خانه / سایت خوان / سفر نماینده آمریکا به اقلیم کردستان
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/06/22 ساعت انتشار:20:01:23 بازدید:159بار کد خبر: DEN-1258580

'بریت مگ گورک' نماینده دولت آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش بعد از دیدار با 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق وارد اقلیم کردستان عراق شد و براساس اعلام رسانه های رسمی اقلیم مذاکرات خود را با رهبران احزاب کرد عراقی در خصوص تعویق همه پرسی آغاز کرد.

به گزارش ایرنا وی روز چهارشنبه بعد از ورود به سلیمانیه در شمال عراق با هیرو ابراهیم احمد یکی از رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق و سپس با عمر سید علی رهبر جنبش تغییر دیدار و گفتگو کرد.
رسانه های نزدیک به اتحادیه میهنی کردستان عراق و جنبش تغییر با اشاره به برگزاری این دیدار اعلام کردند: در این دیدارها مک گورک ضمن تاکید بر تعویق زمان برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در خصوص وساطت بین گروههای کرد عراقی برای بازگشایی پارلمان اقلیم کردستان عراق نیز گفتگو کرد.
این منابع اضافه کردند مک گورک در این دیدارها تاکید کرده است که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق بهتر است به زمان دیگری موکول گردد.
وی قرار است براساس برنامه اعلام شده با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق نیز در اربیل دیدار و گفتگو کنند.
علیرغم تاکید مقامات آمریکایی بر تعویق همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، کارشناسان سیاسی معتقد هستند آمریکا فشار لازم را بر رهبران کرد عراقی برای تعویق همه پرسی اعمال نمی کند و همزمان با بیان مواضع رسمی در مناطقی از اقلیم کردستان عراق اقدام به اعزام نیروهای نظامی کرده است که برداشت عمومی از این اقدام آمریکا حمایت این کشور از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق و تجزیه عراق است.
در پی توافق مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق با شماری از احزاب کرد عراقی همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق قرار است 25 سپتامبر برابر با سوم شهریورماه سال جاری برگزار و امنیت آن به وسیله نیروهای پیشمرگه تامین گردد.