خانه / سایت خوان / اصلاح نظام بانکی در دستور کار مجلس
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/06/22 ساعت انتشار:18:02:32 بازدید:231بار کد خبر: DEN-1258545

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد در مجلس گفت: یکی از معضلات اساسی اقتصاد ما مشکلات نظام بانکی است، بنابراین اصلاح نظام بانکی یکی از برنامه‌های مجلس شورای اسلامی است که به‌زودی در دستور کار قرار می‌گیرد.

بهروز بنیادی امروز در گفت‌وگو با فارس در بردسکن در رابطه با مشکلات نظام بانکی و موانع موجود بر سر راه تولید و اشتغال اظهار کرد: هم‌اکنون معضل اساسی اقتصاد کشور ما مشکلات نظام بانکی است و همه شاهد هستیم که در چه فضای نامناسبی از این بابت قرار داریم.

وی افزود: متأسفانه در نظام بانکی ما مشکلاتی در رابطه با مؤسسات مالی و اعتباری و تعاونی‌های اعتباری وجود دارد که به نظر می‌رسد نظارت کافی تاکنون بر آنها وجود نداشته است.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد در مجلس گفت: در بین مؤسسات مالی مسابقه‌ای برای افزایش سود سپرده‌ها به وجود آمده به گونه‌ای که بسیاری از آنها توان بازپرداخت سپرده‌های مردم را ندارند و تبدیل به یک معضل اساسی در نظام اقتصادی کشور شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای تشکیل مجلس فعلی موضوع بانکداری اسلامی در دستور کار قرار گفت و تعدادی از نمایندگان در همین زمینه طرحی را آماده کردند ضمن اینکه دولت هم لایحه‌ای برای اصلاح نظام بانکی به مجلس آورد که در نهایت طرح مجلس و لایحه دولت با هم ادغام شده و در کمیسیون‌های مربوطه در حال طی مراحل پایانی آن است.

بنیادی در مورد مسائلی که در این طرح در حال بررسی است، گفت: هنوز جزئیات آن به صحن مجلس نیامده و به اطلاع نمایندگان نرسیده است اما موضوع‌هایی مانند تغییر در نحوه انتصاب رئیس‌کل بانک مرکزی، شورای عالی پول و اعتبار، حضور تعدادی از فقها در این شورا برای رعایت شرعیات مسائل اقتصادی که ما در این قسمت حرف‌های زیادی داریم و نیز تشدید مباحث نظارتی از جمله مواردی است که در این طرح و لایحه در حال بررسی است.