خانه / سایت خوان / صدها نئو نازی در برلین تظاهرات کردند
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/05/28 ساعت انتشار:23:13:51 بازدید:352بار کد خبر: DEN-1249633

صدها نئونازی به مناسبت سی امین سالگرد مرگ معاون هیتلر در برلین تجمع نمودنداین در حالیست که مخالفان نئونازیها نیز اقدام به برپایی راهپیمایی علیه آنها کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از دویچه وله، پس از اینکه مقامات در اقدامی جنجالی به نئونازی ها برای برپایی تظاهرات به مناسبت سال مرگ رادولف هِس معاون هیتلر رهبر آلمان نازی مجوز دادند، مخالفان نئونازی ها هم در برابر آنها اقدام به تجمع کردند بطوری که تعداد مخالفان از نئونازی ها بیشتر هم بود. 
حدود 700 تن از برتری جویان سفیدپوست یک هفته پس از حوادث خشونت بار در تظاهرات نژادپرستان در شارلوتزویل ویرجینیا آمریکا، در منطقه 'اشپاندائو' (Spandau) برلین تجمع کردند و در مقابل نیز تظاهرکنندگان چپگرا شعارهایی مانند 'نئونازی بیرون !' سر می دادند. تظاهرات نئونازی ها قرار بود تا ساعت هشت شب به وقت محلی ادامه داشته باشد اما به علت حضور پرشمار مخالفان و مسدود شدن مسیرها ساعت پنج بعدازظهر در برلین پایان یافت. مقامات می گویند درگیری هایی جزیی در حاشیه این تظاهرات روی داد و پلیس برلین نیز در توییتر اعلام کرد که همچنان در صحنه حاضر است تا از درگیری های احتمالی جلوگیری کند.
حدود یک هزار مامور پلیس در این منطقه از شهر برلین - جایی که هِس معاون هیتلر در سال 1987 در زندانی در آنجا خودکشی کرد، مستقر شده بودند. مجوز تظاهرات نئونازی ها به شرط تبعیت از مقررات و خودداری از هر گونه نماد نئونازی و سردادن شعارهای خاص و پوشیدن لباس نظامی صادر شده بود. 
'آندریاس گیزل' وزیر امور داخلی در ایالت برلین به رادیو RBB گفت: هر چند شخصا دوست داشتم این تظاهرات را ممنوع کنم اما باید بدانیم که اصول بنیادین لیبرال و دموکرات برای افراد نادان هم ساری و جاری است.