شماره روزنامه ۴۲۱۵
|

 • تبعات افزایش عوارض خروج برای گردشگری

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: افزایش نرخ عوارض خروج از کشور روزهای گذشته با واکنش طیف گسترده‌ای از جامعه و به‌خصوص فعالان گردشگری و تورگردانی روبه‌رو شد. بنابر یکی از مفاد منشور اخلاقی سازمان جهانی گردشگری که دولت ایران نیز در آن عضویت دارد، گردشگری صراحتا از حقوق اولیه انسان‌ها برشمرده شده است و حال بنابر نظر کارشناسان، دولت با اقدام اخیر خود که سیاستی جبری و سلبی است، تحقق این حق اساسی شهروندان را مختل خواهد کرد. گرچه دولتی‌ها علت این افزایش را کمک به توسعه گردشگری داخلی و زیرساخت‌ها عنوان کرده‌اند اما به نظر می‌رسد به‌منظور اصلاح تراز گردشگری کشور، اقدامات اساسی و بهینه‌تری می‌تواند در دستورکار قرار بگیرد که «اصلاح نظام قیمت‌گذاری ارز و آزادسازی آن» را می‌توان سرآمد این اقدامات دانست؛ آن هم در شرایطی که تنها ۴۰هزار تومان از ۲۲۰هزار تومان نرخ جدید عوارض خروج به گردشگری اختصاص خواهد یافت و باقی آن معلوم نیست صرف چه اموری خواهد شد. با حقیقی شدن هزینه‌های سفر از طریق واقعی شدن نرخ ارز، سفرهای داخلی به‌صرفه‌تر از سفرهای خارجی خواهد شد که این امر موجب توسعه گردشگری داخلی می‌شود.
 • سفر ۳۴۰ هزار ایرانی به جمهوری آذربایجان در ۱۱ ماه

  دنیای اقتصاد: مقامات گردشگری جمهوری آذربایجان از سفر ۲ میلیون و ۴۷۸ هزار گردشگر خارجی به این کشور در ۱۱ ماه گذشته از سال ۲۰۱۷ خبر دادند که از این میزان، ایران با ۳۴۰ هزار و ۷۰۲ گردشگر پس از روسیه و گرجستان مهم‌ترین مبدا این کشور است. براساس گزارش خبرگزاری «ترند»، کل گردشگران ورودی به این کشور در این مدت افزایش ۴۱۴ هزار نفری نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته که به معنی افزایش ۲۰ درصدی گردشگران ورودی به این کشور در مدت ذکر شده است. در این مدت، ۷۹۰ هزار گردشگر روسی، ۴۸۸ هزار گردشگر گرجی، ۲۷۵ هزار گردشگر ترکیه‌ای، ۸۷ هزار گردشگر اماراتی، ۵۸ هزار گردشگر عراقی، ۵۴ هزار گردشگر اوکراینی و ۳۳ هزار گردشگر عربستانی از جمهوری آذربایجان دیدن کرده‌اند. پیش از این اعلام شده بود که در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۱۸۰ هزار ایرانی از این کشور بازدید داشتند.
 • طبس، احاطه‌شده با طبیعت بکر

  برخی مقاصد سفر هستند که می‌توانیم خوشحال باشیم که هنوز می‌توانیم آنها را در حالت بکری که درآن قرار دارند، ببینیم. طبس و طبیعت اطرافش یکی از این مقاصد هستند که این هفته می‌خواهیم پیشنهاد کنیم که سفری به آن داشته باشید. در شهر می‌توانید نخست به سراغ باغ گلشن بروید؛ جایی که از سوی امیرحسین خان، سومین حاکم طبس که به فرمان نادر شاه به حکومت ‌این منطقه منصوب شده بود، ساخته شد. در این باغ گونه‌های گیاهی از اقلیم‌های متفاوت مانند نارنج، انگور، کاج، پرتقال در کنار انواع گل‌های تزیینی وجود دارد و آن را به کلکسیونی جذاب از گونه‌های گیاهی تبدیل کرده است.
 • تشریح ضرورت تشکیل کمیسیون ویژه میراث فرهنگی

  عضو ناظر مجلس در شورای‌عالی میراث فرهنگی، تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی را در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله، احکام برنامه پنج‌ساله ششم و اقتصاد مقاومتی ضروری دانست. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، پروانه سلحشوری گفت: «از آنجا که مساله میراث‌فرهنگی طبق آنچه در برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی آمده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده و گستردگی وظایف کمیسیون فرهنگی مانع از رسیدگی ویژه به این مهم می‌شود، تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری ضروری است.» وی با بیان اینکه کمیسیون ویژه گردشگری می‌تواند شرایط نظارت بر تمامی وزارتخانه‌ها را در این خصوص تسهیل کند، اضافه کرد: «وزارت اقتصاد به‌دلیل تامین منابع اقتصادی و وزارت امور خارجه در ایجاد فضای مناسب برای جذب گردشگر نقش بسیار تاثیرگذاری دارند و در این میان مجلس باید با نظارت عمیق‌تر و پیگیری امور این مسیر را تسهیل کند.»
 • «کلپورگان» جهانی شدن را جشن گرفت

