خانه / سایت خوان / "MADE IN CHINA " در کره شمالی!
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/05/22 ساعت انتشار:13:10:44 بازدید:531بار کد خبر: DEN-1246246

کارخانه های تولید پوشاک در چین بخشی از تولید خود را به کره شمالی منتقل کرده اند.

به گزارش عصر ایران خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی از شهر مرزی داندونگ چین نوشت: کارخانه های تولید  پوشاک در چین به منظور استفاده از مزیت دستمزد پایین کارگران کره شمالی، کارخانه های خود را به این کشور منتقل کرده اند.


لباس هایی که در کره شمالی تولید می شود با برچسب " تولید در چین " (MADE IN CHINA) روانه بازار شده و به اقصی نقاط جهان صادر می شود.

این کار به این معناست که با هر دری که با تحریم های شورای امنیت علیه کره شمالی بسته می شود، یک راه جدید برای گریز از فشار اقتصادی به روی این کشور گشوده می شود.

چین مهم ترین حامی بین المللی دولت کره شمالی محسوب می شود و در هفته ها و ماه های گذشته دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا بارها به خاطر آنچه که عدم همکاری دولت چین در ایجاد فشار بیشتر اقتصادی و سیاسی روی دولت کره شمالی خوانده، به مقامات پکن اعتراض کرده است.

در سال 2016 ، پوشاک و منسوجات دومین کالای صادراتی کره شمالی پس از زغال سنگ و برخی دیگر از محصولات معدنی بوده است. در سال میلادی گذشته کره شمالی 752 میلیون دلار منسوجات صادر کرده است.

صادرات کره شمالی در سال 2016 با رشدی 4.6 درصدی به رقم کلی 2 میلیارد و 820 میلیون دلار رسید.

با قطعنامه صادره شورای امنیت که هفته گذشته تصویب شد دولت کره شمالی از صادرات زغال سنگ محروم شده است که از هم اینک اجرای آن آغاز شده است.

شرکت های چینی تولید پوشاک، مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز برای کارخانه های تولید پوشاک کره شمالی را به این کشور می فرستند و در مقابل پس از تولید این پوشاک، آنها را با برچسب "تولید چین" - MADE IN CHINA - روانه بازار جهانی می کنند و کمتر کسی متوجه تولید آن پوشاک در کره شمالی می شود.

یک کارخانه دار چینی به رویترز گفته است کارخانه های تولید پوشاک چین با این انتقال 75 درصد در هزینه های خود صرفه جویی می کنند. علاوه بر آن به گفته این سرمایه دار چینی که نخواسته نامش فاش شود کارگران کره شمالی که در کارخانه های تولید پوشاک کار می کنند روزانه به طور متوسط 30 درصد بیش از کارگران چینی، محصول تولید می کنند.

کارخانه های تولید پوشاک در کره شمالی حتی بسیاری از آنهایی که ادعای خصوصی بودن می کنند، در واقع در مالکیت دولت است و تحت قوانین سخت و نظارت های شدید دولت پیونگ یانگ کار می کنند.

تولید پوشاک چینی در کره شمالی علاوه بر ایجاد سود بالا برای بسیاری از کارخانه های تولید پوشاک چین، برای کره شمالی نیز اشتغال و منبع درآمدی تامین کرده و برای حکومت پیونگ یانگ یک راه فرار از تحریم های سخت بین المللی است.

ماه گذشته نیز گزارشی از سوی " مرکز حقوق بشر کره شمالی " – مستقر در سئول - منتشر شد که مدعی بود هزاران کارگر کره شمالی در کشور روسیه با حقوق های ناچیز و در شرایط سخت کار می کنند و بخش بزرگی از درآمد آنها عاید حکومت کره شمالی می شود. بر اساس این گزارش بخش بزرگی از این کارگران در پروژه های دولتی روسیه برای ساخت استادیوم های ورزشی به منظور برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال (2018)، کار می کنند.