خانه / سایت خوان / تاکید میانمار بر عدم ارتباط نظامی با کره‌شمالی
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/04/26 ساعت انتشار:14:57:17 بازدید:133بار کد خبر: DEN-1234596

مقامات میانمار امروز (دوشنبه) تاکید کردند که این کشور هیچگونه ارتباط نظامی با کره‌شمالی ندارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارات همزمان با سفر دیپلمات آمریکایی مسوول پرونده کره‌شمالی به میانمار مطرح شده و احتمالا او به دنبال کسب اطمینان در راستای تلاش‌ها برای منزوی کردن پیونگ‌یانگ است.

براساس بیانیه سفارت آمریکا در یانگون، "جوزف یون" نماینده ویژه آمریکا در مسائل کره‌شمالی قرار است امروز با آنگ سان سوچی، مشاور دولت میانمار و فرمانده ارتش این کشور در نایپیداو دیدار کند.

جوزف یون اول هفته در کنفرانسی در سنگاپور شرکت کرد که روی تنش‌های شبه جزیره کره و برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره‌شمالی متمرکز بود. سفر این مقام ارشد به آسیا پس از آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیمای کره‌شمالی در چهارم ژوئیه (روز استقلال آمریکا) اعلام شد. پیونگ‌یانگ مدعی است که این موشک قابلیت حمل یک کلاهک هسته‌ای بزرگ را دارد و برخی از کارشناسان معتقدند که برد آن تا آلاسکا بوده است.  

میانمار مقصد بعدی سفر جوزف یون است. واشنگتن نگران است که ارتش میانمار که زمانی با کره‌شمالی در ارتباط بود به کمک به رژیم کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی ادامه دهد. دبیر دائم در وزارت خارجه میانمار هم گفت: آمریکا اطلاع نداده است که نماینده‌اش می‌خواهد درباره چه مطلبی رایزنی کند. میانمار مطیع قطعنامه‌های سازمان ملل درباره کره‌شمالی است. روابط میان دو کشور عادی است. تا جایی که من متوجه شدم، هیچگونه روابط نظامی – نظامی وجود ندارد. قطعا این طور نیست.

ایالات متحده آمریکا ماه مه از کشورهای جنوب‌شرق آسیا خواست تا اقدامات بیشتری در راستای انزوای کره‌شمالی انجام دهند و تلاش‌ها پس از آزمایش موشک بالستیک چهارم ژوئیه بیشتر شد.‌