خانه / سایت خوان / واکنش آلمان به اجرای حکم اعدام در آرکانزاس
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/02/01 ساعت انتشار:22:11:21 بازدید:581بار کد خبر: DEN-1198544

وزارت امور خارجه آلمان انتقاد شدیدی به اجرای حکم اعدام در ایالت آرکانزاس آمریکا با تزریق مرگبار وارد کرده و خواستار توقف اجرای این گونه اعدام‌های برنامه ریزی شده در این ایالت آمریکا شد.

به گزارش تسنیم به نقل از "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، دولت آلمان انتقاد شدیدی به اعدام بحث برانگیز یک زندانی در ایالت آرکانزاس آمریکا وارد کرد.

 نخستین مورد اعدام در ایالت آرکانزاس آمریکا از سال 2005، شب گذشته و در چارچوب اجرای حکم اعدام شماری از مجرمان پیش از مهلت انقضای داروی مورد استفاده در تزریق مرگبار اعدام مجرمان در تاریخ 30 آوریل،‌ اجرا شد.

اعدام لیدل لی نخستین مورد از سال 2005 در ایالت آرکانزاس بود که ساعت 23 و 56 دقیقه پنجشنبه اجرا شد.

لیدل لی 51ساله کمتر از یک ساعت پس از قتل همسایه خود و خرج حدود 300 دلار از پول‌هایی که از همسایه‌اش سرقت کرده بود، دستگیر و بهاتهام قتل در سال 1993 به اعدام محکوم شد.

تا پایان ماه آوریل قرار است چند نفر دیگر در ایالت آرکانزاس آمریکا اعدام شوند چرا که تاریخ انقضای یک ماده مورد استفاده در این اعدام منقضی می شود.

در ایالات متحده مواد مرگبار برای تزریق کشنده در اعدام ها بسیار کمیاب است زیرا بسیاری شرکت های داروسازی اروپایی از ارائه این دارو به آمریکا اجتناب می کنند. از این رو فرماندار این ایالت با دستوری بزرگترین موج اعدام ها در ایالات متحده در 40 سال گذشته را در دستور کار قرار داده تا تاریخ انقضای این ماده مرگبار تمام نشود. این تصمیم باانتقادها و اعتراضات گسترده جهانی روبرو شده است.

سازمان عفو بین الملل از این ایالت آمریکا توقف این گونه اعدام ها را خواستار شده است.

"مارتین شفر"، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان امروز (جمعه) در برلین در این باره اظهار داشت که ما با نگرانی جدی به شرایط دشوار این اعدام می نگریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان همچنین گفت آلمان همراه با شرکای خود در اتحادیه اروپا در یک درخواست کتبی تجدید نظر به فرماندار آرکانزاس درخواست کردند که مجازات در مجموع هشت محکوم به اعدام دیگر در این ایالت به نوع دیگری از مجازات تغییر یابد.

همچنین "پیتر ویتیگ"، سفیر آلمان در واشنگتن نیز در نامه ای به فرماندار ایالت آرکانزاس با اشاره به اعدام یک نفر در این ایالت تاکید کرد که در هر صورت در این مورد متاسفانه (درخواست تجدید نظر) با موفقیتی همراه نبود.

شفر همچنین تاکید کرد که در هر صورت دولت آلمان از جدی بودن ارتکاب جرم عمد آگاه است. وی ضمن همدردی با قربانیان این جرم انجام شده با این حال مجازات اعدام را یک فرم بی رحمانه و غیرانسانی مجازات دانسته و خواستار لغو آن شد.