خانه / سایت خوان / اسكناس ۵‌هزار ریالی با طرح جدید منتشر می شود/عکس
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1395/02/11 ساعت انتشار:00:08:10 بازدید:6470بار کد خبر: DEN-726801
دبیركل سازمان تولید اسكناس و مسكوك بانك مركزی گفت:بر اساس ماده ۳ قانون پولی و بانكی كشور امتیاز انتشار پول رایج كشور را بر عهده دارد، بر این اساس و به مناسبت مبعث پیامبرگرامی اسلام(ص) اسكناس ۵ هزار ریالی با طرح جدید منتشر می‌شود.

به گزارش ایرنا،' مجید صنیعی' افزود:اسكناس ۵ هزار ریالی برای اولین بار در سال ۱۳۷۲ با پرتره حضرت امام خمینی (ره) و با طرح گل و مرغ در پشت آن منتشر شد و تاكنون ۲ میلیارد قطعه از این اسكناس چاپ و منتشر شده است. 

وی با بیان آنكه، همان گونه كه می دانید گل و مرغ نماد موهبت الهی و تجلی ظریف و لطیف آفریدگار است ، گفت:‌ این اسكناس با ابعاد ۷۵*۱۵۴ میلیمتر و با نخ امنیتی در بافت كاغذ آن با عرض ۲/۱ میلیمتر است كه عبارت ۵ هزار ریال به صورت فارسی و لاتین بر روی آن نوشته شده است. 

به گفته وی ، جنس كاغذ ۱۰۰ درصد پنبه است و موارد امنیتی كه در آن به كار رفته و اكنون نیز در اسكناس جدید تغییر نیافته است متشكل از الیاف نامرئی فلورسنتی در خمیره كاغذ به رنگ های آبی، زرد و قرمز بر رو و پشت اسكناس است كه در مقابل تابش اشعه ماوراءبنفش قابل رویت می باشد. 

وی ادامه داد:‌تمامی رو و پشت اسكناس به صورت خطی طراحی شده است. در چاپ شماره سریال از مركب فلورسنت استفاده شده كه در مقابل اشعه ماوراءبنفش به رنگ طلایی نمایان خواهد شد . ضمن آن كه در سمت چپ گوشه پایین یك خط و دو نقطه در زیر آن به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسكناس توسط عزیزان روشندل در نظر گرفته شده است. 

پس از چاپ و انتشار مرحله اول این اسكناس و استفاده مردم در مبادلات روزمره خود از آن به صورت گسترده از یك سو و از سوی دیگر، پرتاب موفقیت آمیز اولین ماهواره ایرانی با نام«امید» كه یكی از مهمترین دستاوردهای بزرگ كشور در زمینه فناوریهای خاص به شمار می‌رود ، فرآیند طراحی برای اسكناس ۵ هزار ریالی با موضوع ماهواره امید آغاز شد و پس از طی شدن مطالعات اولیه و تهیه تصاویر مناسب از مراجع مورد تایید ،كار طراحی در سازمان تولید اسكناس و مسكوك آغاز و نهایتاً در بیستم مردادماه سال ۱۳۸۸ اسكناس۵ هزار ریالی با طرح ماهواره امید به میزان ۷۲ میلیون قطعه چاپ و منتشر شد. 

صنیعی افزود:‌در سال ۱۳۹۰ با توجه به مطرح شدن موضوع توجه به میراث فرهنگی و صنایع دستی ایران، فرآیند طراحی بر این اساس آغاز و پس از ارایه و بررسی طرح های گوناگون در نهایت طرح پشت اسكناس ۵ هزار ریالی از ماهواره امید به ظروف سفالی مربوط به قرن هشتم هجری تغییر یافت. 

مدیركل سازمان تولید اسكناس و مسكوك بانك مركزی گفت:طرح پشت اسكناس متشكل از ظروف سفالی متعلق به قرن هشتم هجری می باشد كه از منطقه سلطان آباد یا همان اراك امروزی كشف شده است و از نمونه های ارزشمند و زیبای سفالگری به شمار می رود و در حال حاضر در موزه ملی ایران نگهداری می شود. 

وی اظهار داشت:‌دلیل انتخاب آن نیز توجه ویژه به موضوع میراث فرهنگی و صنایع دستی است،برمبنای آخرین تحقیقات و كشفیات باستان شناسی فن و هنر سفالگری در ایران سابقه ای دیرینه دارد و به حدود هزاره هشتم پیش از میلاد باز می گردد. این سفال ها به دلیل تاثیر جنبه های مذهبی، اقتصادی كشاورزی و اجتماعی به خوبی بیانگر فرهنگ غنی ایرانیان است. 

وی گفت:در برنامه چاپ سال جاری، انتشار بیش از۱۰۰ میلیون قطعه از این اسكناس با طرح جدید پیش بینی شده است كه از نظر ریالی به میزان ۶۰۰ میلیارد ریال می باشد. 

صنیعی ادامه داد:‌ در ابتدای سال ۱۳۹۱ تصمیم گرفته شد تغییراتی در طراحی اسكناس ها داده شود ، براین اساس اسكناس ۵ هزار ریالی به عنوان اولین اسكناس انتخاب شد .این تصمیم موجب گردید چاپ اسكناس ها از «دو رو» برجسته به « یك رو برجسته » با حفظ امنیت لازم تغییر یابد كه این امر شیوه‌ای متداول در سطح جهان است. 

وی ادامه داد: موارد و مشخصات امنیتی این اسكناس همانند اسكناس ۵ هزار ریالی قبلی است ، قطع این اسكناس همچون اسكناس قبلی ۷۵*۱۵۴ است و در آن نكات امنیتی مانند واتر مارك ، نخ امنیتی ، كاغذ با الیاف پنبه ، چاپ افست خشك ، چاپ برجسته ، میكرو پرینت و سیترو استفاده شده است.