خانه / سایت خوان / خوشرو:بیانیه سفیرآمریکا عاری از حقیقت است
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/05/28 ساعت انتشار:08:59:30 بازدید:228بار کد خبر: DEN-1249343

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: ادامه لفاظی‌ها و اتهامات بی‌اساس ضد ایران، تازه‌ترین نمونه از اظهارات تحریک‌کننده، تهدیدات آشکار و اقدامات غیرمسئولانه برخی مقام‌های ارشد دولت آمریکا در بدنام‌سازی ایران است و تضعیف برجام مغایر با تعهدات آمریکا طبق بند ۲۸ از توافق هسته‌ای است.

به گزارش ایلنا، غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پاسخ به بیانیه نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد که در ۱۵ اوت در وب سایت این نمایندگی منتشر شد، گفت: سفیر آمریکا به جای تحریف اظهارات رئیس‌جمهور ایران باید به درس‌های تاریخ توجه کند و به برخی مقام‌های ارشد دولت آمریکا مشورت دهد که از تکرار اشتباهات گذشته اجتناب ورزند. 

تضعیف برجام مغایر با تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای است 

او افزود: ادامه این لفاظی‌ها و اتهامات بی‌اساس ضد ایران، تازه‌ترین نمونه از اظهارات تحریک‌کننده، تهدیدات آشکار و اقدامات غیرمسئولانه برخی مقام‌های ارشد دولت آمریکا در بدنام‌سازی ایران است و تضعیف برجام مغایر با تعهدات آمریکا طبق بند ۲۸ از توافق هسته‌ای است.

مقام‌های آمریکایی باید از اشتباهات گذشته خود اجتناب کنند 

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ضمن اشاره به اینکه باید از تاریخ درس گرفته شود، اظهار داشت: مقام‌های آمریکایی باید از اشتباهات گذشته خود اجتناب کنند. 

کسانی که قصد بازگشت به زبان تحریم و تهدید را دارند، زندانی اوهام خود هستند

خوشرو تاکید کرد: کسانی که قصد بازگشت به زبان تحریم و تهدید را دارند، زندانی اوهام گذشته خود هستند و با هراس‌افکنی و دشمن‌تراشی فقط خود را از منافع صلح محروم می‌کنند. 

مداخله‌های نظامی آمریکا در خاورمیانه به افراط‌گرایی و تروریسم دامن زده است

او در بیانیه خود، با بیان اینکه اشتباهات و مداخله‌های نظامی آمریکا در خاورمیانه طی دو دهه اخیر منطقه را بی‌ثبات کرده و به افراط‌گرایی خشن و تروریسم و تنش دامن زده است، تصریح کرد: مواضع افراطی و تندروانه اتخاذ شده توسط برخی مقامات ارشد دولت آمریکا بر ضد ایران می تواند بی ثباتی در منطقه را تشدید کند. 

ایران مسئولانه در حال تلاش برای ریشه‌کنی در سوریه و عراق است 

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: ایران به عنوان نیرویی ثبات‌ساز در منطقه مسئولانه در حال تلاش برای ریشه‌کنی تروریسم در سوریه و عراق بوده و همچنان مصمم به دستیابی به خاورمیانه‌ای با ثبات، صلح‌آمیز و پیشرفته و موفق و عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است. 

خوشرو در پایان بیانیه خود بر تعهد جمهوری اسلامی ایران در همکاری با کشورها منطقه‌ای به منظور رسیدگی به چالش‌های موجود منطقه‌ای تاکید کرد.