خانه / سایت خوان / واکنش نمایندگان کُرد به برکناری استاندار کرکوک
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/06/23 ساعت انتشار:17:43:26 بازدید:298بار کد خبر: DEN-1258867

نمایندگانی از فراکسیون «ائتلاف ملی کردستان» در پارلمان عراق، برکناری استاندار کرکوک از جانب پارلمان عراق را غیرقانونی دانستند و گفتند به این تصمیم پایبند نیستند.

به گزارش فارس، نمایندگانی از فراکسیون «ائتلاف ملی کردستان» عراق تصمیم پارلمان عراق در برکناری استاندار کرکوک را غیرقانونی خواند.

«سعدی احمد بیره» سخنگوی دفتر سیاسی «ائتلاف ملی کردستان» در پارلمان اعلام کرد که حزبش تصمیم برکناری استاندار کرکوک را نمی‌پذیرد زیرا به گفته او «این تصمیم غیرمنطقی است».

به گزارش شبکه کردی «ان آر‌تی»، نمایندگان این فراکسیون نیز ضمن غیر قانونی خواندن این تصمیم، تأکید کردند که این نمایندگان به رأی پارلمان پایبند نیستند. این نمایندگان همچنین گفتند، پارلمان عراق «پارلمان عربی» است نه پارلمان فدرال.

در سایه اصرار مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق بر همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق، تنش روز به روز میان اربیل و بغداد بیشتر می‌شود.

نجیبة نجیب،‌ نماینده عضو حزب دمکراتیک کردستان نیز در واکنش به برکناری استاندار کرکوک از سوی پارلمان عراق، این اقدام را غیرقانونی خواند و مدعی شد که عرب‌ها نمی‌خواهند کردها شریک آن‌ها در تصمیم گیری‌های عراق باشند.

پارلمان عراق امروز به درخواست حیدر العبادی نخست وزیر این کشور با برکناری استاندار کرکوک موافق کرد.

تنش میان مقامات اربیل و بغداد هر روز با نزدیک شدن به موعد برگزاری همه‌پرسی در سوم مهر ماه پیش رو افزایش می‌یابد و نقطه ثقل این اختلافات نیز در استان کرکوک به عنوان استانی مورد اختلاف، متمرکز شده است.

«نجم الدین کریم» استاندار و رئیس شورای استانداری کرکوک، روز سه‌شنبه گذشته از مسعود بارزانی در کرکوک استقبال و علنا از همه‌پرسی حمایت کرد.