تبعات تحریم ها بر ایران

تبعات تحریم‌ها بر ایران

برجام را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین توافقات سیاسی و اقتصادی نام می‌برند که در دهه اخیر انجام شد. توافقی که کشورهای قدرتمند جهان را با ایران بر سر میز مذاکره نشاند تا این گره بزرگ را با دست باز کنند و کار به دندان نکشد.

...

بیشتر
انحراف در مسیر صادرات

انحراف در مسیر صادرات

جمال ابراهیم حیدر
استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد

میلتون فریدمن گفته است: «به‌طور کلی تحریم‌های اقتصادی سلاح موثری برای جنگاوری سیاسی نیست.» این گفته لزوما همواره درست نیست. برای ارزیابی موثر بودن تحریم‌های اقتصادی (صادرات، واردات، مالی و بانکی) مهم است که بین انواع مختلف آن تمایز قائل شد. تحریم‌های اقتصادی در تعریف متفاوت هستند، بنابراین در تاثیرشان نباید پیش‌داوری ک...

بیشتر
توقف موتور رشد

توقف موتور رشد

بانک جهانی

در طول سالیان تحریم اقتصاد ایران علاوه بر کاهش سرعت رشد دچار تغییرات بنیادی شد و صنایع نفت، خودروسازی، فناوری و تسلیحات، ساخت و ساز و مالی کشور بیش از سایر بخش‌ها افت کردند که در زیر به برخی از آنها پرداخته شده است.

...

بیشتر
تحریم های برجا مانده

تحریم‌های برجا مانده

صندوق بین‌المللی پول

به دلیل روی کار آمدن دونالد ترامپ و اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد ایران بار دیگر در معرض خطر و سرگردانی قرار گرفته است. صندوق بین المللی پول تاکید کرده است که مجازات‌های آمریکا بار دیگر فضای کسب و کار را در ایران تیره کرده است.

...

بیشتر