خانه / سایت خوان / کشتی‌های چینی متهم شلیک به صیادان فیلیپینی شدند
سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ خبر:1396/02/01 ساعت انتشار:19:34:38 بازدید:153بار کد خبر: DEN-1198491

گروهی از صیادان فیلیپینی یک گارد ساحلی چین را متهم به شلیک به سوی کشتی های خود در آب های مورد مناقشه دریای جنوبی چین کردند.

به گزارش ایرنا، تارنمای روزنامه 'فیل استار' روز جمعه اعلام کرد مقامات رسمی فیلیپین هم اکنون در حال انجام تحقیقات در مورد ادعای صیادان این کشور مبنی بر این حمله که گفته می شود در نزدیکی بخش اشغال شده توسط چین در جزایر 'اسپارتلی' رخ داده است، هستند. 
مقامات رسمی فیلیپین همچنین اعلام کردند این حمله احتمالی تلفاتی در بر نداشته است. 
گارد ساحلی فیلیپین با صدور بیانیه ای تصریح کرد کشتی 'پرینسس جوهان' هفت بار توسط یک قایق پرسرعت چینی که هفت سرنشین داشت، هدف شلیک گلوله قرار گرفته است. 
این کشتی فیلیپینی پس از اینکه در فاصله 3.7 کیلومتری بخشی که چین مدعی مالکیت بر آن است، لنگر انداخت، هدف حمله چینی ها قرار گرفت. 
مقامات سفارت چین در مانیل برای اظهارنظر در مورد این حادثه در دسترس نبودند. 
در صورتی که صحت انجام این حمله تایید شود، این نخستین درگیری جدی بین دو طرف در یک سال گذشته است. 
در گزارش تارنمای 'فیل استار' به زمان دقیق این حمله اشاره نشده است.
تنش در روابط مانیل و پکن به ویژه در حوزه مسائل مرتبط با دریای جنوبی چین پس از روی کار آمدن 'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فیلیپین از اواسط سال گذشته میلادی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. 
دوترته در سیاست خارجی متفاوت نسبت به 'آکینو' رئیس جمهوری سابق فیلیپین تلاش کرده است تا حد ممکن از این تنش ها بکاهد. 
وی حتی به حکم دادگاه بین المللی لاهه که در خصوص این تنش ها به نفع فیلیپین رای داد، بی توجه بوده و بر انجام مذاکرات دوجانبه با هدف پایان دادن به این تنش ها تاکید دارد.