  جشن ثبت کلپورگان به‌عنوان روستای جهانی سفال، روز گذشته با حضور غدا هیجاوی، رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی و مسوولان کشور و استانی صنایع‌دستی برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی سیستان‌وبلوچستان، رئیس منطقه آسیا‌ و‌ اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی در این مراسم با اشاره به اینکه کلپورگان اولین روستا در آسیا‌ و‌ اقیانوسیه است که ثبت جهانی شده، درباره تفاوت سفال لالجین و کلپورگان گفت: «اگرچه در لالجین نیز سفال تولید می‌شود اما در آنجا مردان کار سفال را انجام می‌دهند و در کلپورگان سفال هنر دست زنان روستایی است.» غدا هیجاوی با بیان اینکه کلپورگان به‌واسطه کار زنان این روستا، این عنوان را کسب کرده، تصریح کرد: «زنان در این روستا می‌توانند به‌عنوان نان‌آور خانوار ایفای نقش کنند. ما در ارزیابی‌ها دیدیم زنان در این روستا تلاش و سفال را با دستان خودشان تولید می‌کنند و زحمت‌های زیادی می‌کشند.» وی خاطرنشان کرد: «شخصا تلاشم را برای توسعه این منطقه که زنان در آن نقش مهمی دارند، انجام می‌دهم. همه بر این باوریم که این صنعتگران می‌توانند برای صنایع‌دستی خودشان یک جایگاه خوب ایجاد و موقعیت خود را حفظ کنند.»
 • مسیر جایگزین افزایش عوارض خروج

  دنیای اقتصاد: مقایسه رقم اخذ شده برای عوارض خروج از کشور با مالیات‌هایی که سایر کشورها وضع می‌کنند حکایت از تفاوت فاحش رقم پیش‌بینی‌شده در ایران با آن کشورها دارد. گرچه فلسفه عوارض با مالیات متفاوت است، اما کارشناسان معتقدند حتی اگر دولت براساس کارکرد مالیات‌ها به دنبال ساماندهی سفرها و افزایش درآمداز محل افزایش عوارض باشد، راه سخت و ناپایداری را برگزیده است. آنها پیشنهاد می‌دهند با واقعی کردن نرخ ارز علاوه بر تحقق این دو هدف می‌توان نارسایی در دیگر بخش‌ها را نیز برطرف کرد.
 • برگزاری نشست توسعه پایدار گردشگری با همکاری دانشگاه فرانسوی

  نشست تخصصی توسعه پایدار گردشگری میراث و اقتصاد مقاومتی سه‌شنبه ۲۸ آذر با همکاری دانشگاه آوینیون کشور فرانسه در دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار خواهد شد.
 • شهرداری، مشتری «کافه نادری»

  شائبه تخریب کافه نادری در خیابان جمهوری تهران طی روزهای اخیر با حواشی بسیاری همراه بوده است.
 • قلعه میرغلام هاشمی ایلام اقامتگاه بومگردی می‌شود

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام از واگذاری قلعه میرغلام هاشمی در شهرستان دره‌شهر به سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی خبر داد و گفت: «بنای قلعه به سبک دوره قاجاری و به‌ شکل چهار ایوانی و با مصالحی از سنگ و ملاط گچ ساخته شده که در زمان خود کاربرد نظامی ‌مسکونی داشته است. در مجموع قلعه دارای ۳۵ اتاق بوده و به‌صورت تودرتو به یکدیگر مرتبط هستند.» به ‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام، عبدالمالک شنبه‌زاده تصریح کرد: «بناهای تاریخی بخش اعظمی از آثار تاریخی و فرهنگی هر سرزمین و ملتی به شمار می‌روند که حفظ و نگهداری از آنها حراست از هویت هر جامعه‌ای به‌شمار می‌رود.» به گفته وی، واگذاری بناهای تاریخی در راستای سیاست‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و اشتغال‌زایی پایدار و استفاده بهینه از بناهای تاریخی در دستور کار این سازمان قرار دارد.
 • مخالفت مجلسی‌ها با افزایش عوارض خروج از کشور

  درحالی‌که روز یکشنبه لایحه بودجه به مجلس ارائه شد، برخی مجلسی‌ها از رد احتمالی افزایش عوارض خروج از کشور که در آن لایحه آمده، سخن گفته‌اند.
 • سهم ۱۶۰ میلیاردی گردشگری از عوارض خروج

