خانه / سایت خوان / دولت انگلیس درصورت خروج آمریکا از برجام به تعهدات خود پایبند می‌ماند؟
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/06/23 ساعت انتشار:20:48:48 بازدید:240بار کد خبر: DEN-1258930

 وزارت خارجه انگلیس روز پنجشنبه اعلام کرد که در صورت خروج واشنگتن از برجام، این کشور به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای پایبند می‌ماند.

به گزارش ایرنا، یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه 'چنانچه واشنگتن از برجام خارج شود، موضع دولت انگلیس چه خواهد بود'؟ اعلام کرد: 'لندن به ‌طور کامل به توافق هسته‌ای با ایران متعهد می‌ماند و از طریق همکاری نزدیک با جامعه جهانی اطمینان حاصل خواهد کرد که این توافق به موفقیت دست یابد.'
صبح امروز نیز 'ترزا می' نخست‌وزیر انگلیس در دیدار با 'رکس تیلرسون ' وزیر امور خارجه آمریکا که به لندن سفر کرده، بر اهمیت پایبندی به توافق هسته‌ای با ایران (برجام) تأکید کرد.
این در حالی است که مقام های کاخ سفید بارها ناخرسندی خود را از توافق هسته‌ای (برجام) اعلام کرده و به دنبال بهانه‌ای برای خروج از آن می‌گردند.
‏«نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل، هفته گذشته ضمن متهم کردن ایران به نقض برجام، تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای را منوط ‏به رعایت خود توافق، قطعنامه 2231 سازمان ملل و همچنین رابطه رئیس جمهوری آمریکا با کنگره این کشور دانست‎.‎
وی که در اندیشکده «امریکن اینترپرایز» وابسته به محافظه‌کاران سخنرانی می‌کرد، ‏برجام را توافقی پر اشتباه توصیف کرد و گفت: این توافق فقط درباره مساله هسته ای بود در حالی که اکنون قدرت و نفوذ ایران در ‏منطقه بیشتر شده است‎. ‎
آژانس بین المللی انرژی اتمی در هشتمین گزارش فصلی خود بار دیگر تایید کرد که ایران به تمامی تعهدات ‏خود در توافق هسته‌ای پایبند بوده است‎. 
این سومین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا است که پایبندی ایران به توافق را ‏مورد تایید قرار می‌دهد‎.