خانه / سایت خوان / توقف فعالیت بزرگ‌ترین معدن طلای ایران
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/05/22 ساعت انتشار:13:13:35 بازدید:443بار کد خبر: DEN-1246248

طبق اخبار به‌دست‌آمده، فعالیت استخراج ماده معدنی از بزرگ‌ترین معدن طلای کشور در زرشوران شهرستان تکاب متوقف شده است

به گزارش قانون، با احتساب کل میزان ماده معدنی طلای ایران، معدن طلای زرشوران در نزدیکی شهر تکاب با150 هزار کیلوگرم ذخیره طلای خالص بزرگترین معدن طلای ایران است.

طبق اخبار رسيده به «قانون» فعالیت استخراج ماده معدنی از بزرگ‌ترین معدن طلای کشور در زرشوران شهرستان تکاب متوقف شده است كه با ادامه این روند و پایان دپوی ماده معدنی، کارخانه طلای زرشوران نيز ظرف چند ماه آینده تعطیل خواهد شد.

 کار معدن زرشوران با ۱۵۰ کارگر به لحاظ عملیات استخراج در حالت تعطیلی کامل است و با ادامه روند فعلی، کارخانه طلای زرشوران نيز با تقریبا ۷۰۰ کارگر و پرسنل و با پایان دپوی ماده معدنی آن، ظرف چند ماه آینده تعطیل خواهد شد.

 با ادامه این تعطیلی بهترین فصل برای بهره‌برداری از معدن طلای زرشوران از دست خواهد رفت. فعالیت استخراج ماده معدنی برای فرآوری درکارخانه در این منطقه در زمستان به علت کوهستانی و برف‌گیر بودن زرشوران کند یا غیرممکن خواهد بود.

شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران زیرمجموعه ایمیدرو  و با مدیریت مهدی قدمی مسئولیت مجتمع زرشوران را برعهده دارد.

 قدمی پیش از حضور در مناصب اقتصادی، در حوزه ورزش و کمیته ملی المپیک فعالیت داشته است. او یکی از معاونان سازمان تربیت بدنی در دولت اصلاحات بود و با روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد نيز، ارتباط خودش را با دولت حفظ کرد و معاون علی‌آبادی در تربیت بدنی بود. قدمی در دولت روحانی همراه با دکتر مهدی کرباسیان که رییس ایمیدرو شد، از عالم ورزش به حوزه مدیریت صنعت و معدن آمد .

 قدمی در دی ۹۳ مدیریت کارخانه بزرگ آلومینیوم المهدی به وی واگذار شد. در دوره مدیریت قدمی، موضوع واگذاری کارخانه المهدی به محمد علی محمدی پیش آمد. این واگذاری با انتقادهایی روبه‌رو شد و هم‌اکنون پرونده‌ای برای رسیدگی به این واگذاری در سازمان بازرسی کل کشور تشکیل شده است. دکتر قدمی از دی سال ۹۵، مسئولیت شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران را برعهده گرفته است.