خانه / بازار دیجیتال / ۹۸ درصد کالای قاچاق IT در فروشگاه‏های اینترنتی است
از گوشه و کنار

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه:

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3940 تاریخ چاپ:1395/10/04 بازدید:414بار کد خبر: DEN-1084134
۹۸ درصد کالای قاچاق IT در فروشگاه‏های اینترنتی است

خبرگزاری فارس: رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه با بیان اینکه ۹۸ درصد کالای قاچاق IT در فروشگاه‌های اینترنتی است، گفت: از سال آینده فقط شرکت‌هایی که نماد گارانتی را دریافت کنند حق ارائه خدمات پس از فروش را دارند. سیدمهدی میرمهدی بر ساماندهی خدمات پس از فروش در حوزه بازار فناوری اطلاعات و کالاهای دیجیتال از سوی این اتحادیه تاکید کرد و گفت: براساس قانون حمایت از فروشندگان، تنها، شرکت‌هایی که دارای نماد گارانتی هستند اجازه ارائه خدمات به مشترکان را دارند. وی با بیان اینکه آیین‌نامه خدمات پس از فروش در پایان سال 93 آماده و به سازمان حمایت از مصرف کننده ارسال شد، گفت: با انعقاد قرارداد با این سازمان، بازرسی و نظارت بر خدمات پس از فروش در حوزه کالاهای فناوری اطلاعات از سوی اتحادیه صنف رایانه آغاز شده است.

 

میرمهدی افزود: برای اجرایی شدن بحث ساماندهی و نظارت بر خدمات پس از فروش در این حوزه، کارگروهی تشکیل شد و این کارگروه شروع به ارزیابی و ممیزی کرد. هم‌اکنون نیز 50 شرکت، مجوز خدمات پس از فروش را در حوزه فناوری اطلاعات و رایانه‌ای از این کارگروه دریافت کردند. رئیس اتحادیه فناوران رایانه با بیان اینکه سازمان حمایت از مصرف کنندگان، برای این تعداد شرکت، مجوز‌های لازم را صادر کرده است، ادامه داد: از شرکت‌هایی که نماد گارانتی را دریافت کردند، کارگروهی برای ارزیابی بازار تشکیل شده است.

وی جلوگیری از قاچاق کالا، اطمینان از اصالت کالا، رعایت حقوق مصرف‌کننده و کنترل بازار را که پیش از این با ظهور گارانتی‌های نامعتبر، اصالت بازار را تحت‌الشعاع قرار داده بود، از اهداف ایجاد نماد گارانتی برشمرد و اظهار کرد: از سال آینده تمامی شرکت‌هایی که نماد گارانتی را دریافت کنند حق ارائه سرویس خدمات پس از فروش در ایران را دارند و با برچیده شدن گارانتی‌های غیرمعتبر، اصالت بازار به صنف فناوری اطلاعات برمی‌گردد. میرمهدی با بیان اینکه مجوز صادر شده یکساله است، گفت: میزان توانمندی و ارائه خدمات به مصرف‌کننده، گستردگی خدمات پس از فروش در سطح کشور و میزان توانمندی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از شاخص‌هایی است که در ارزیابی و اعطای مجوز به این شرکت‌ها نقش داشته است. وی با بیان اینکه 98 درصد قاچاق در محصولات فناوری اطلاعات در سایت‌های فروش مجازی دیده می‌شوند، اظهار کرد: سایت‌های فروشگاهی از امسال باید زیر نظر اتاق اصناف فعالیت کنند و از بالغ بر 8 هزار سایت فروشگاهی، تنها تعداد کمی از آنها مجوز دریافت کرده‌اند.