ برتر به مسابقات دوره هفتم مربوط می‌شود که سال 87 به پایان رسید. در آن سال به‌طور جدی این شائبه مطرح بود که یک مثلث سه نفره از بازیکنان اصلی به افشین قطبی خیانت می‌کنند. کار آنقدر بیخ پیدا کرد که دو نفر از آن سه نفر در طول فصل از ترکیب کنار گذاشته شدند و یک نفر به‌طور کامل از باشگاه اخراج شد! همچنین گفته می‌شد رابطه سایر بازیکنان هم با قطبی چندان خوب نبوده؛ طوری که مثلا وقتی یکی از بازیکنان یک بار دروازه تیم حریف را باز کرد، تا محل نیمکت دوید و با دور زدن قطبی، خودش را در آغوش دستیار ایرانی او انداخت! این ماجرای دستیار ایرانی جاه‌طلب، همان سال‌ها به یکی از سوژه‌های جذاب سریال طنز «مرد دوهزار چهره» هم تبدیل شد! پیش‌تر در لیگ چهارم حرفه‌ای نیز شائبه خیانت در پرسپولیس به‌طور گسترده‌ای مطرح شده بود.

موضوع به زمان حضور راینر سوبل آلمانی روی نیمکت سرخ‌ها مربوط می‌شود. این مربی معتقد بود برخی از بازیکنان و نیز عوامل کادرفنی چندان با او همسو نیستند. او آخر فصل در برنامه نود حضور یافت و حتی گفت وقتی لب خط می‌رفته و نکته‌ای را به بازیکنان گوشزد می‌کرده، دقایقی بعد برخی از نفرات کاری کاملا برعکس توصیه او انجام می‌دادند! اوج اتهامات مربوط به خیانت بازیکنان اما مربوط به لیگ دهم می‌شود؛ جایی که علی دایی سرمربی پرسپولیس بود. در یکی از بازی‌ها که تیم او چهار گل دریافت کرد، کاپیتان تیم بازوبند سرگروهی را روی مچ دستش بست که این مساله به یک بحران وحشتناک در فوتبال ایران تبدیل شد. دایی بعد از آن بازی استعفا داد، استعفایش پذیرفته نشد و پس از بازگشت به تیم، علاوه بر بهبود نتایج به تدریج این بازیکن را هم از ترکیب کنار گذاشت. اگر به پرسپولیس امسال هم نگاه کنیم، رگه‌هایی از این مساله را در تیم فعلی می‌بینیم؛ جایی که نوراللهی و عالیشاه خودشان را سرباز کردند تا بین دو نیم‌فصل راهی تراکتورسازی شوند. این مساله به هیچ‌وجه به مذاق مدیران باشگاه خوش نیامد تا آنها در اظهاراتی تند و بی‌سابقه، این دو نفر را به «بی‌تعصبی» متهم کنند.