خانه / سایت خوان / امیدگوترش به برقراری روابط سازنده باترامپ
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/06/23 ساعت انتشار:11:37:14 بازدید:76بار کد خبر: DEN-1258732

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت برای ایجاد "رابطه سازنده" با رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش می‌کند و ابراز امیدواری کرد که همین مساله پیام ترامپ در دیدار آتی آنها در نشست مجمع عمومی باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از آسوشیتدپرس، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در یک کنفرانس خبری گفت اگر این پیامی باشد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به او منتقل کند، از آن استقبال خواهد کرد.

ترامپ خواهان کاهش جدی بودجه سازمان ملل و تغییرات چشمگیر در این سازمان جهانی است. گوترش و ترامپ قرار است دوشنبه در جلسه‌ای در آستانه شروع نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل دیدار داشته باشند و درباره اصلاحات در سازمان ملل گفت‌وگو کنند.

آمریکا بیشترین مشارکت را در بودجه سازمان ملل دارد و ۲۵ درصد بودجه عملیاتی معمول سازمان ملل را پرداخت می‌کند و بیش از ۲۸ درصد از بودجه جداگانه‌ برای عملیات صلحبانی را تقبل کرده است. دولت ترامپ در حال بازنگری در عملیات‌های صلحبانی سازمان ملل است که سالیانه حدود هشت میلیارد دلار هزینه دارد.

گوترش می‌گوید کاملا به اصلاح سازمان ملل متعهد است و برای تبدیل شدن آن به نهادی که قابلیت پاسخگویی به نیازهای قرن بیست و یکم را داشته باشد، آمادگی دارد. او همچنین درباره سیاست "اول آمریکا" گفت: از نظر من بهترین راه برای حفظ منافع آمریکا مشارکت مثبت آنها در امور جهانی و مشارکت مثبت در حمایت از سازمان‌های چند جانبه مثل سازمان ملل متحد است.