خانه / سایت خوان / تصمیم شورای‌امنیت ترکیه بر ادامه وضع‌فوق‌العاده
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/04/26 ساعت انتشار:19:35:59 بازدید:145بار کد خبر: DEN-1234701

شورای امنیت ملی ترکیه تشکیل جلسه داد و در این جلسه طرح تمدید پنجمین دوره وضعیت فوق العاده وضع شده در کشور که در تاریخ 19 ماه جاری (27 تیرماه) به اتمام می رسد، به تصویب رسید.

به گزارش ایرنا، این طرح پس از تصویب در شورای امنیت ترکیه، توسط نخست وزیری این کشور برای تایید نهایی به نهاد قانون گذاری ترکیه ارائه شده است.
ترکیه بعد از کودتا در چهار دوره متوالی حالت فوق العاده که تا 20 جولای(29 تیرماه) ادامه دارد و با استفاده از اختیارات قانونی متاثر از آن و با صدور 'بخشنامه های در حکم قانون'، به تصفیه همه ارکان حکومتی و دولت از افراد متهم به کودتا پرداخته است.
چهارمین دوره حالت فوق العاده سه ماهه که بعد از ایام کودتای 15 جولای سال گذشته میلادی در ترکیه برقرار شده، در آستانه انقضای مهلت قانونی است و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز طی هفته های اخیر چند بار اعلام کرده است که برای پنجمین دوره نیز تمدید می شود.
برابر قانون، حالت فوق العاده در ترکیه زمانی تصویب می شود که شورای امنیت ملی ترکیه آن را پیشنهاد داده و در شورای وزیران در این باره تصمیم لازم اتخاذ شده و با ارائه طرح از سوی نخست وزیری، در مجلس این کشور تصویب و در صورت لزوم برای دوره های مورد نیاز تمدید می شود.
حالت فوق العاده در ترکیه به دولت اجازه می دهد تا بدون نیاز به مصوبه پارلمان، قوانین جدیدی را که حکم قانون دارد، تصویب و اجرا کند که به اعتقاد فعالان سیاسی، موجب محدود شدن آزادی ها و مخدوش شدن حقوق بشر شده است.
بر اساس تصمیم دولت ترکیه متاثر از قانون وضعیت فوق العاده و با صدور بخشنامه های در حکم قانون، تاکنون 38 هزار و 202 نفر از متهمان کودتا از کار تعلیق و 103 هزار و 844 تن نیز اخراج شده اند و مجموع آنها 142 هزار و 46 نفر است.
تاکنون برای 34 هزار و 320 نفر از این افراد حکم بازگشت به کار صادر شده است.