خانه / سایت خوان / امضای قرارداد نفتی عربستان با آمریکا
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/02/29 ساعت انتشار:21:40:16 بازدید:249بار کد خبر: DEN-1210209

به گزارش منابع آشنا با موضوع و به نقل از رویترز، شرکت بزرگ نفت آرامکو انتظار دارد تا در طول سفر رئیس جمهور دونالد ترامپ به عربستان سعودی، تعداد زیادی قرارداد با شرکت‌های آمریکایی امضاء کند.

به گزارش تابناک و به نقل از Russia Today، شرکت‌های آمریکایی شلومبرگر، هالیبرتون، بیکر هیوز و ودرفرد، در زمینه توسعه تولیدات داخلی، عربستان را کمک خواهند کرد.

منابع رویترز اذعان کردند، عربستان صعودی نیز قرار است با جنرال الکتریک، شرکت‌های حفاری ملی Oilwell VARCO، صنایع نابورز (Nabors)، Rowan و شرکت‌های دیگر، قرارداد امضاء کند.

 

یک منبع خاطر نشان کرد، " مشارکت جدید باعث تقویت سرمایه گذاری دو جانبه و حرکت آن به سمت بومی سازی، می‌شود. " شرکت‌های آمریکایی و آرامکو، دارای سوابقی طولانی در زمینه همکاری از جمله مشاوره و خدمات مدیریت پروژه می‌باشند.

 

در سال ۲۰۱۵، عربستان سعودی برنامه خود، موسوم به IKTVA (برنامه افزایش ارزش کل در پادشاهی) را با هدف دو برابر کردن درصد تولید بومی کالا‌ها و خدمات مربوط به انرژی، شروع کرد و قصد دارد در سال ۲۰۲۱ آن را به ۷۰ درصد برساند.

 

IKTVA به دنبال ایجاد ۵۰۰ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم در عربستان بوده و بخش مهمی از چشم انداز ۲۰۳۰، با هدف تنوع از صادرات نفتی، می‌باشد.

 

در نوامبر سال ۲۰۱۶، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هشدار داد، آمریکا می‌تواند در طول جنگ در سوریه نیز واردات از عربستان و دیگر کشورهای عربی را قطع کند و به هیچ وجه به این کشور‌ها وابسته نمی‌باشد. وی قبل از ریاست جمهوری نیز خاطر نشان کرده بود، عربستان سعودی مرکز تجارت جهانی در آمریکا را منفجر کرده و افزود، پادشاهی بدون کمک‌های آمریکا از بین خواهد رفت. با این حال، عربستان سعودی اولین کشوری است که وی در طی سفرهای خارج از آمریکا به عنوان رئیس جمهور، به آن سفر می‌کند.