خانه / سایت خوان / چرا جزیره گوام برای آمریکا اهمیت دارد؟
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/05/22 ساعت انتشار:13:28:15 بازدید:665بار کد خبر: DEN-1246256

جزیره گوام در کنترل و اختیار آمریکا است و با وجود اینکه مساحتش تنها سه برابر مساحت واشنگتن پایتخت آمریکا است اما اهمیت نظامی خیلی زیادی برای این کشور دارد.

به گزارش نامه نیوز، کاخ سفید اخیرا در پاسخ به تهدیدات پیونگ یانگ اعلام کرد که آماده حمایت از جزیره گوام است و حتی شب گذشته ترامپ با مقام ارشد این جزیره گفت وگوی تلفنی کرد، کره شمالی هفته گذشته تهدید کرده بود که با موشک های بالستیک خود جزیره گوام در اقیانوس آرام را هدف قرار خواهد داد.

کره شمالی در هفته های اخیر از آزمایش اولین موشک بالستیک  خودخبر داد که می تواند به خاک آمریکا برسد. موضوعی که به تنش در روابط کره شمالی و آمریکا افزود، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جدیدترین اظهار نظر خود به شدت علیه کره شمالی موضع گیری کرد و در مقابل، پیونگ یانگ هم وعده داد با موشک هایش جزیره گوام را در مورد هدف قرار خواهد داد.

از همین رو گوام در هفته گذشته تیتر اخبار جهان را به خود اختصاص داد، جزیره ای که در غرب اقیانوس آرام واقع شده است. با توجه به تهدیدات کره شمالی و حمایت های آمریکا از گوام اکنون این سوال مطرح می شود که این جزیره چیست و چرا تا این اندازه اهمیت دارد؟

نمایی از جزیره گوام

جزیره گوام در کنترل و اختیار آمریکا است و با وجود اینکه مساحتش تنها سه برابر مساحت واشنگتن پایتخت آمریکا است اما اهمیت نظامی خیلی زیادی برای این کشور دارد.

این جزیره که در گذشته مستعمره اسپانیا بود از سال 1989 ودر پایان جنگ اسپانیا و آمریکا تحت کنترل آمریکا درآمد.

در گوام 162 هزار نفر زندگی می کنند و 37 درصد از جمعیت آن را شهروندان گوامی تشکیل می دهند در گوام به زبان های مختلفی صحبت می کنند که انگلیسی، فیلیپینی و شامور (زبان اصلی ساکنان گوام) اصلی ترین این زبان ها هستند.

تصویری از جزیره گوام و پایگاه های نظامی

شهروندان عرب از مصر، الجزایر و عربستان نیز در این جزیره زندگی می کنند. در این جزیره همچنین 50 مسلمان زندگی می کنند که 5 نفر از آنها از شهروندان گوام و باقی مسلمانان بنگلادش و سریلانکا هستند.

گوام در جنگ ویتنام اهمیت قابل توجهی در اقیانوس آرام داشت چرا که پایگاه جنگنده هایی از طراز بی 52 بود و از آن به عنوان مکانی برای میزبانی از پناهندگان ویتنامی استفاده می شد. علاوه بر آن اکنون این جزیره میزبان چندین پایگاه نظامی آمریکایی است.

نمایی از جزیره گوام در اقیانوس آرام