خانه / سایت خوان / امیدواری مسکو به ازسرگیری روابط با ناتو
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/06/23 ساعت انتشار:13:03:57 بازدید:86بار کد خبر: DEN-1258757

معاون وزیر دفاع روسیه ابراز اطمینان نمود، روابط روسیه و ناتو، از جمله در سطح شورای مشترک، ظرف یکی دو سال آینده ازسر گرفته خواهد شد.

به گزارش تسنیم به نقل از «تاس»، "الکساندر فومین" معاون وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که مسکو انتظار دارد که همکاریهای دوجانبه در چارچوب شورای روسیه-ناتو در سال 2018 یا حداکثر در سال 2019 ازسر گرفته شده باشد.

این مقام بلندپایه نظامی در مصاحبه با شبکه تلویزیون «دویچه وله» آلمان گفت: «من اطمینان دارم که روابط ما با ناتو، بخصوص در چارچوب همکاریهای دوجانبه در شورای روسیه-ناتو، از سر گرفته خواهد شد. من فکر می کنم که این مسئله سال آینده یا حداکثر ظرف دو سال آینده رخ خواهد داد.»

لازم به یادآوری است که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در تاریخ اول آوریل سال 2014 تمامی همکاریهای نظامی و عملی خویش با روسیه را قطع کرد. تماسهای دو طرف در چارچوب شورای روسیه-ناتو هم از زمان تاکنون تنها در سطح سفرا، برگزار می شود. آخرین نشست این شورا در ماه جولای سال 2017 انجام گرفت.

مانور«غرب-2017» بهانه استقرار نظامیان ناتو نزدیک مرز روسیه  

معاون وزیر دفاع روسیه در تفسیر نگرانی برخی کشورهای عضو ناتو به خاطر برگزاری مانورهای مشترک نظامی روسیه و بلاروس تحت عنوان «غرب-2017»، تاکید کرد که به خاطر این مانورها نیست که نیروهای نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه مستقر شده اند.

فومین توضیح داد: «اولا، این ناتو است که اقدام به استقرار نیرو و تسلیحات نظامی در نزدیکی مرز روسیه نموده و همه شاهد هستند که روسیه نیروهای خود را در مرز کشورهایی مانند آلمان یا فرانسه مستقر نکرده است. پس کاملا مشخص است که چه کسی در این قضیه نیروی محرکه است. حال بیایید از زاویه دیگری به مسئله نگاه کنیم: مانورهای نظامی "غرب-2017" دلیل استقرار  نظامیان ناتو مستقیما در نزدیکی مرزهای روسیه نیست، بلکه تنها بهانه ای برای این اقدام است و علت اصلی آن چیز دیگری است و به هیچ وجه نباید این اقدام را واکنش ناتو به "سیاست تهاجمی روسیه» تلقی کرد.»