خانه / سایت خوان / جزئیات دیدار پوتین و حریری
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/06/23 ساعت انتشار:12:54:02 بازدید:103بار کد خبر: DEN-1258752

نخست وزیر لبنان در دیدار با رئیس جمهوری روسیه، کمک‌های نظامی مسکو به بیروت و راه‌های توسعه همکاری‌های نظامی-فنی بین دو کشور را بررسی کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از «نووستی»، "سعد حریری" نخست وزیر لبنان اعلام کرد که در جریان مذاکرات روز چهارشنبه خود با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه توسعه همکاری‌های دوجانبه در تمامی زمینه ها، بخصوص در عرصه نظامی-فنی را مورد بررسی قرار داده است.

حریری در جمع خبرنگاران گفت: «در جریان مذاکرات با "دمیتری مدویدیف" نخست وزیر روسیه مسائل مربوط به روابط دوجانبه، بویژه در عرصه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت. علاوه بر این در گفتگوها با ولادیمیر پوتین هم مسئله کمکهای نظامی مسکو به لبنان و همچنین توسعه همکاریهای دو کشور در این زمینه بررسی شد.»

نخست وزیر لبنان در مورد همکاری‌های نظامی-فنی بین بیروت و مسکو، از طرح خویش برای تقویت نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی کشورش خبر داد و یادآور شد: «من مذاکرات مفصلی در زمینه همکاری‌های نظامی-فنی با رئیس جمهوری روسیه داشتم و فکر می کنم آینده روشنی در انتظار این بخش از روابط دو کشور خواهد بود.»  

نخست وزیر لبنان همچنین ابراز امیدواری نمود که شرکتهای روسی مشارکت فعالتری در طرح‌های اقتصادی لبنان داشته باشند. به گفته وی، در حال حاضر شرکتهای روسی در زمینه گاز در این کشور فعالیت خوبی دارند که البته این همکاری باید در زمینه های دیگر هم توسعه یابد.

سعد حریری همچنین یادآور شد که در مذاکرات خود با ولادیمیر پوتین، اوضاع کلی در منطقه خاورمیانه، بخصوص سوریه، را مورد بررسی قرار داده و دو طرف بر اهمیت ثبات یافتن هر چه بیشتر وضعیت سوریه از طریق ادامه طرح ایجاد مناطق کاهش تنش تاکید کردند.

وی افزود: «زمانی که روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه به اتمام برسد، لبنان می تواند عرصه بسیار مناسبی برای بازسازی سوریه شود.»