خانه / سایت خوان / اظهارات ترامپ درباره تحولات ونزوئلا
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/05/22 ساعت انتشار:19:39:37 بازدید:176بار کد خبر: DEN-1246412

 به دنبال اظهارات اخیر رئیس جمهوری آمریکا درباره تحولات جاری در ونزوئلا، بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین نگران دخالت های واشنگن در این منطقه هستند.

به گزارش ایرنا به نقل از رادیو بین المللی فرانسه (R.F.I)، اظهارات روز جمعه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره ونزوئلا، تحولات در این کشور را وارد مرحله جدیدی کرده است.
تهدید ترامپ مبنی بر استفاده از گزینه نظامی علیه ونزوئلا،نوعی تهدید برای منطقه آمریکایی لاتین و کشورهای این منطقه به شمار می رود. ثبات و امنیت در این منطقه متزلزل است و این تهدید واشنگتن می تواند این ثبات نسبی را بر هم بزند.
بسیاری از مقامات کشورهای آمریکایی لاتین از جمله کلمبیا، برزیل، شیلی، مکزیک، اکوادور و نیکاراگوئه نگرانی خود را از اظهارات اخیر دونالد ترامپ اعلام کرده و آن را دخالت در امور داخلی منطقه اعلام کرده اند. 
پرو که روز جمعه سفیر ونزوئلا را از کشورش اخراج کرد و بارها سیاست های نیکلاس مادورو رئیس جمهوری این کشور را به باد انتقاد گرفته است، خواستار عدم مداخله کشورهای خارجی در ونزوئلا شد.
ریکاردو لونا وزیر امورخارجه پرو امروز (یکشنبه) در این باره گفت: تهدیدهای هر کشورخارجی مبنی بر استفاده از زور در ونزوئلا محکوم است و مغایر با اصول دموکراتیکی است که مردم ونزوئلا برای آن مبارزه می کنند. 
لیما که این هفته میزبان ننشست 17 کشور منطقه درباره ونزوئلا است، خواستار عکس العمل کشورهای منطقه علیه تهدیدهای دونالد ترامپ شده است. 
دولت برزیل نیز امروز با صدور بیانیه ای هرگونه دخالت کشورهای خارجی در ونزوئلا را محکوم کرد. 
وزیر خارجه برزیل نیز اعلام کرد که کشورش از مداخله نظامی در ونزوئلا حمایت نمی کند. وی افزود: مسیر ما حمایت از دیپلماسی و مذاکره است.
همچنین ' اوو مورالس' رئیس جمهوری بولیوی در صفحه توییترش نوشت: ترامپ به طور گستاخانه ای طرح مداخله جویانه اش را در ونزوئلا افشا کرد. ما این موضع گیری آمریکا برای مداخله نظامی در ونزوئلا را محکوم می کنیم.
دولت کلمبیا نیز اعلام کرد که این کشور هرگونه گزینه نظامی و استفاده از اهرم زور علیه همسایگانش را محکوم می کند. در بیانیه دولت کلمبیا آمده است: لازم است به منشور سازمان ملل و قوانین بین الملل و همچنین تمامیت ارضی ونزوئلا از طریق راه حل های مسالمت آمیز احترام گذاشت.
همچنین مکزیک بر یافتن راه حل صلح آمیز در مورد چالش ها در ونزوئلا تاکید و اعلام کرد که هیچ راه حلی از طریق اقدامات نظامی داخلی و خارجی یافت نمی شود.
همچنین'مرکوسور' بلوک تجاری آمریکای جنوبی در بیانیه ای تصریح کرد: این بلوک تجاری معتقد است که تنها ابزارهای قابل قبول برای گسترش دمکراسی، مذاکره و دیپلماسی است. 
حزب کمونیست اسپانیا نیز اعلام کرد: ما تهدید ترامپ در به راه انداختن جنگ در ونزوئلا را محکوم می کنیم. این تهدید حمله به تمامیت ارضی و استقلال ونزوئلا است.
مائول زلایا رئیس جمهوری سابق هندوراس نیز در اظهارنظری عنوان کرد: تهدید رئیس جمهوری آمریکا علیه نیکلاس مادورو، شخصیت خشونت آمیز دولت واشنگتن علیه مردم ونزوئلا را نشان می دهد.
رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در مورد اوضاع ونزوئلا گفته بود: ما گزینه های بسیاری برای ونزوئلا داریم، از جمله گزینه احتمالی نظامی؛ اگر لازم باشد.
پنتاگون اعلام کرده که هیچ دستوری از کاخ سفید درباره ونزوئلا دریافت نکرده است.
ترامپ تاکید کرد: ما در این باره صحبت نمی کنیم. اما عملیات نظامی و یک گزینه نظامی چیزی است که قطعا می توانیم به دنبال آن باشیم.