خانه / سایت خوان / 11 میلیون در کشور زیر پوشش بیمه سلامت
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/05/21 ساعت انتشار:20:56:08 بازدید:112بار کد خبر: DEN-1245987

رئیس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 11 میلیون نفر زیر پوشش بیمه سلامت هستند، گفت: یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم در قالب طرح تحول سلامت، بیمه رایگان افراد فاقد هیچگونه بیمه بود.

به گزارش ایرنا رسول دیناروند روز شنبه در نشست هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: دولت یازدهم این مهم را به عنوان یکی از اصلی ترین دستاوردها به مردم عرضه کرد تا مردم در حوزه سلامت به آرامش برسند، مردم در این حوزه بالاترین رضایت را از دولت دارند.
وی گفت: در چهار سال گذشته زحمات زیادی در حوزه سلامت در کشور به سرانجام رسید که خراسان جنوبی نیز بی نصیب از آن نبود.
وی بیان کرد: در گزارش رئیس جمهوری در روز تنفیذ، یکی از چند دستاوردی که ذکر شد حوزه سلامت بود، در نظر سنجی هایی که از مردم انجام می شود بالاترین میزان رضایت به ویژه در مناطق محروم در این حوزه است.
وی افزود: حفظ این دستاوردها با زحمت ایجاد شده چون اعتباراتی که باید اختصاص یابد در یک سال و نیم اخیر دچار مشکل شده و نگرانی که وجود دارد اینکه دستاوردها دچار اختلال شود.
رئیس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: امید است در دولت دوازدهم ظرف 2 ماه آینده در این زمینه گشایشی حاصل شود.
به گزارش ایرنا دیناروند اظهار کرد: 2 ردیف اعتباری در سازمان غذا و دارو برای کمک به بیماران و کاهش هزینه های دارویی وجود دارد که چهار سال پیش این اعتبار 24 میلیارد ریال بود و سال 96 به 21 میلیارد ریال کاهش یافت.
وی تصریح کرد: از آنجایی که در هزینه های دارویی 25 درصد و لوازم پزشکی به طور میانگین 35 درصد کاهش قیمت داریم اما میزان حمایت و پوشش از بیماران کم نشده است.
وی افزود: طرح تحول نظام سلامت سه سال و نیم پیش در کشور آغاز شد، گام نخست و زیرساخت این طرح، حل بحران دارویی در کشور با وجود وضعیت ناامنی درمان، کمبود صدها قلم دارو و ناتوانی بیماران در تامین هزینه های دارو بود.
وی ادامه داد: تامین دارو برای بیماران جزو اولویت های نخست وزارت بهداشت و دولت بود، چهار سال پیش، 68 درصد مردم در یک نظرسنجی اولویت اول وزارت بهداشت را حل بحران دارویی اعلام کردند.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در حال حاضر نظرسنجی ای در ارتباط با اولویت وزیر بهداشت انجام نشده است اما بدون شک اولویت مردم حل بحران دارویی نیست، چون این بحران رفع شده است.
دیناروند یادآور شد: وقتی دولت در کارنامه 100 روزه خود اعلام کرد وضعیت دارویی کشور کنترل شد و در گزارش بهمن ماه 92 حل بحران دارویی را اعلام کند، آن زمان اعتماد به وزارت بهداشت فراهم و طرح بزرگ تحول سلامت آغاز شد.
وی به اهدف طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: این طرح اهداف جزیی و کمی زیادی داشت همچنین اهداف کلان این طرح مدنظر همگان قرار گرفت.
وی ادامه داد: در حوزه بستری، قبل از اجرای طرح تحول سلامت، 40 درصد مردم برای تامین لوازم پزشکی و داروی مورد نیاز بیمار به خارج از بیمارستان ها مراجعه می کردند که با اجرای طرح سلامت، تامین دارو در بیمارستان ها محقق شد.
وی با بیان اینکه کاهش پرداخت هزینه از جیب مردم از دیگر اهداف طرح تحول سلامت بود، یادآور شد: به طور میانگین قبل از اجرای این طرح، بیش از 55 درصد هزینه های سلامت را مردم از جیب خود پرداخت می کردند که اکنون به زیر 40 درصد رسیده است.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حوزه بستری زیر 10 درصد هزینه ها از جیب مردم پرداخت می شد، در سرپایی بخشی که در حوزه دارو مربوط به وزارت بهداشت است برای بیمارن خاص و صعب العلاج پرداخت از جیب به 11 درصد رسید که قبل از اجرای طرح یاد شده 45 درصد بود.
دیناروند، حذف زیرمیزی توسط پزشکان را از دیگر اهداف طرح تحول سلامت دانست و گفت: حتی در دور افتاده ترین نقاط کشور مردم در بیمارستان به جز هزینه های پزشکی مبالغی به عنوان زیرمیزی نیز پرداخت می کردند.
وی ادامه داد: با اجرای طرح تحول سلامت اخذ زیرمیزی توسط پزشکان که به یک فرهنگ عمومی تبدیل شده بود حذف شد، اما تخلف هنوز وجود دارد اما فراگیر نیست.