خانه / سایت خوان / هشدار کوفی عنان به رهبران کنیا
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/05/22 ساعت انتشار:12:21:59 بازدید:74بار کد خبر: DEN-1246211

دبیرکل غنایی‌الاصل و پیشین سازمان ملل به رهبران سیاسی در کنیا هشدار داد مراقب لفاظی‌ها و اقدامات خود باشند و از رهبر اپوزیسیون نیز خواست هرگونه شکایت درباره رای گیری اخیر را در دادگاه پیگیری کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، این هشدار از سوی کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل در حالی مطرح شد که تعداد تلفات خشونت و درگیری‌ها در کنیا از زمان انتخابات ریاست جمهوری روز سه شنبه به دست کم ۲۴ تن رسیده است.

ائتلاف رایلا اودینگا، رهبر اپوزیسیون کنیا نتایج را رد کرده و مدعی شده که تقلب گسترده‌ای صورت گرفته است.

اپوزیسیون کنیا همچنین پلیس این کشور را به کشتن ۱۰۰ تن شامل کودکان در اعتراضات پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور متهم کرد.

البته اپوزیسیون مدرکی برای اثبات این ادعا ندارد.

جیمز اورگانو، یکی از اعضای ارشد ائتلاف اپوزیسیون در یک نشست خبری گفت، پلیس کنیا خودش به این درگیری ها و ناآرامی ها دامن زده است.

این ائتلاف همچنین اعلام کرد که برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات به دادگاه نمی‌رورد.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری کنیا نشان داد که "اوهورو کنیاتا" برای دومین بار متوالی پیروز این انتخابات شده است؛ پیروزی‌ای که شادی گسترده‌ طرفداران کنیاتا در خیابان‌های کشور و در عین حال اعتراضات گسترده در پایگاه‌های اپوزیسیون در پایتخت و غرب این کشور را به همراه داشت.

اوهورو کنیاتا، رئیس‌جمهور کنیا پس از اعلام نتیجه رسمی انتخابات به اپوزیسیون پیشنهاد صلح داد و خواستار صلح و وحدت ملی با مخالفانی شد که نتیجه این انتخابات را رد کرده و باعث ایجاد اعتراضات خیابانی شده‌اند.

بسیاری از مردم کنیا نگران تکرار خشونت‌ها به دنبال انتخابات جنجالی سال ۲۰۰۷ هستند؛ یعنی زمانی که نزدیک به ۱۲۰۰ تن کشته و صدها هزار تن دیگر به دنبال اعتراضات نسبت به نتیجه این انتخابات آواره شدند.

کوفی عنان در سال ۲۰۰۷ و در جریان بحران سیاسی که در نتیجه انتخابات در کنیا رخ داد، بعنوان میانجی‌گر ظاهر شد.