  دنیای اقتصاد: روز گذشته از لایحه بودجه سال ۹۷ درحالی رونمایی شد که در آن نرخ‌های جدید و افزایش‌یافته‌ای برای تعرفه عوارض خروج از کشور به‌چشم می‌خورد. این درحالی است که معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌عنوان عالی‌ترین مقام گردشگری کشور، در نشست خبری خود با اصحاب رسانه نسبت به این افزایش نرخ موضع صریح و شفافی از خود نشان نداد و با اظهار اینکه بهتر است بحث‌های داخلی دولت درون دولت باقی بماند، تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که این طرح دیگر نهایی شده و در صورت تصویب لازم‌الاجراست.
 • انتخاب ۴۰ آژانس برای تورهای جام‌جهانی

  سرپرست دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام کرد: «به‌دلیل برخی مشکلاتی که در جام‌جهانی برزیل روی داد، فدراسیون فوتبال تصمیم گرفته آژانس‌های مجری تور جام‌جهانی روسیه را پس از تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معرفی کند تا دیگر درگیر هواداران نشود و روی تیم ملی فوتبال تمرکز کند.» لیلا اژدری در گفت‌وگو با «ایسنا» ضمن اشاره به فعالیت ۴۷۰۰ آژانس گردشگری که از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مجوز گرفته‌اند و طبق قانون می‌توانند در داخل و خارج کشور تور اجرا کنند، گفت: «این سازمان براساس قوانین نمی‌تواند مانع کسب‌وکار آنها شود، ولی فدراسیون فوتبال معتقد است که کنترل ۴۷۰۰ آژانس در این رویداد کار دشواری است، بنابراین اصرار داشت گروه محدودتری تعیین شود.» به گفته وی، پس از بررسی نهایی در سازمان بیش از ۴۰ آژانس گردشگری تعیین شدند که قرار است برای اجرای تورهای جام‌جهانی به فدراسیون معرفی شوند.
 • جزئیات لایحه بودجه ۹۷ گردشگری

  دنیای اقتصاد: لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ دیروز وارد مجلس شد و براساس آن، سهم سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، ۸۸۹ میلیارد و ۱۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که نسبت به لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ افزایشی در حدود ۱۰۸ میلیارد تومان داشته است. از این میان، مجموع هزینه‌های برآورد سال ۱۳۹۷ این سازمان ۴۱۲ میلیارد و ۷میلیون تومان و مجموع تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۴۷۷ میلیارد و ۱۰۶ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
 • تدوین برنامه مشترک «سعدآباد» و بلغارستان

  مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد و سفیر بلغارستان در ایران طی نشستی، تعامل دو جانبه و ارتباطات فرهنگی و علمی میان دو طرف را بررسی کردند. به گزارش روابط عمومی سعدآباد، سفیر بلغارستان در این نشست خواستار آغاز روابط مردم با مردم و فرهنگ با فرهنگ ایران و بلغارستان شد. کریستو پولنداکف از امکان برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی، هنری و تاریخی و نمایش فیلم‌های بلغار در سعدآباد و برپایی نمایشگاه‌های مجموعه سعدآباد در کشور بلغارستان خبر داد. بر این اساس، تدوین برنامه مشترک فرهنگی میان مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد و سفارت بلغارستان در ایران و نمایش فیلم‌های منتخب این کشور در سعدآباد اولین فاز اجرایی فی‌مابین سعدآباد و سفارت بلغارستان خواهد بود. کیا پارسا، مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد نیز یکی از اهداف اصلی این مجموعه را تعاملات فرهنگی با سایر کشورها دانست و گفت: «آغاز این مهم از کشور بلغارستان، برای ما مایه خرسندی بسیار است.»
 • چالش‌های گردشگری اصفهان از زبان استاندار

  استاندار جدید استان اصفهان، کمبود اقامتگاه برای گردشگران را اصلی‌ترین چالش گردشگری این استان دانست و گفت: «گمان می‌کنم ۳ تا ۵ برابر ظرفیت کنونی باید در اصفهان هتل جدید ساخته شود؛ به خصوص هتل‌های ۴ ستاره که به شکل عمومی‌تر از سوی گردشگران مورد استفاده قرار می‌گیرند.» محسن مهرعلیزاده در گفت‌وگو با «سایت اتاق تهران» تاکید کرد: «البته چند هتل ۵ ستاره هم به‌عنوان ویترین شهر لازم داریم. از سوی دیگر، در تبدیل خانه‌های قدیمی به هتل نیز کارهایی شروع شده و باید از این طرح حمایت شود که توسعه پیدا کند.»

بیشتر