شماره روزنامه ۴۲۱۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۲۱۳

 • نقشه خروج از توافق نفتی

  دنیای اقتصاد: «توافق برای کاهش تولید نفت چگونه پایان می‌یابد؟ » این بزرگ‌ترین سوال این روزهای بازار نفت است. در این میان وزرای نفت کویت و امارات روز گذشته از احتمال خروج از توافق پیش از زمان مقرر یعنی پایان سال ۲۰۱۸ سخن گفته‌اند. به گفته این وزرای نفت اوپک، در صورتی که تا ژوئن ۲۰۱۸ یعنی موعد نشست بعدی اوپک، بازار نفت به تعادل برسد، ممکن است استراتژی خروج مورد بررسی قرار گیرد.
 • افزایش ۱۲ دلاری قیمت نفت خام ایران در یک سال گذشته

  شانا: قیمت نفت خام سنگین ایران در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۷ نسبت به دوره مشابه پارسال بیش از ۱۲ دلار و قیمت نفت خام سبک نیز بیش از ۱۱ دلار افزایش یافت. در حالی که میانگین قیمت نفت خام سبک ایران در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۶ برابر با ۴۰ دلار و ۱۲ سنت برای هر بشکه بود، این رقم در سال ۲۰۱۷، معادل ۵۱ دلار و ۵۱ سنت برای هر بشکه بوده است که نشان‌ از افزایش ۱۱ دلار و ۳۹ سنتی دارد. قیمت هر بشکه نفت خام سنگین ایران نیز از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا ابتدای دسامبر به‌طور میانگین ۵۰ دلار و ۹۷ سنت برای هر بشکه معامله شد، این رقم پارسال ۳۸ دلار و ۱۴ سنت برای هر بشکه بود. قیمت نفت خام سبک و سنگین ایران در روزهای نخست دسامبر ۲۰۱۶ به ترتیب ۴۶ دلار و ۶۲ سنت و ۴۵ دلار و ۳۷ سنت برای هر بشکه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۶۲ دلار و ۷۴ سنت و ۵۹ دلار و ۷۷ سنت برای هر بشکه بوده است.
 • عربستان صدور نفت به آسیا را کاهش می‎دهد

  شانا: شرکت آرامکو عربستان قصد دارد در ماه ژانویه امسال صادرات نفت به کشورهای آسیایی را کاهش دهد، اما صادرات خود را به اروپا و آمریکا ثابت نگه می‌دارد. به گزارش خبرگزاری رویترز از دوبی، وزارت انرژی عربستان روز گذشته اعلام کرد شرکت آرامکو قصد دارد در ماه ژانویه امسال صادرات روزانه نفت خود به آسیا را بیش از ۱۰۰ هزار بشکه نسبت به ماه دسامبر کاهش دهد. با این همه، آرامکو صادرات نفت خود را به اروپا و آمریکا، ثابت نگه خواهد داشت. یک منبع صنعتی اعلام کرد عربستان قصد دارد در ماه ژانویه امسال صادرات نفت خود را در سطح ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز نگه دارد.
 • رشد منفی مصرف سی‌ان‌جی در کشور

  شانا: مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تهران گفت: به‌رغم اینکه این شرکت مکلف به تامین سوخت یورو ۴ تنها برای کلانشهر تهران است، اما در حال‌حاضر سوخت بنزین و نفت گاز یورو ۴ در ۹۳ درصد از استان تهران توزیع می‌شود.
 • حضور در برندسازی جایگاه‌های سوخت اجباری نیست

  ایرنا: مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه حضور در برندسازی جایگاه‌های سوخت اجباری نیست، گفت: ۸۶ شرکت برای برندینگ جایگاه‌های سوخت ثبت‌نام کرده‌اند که ۲۵ شرکت در حال حاضر فعال هستند.علیرضا صادق‌آبادی با اشاره به حضورش در نشست روز یکشنبه با کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب افزود: هیچ الزامی مبنی بر حضور جایگاه‌داران در طرح برندینگ جایگاه‌های سوخت وجود ندارد، اما نباید افراد در کسب و کار یکدیگر دخالت کنند بنابر این فردی که در قالب طرح برندینگ فعالیت می‌کند نباید برای افرادی که خارج از این طرح فعالیت می‌کنند و بالعکس مشکلی ایجاد کند.

بیشتر