شماره روزنامه ۴۲۱۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۲۱۴

 • مانور سریال‌های تکراری در تلویزیون

  دنیای اقتصاد: انتقادها و گلایه‌ها از برنامه‌سازی در صدا و سیما و مدیریت پخش برنامه‌ها تمام‌شدنی نیست. در چند ماه اخیر حجم این‌گونه انتقادها همواره رو به فزونی بوده و در چند هفته اخیر این گلایه‌ها موج گسترده‌ای را ایجاد کرده است. از ابتدای سال‌جاری رسانه‌های مختلفی بخش‌هایی از برنامه‌سازی و کنداکتور پخش تلویزیون را زیر سوال برده‌اند. مدیریت سلیقه‌ای، تکراری بودن سریال‌ها، کلیشه باوری در برنامه‌های سیما، افت کیفیت برنامه‌های نمایشی و ترکیبی، تعدد پخش پیام‌های بازرگانی و... از مهم‌ترین انتقادهای مخاطبان رسانه ملی است.
 • شگفتی‌سازی ستاره‌ها در جایزه گلدن‌گلوب

  اسامی نامزدهای هفتاد و پنجمین دوره جوایز سالانه گلدن‌گلوب اعلام شد. انجمن مطبوعات خارجی هالیوود (HFPA) دوشنبه شب به وقت ایران نامزدهای این دوره جوایز گلدن‌گلوب را معرفی کرد و شارون استون، آلفری وودارد، کریستن بل و گارت هدلوند اسامی نامزدها را خواندند. «شکل آب» به کارگردانی گی‌یرمو دل تورو با هفت نامزدی پیشتاز نامزدهای جوایز گلدن‌گلوب امسال است و فیلم‌های «پست» ساخته استیون اسپیلبرگ و «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری به کارگردانی مارتین مک‌دونا هر یک شش نامزدی به دست آورده‌اند.
 • یلدای «فرمول یک» در کرمانشاه

  مجری «فرمول یک» اعلام کرد که گروه برنامه تصمیم گرفته‌اند در طولانی‌ترین شب سال، به جای اینکه در تهران بمانند و بگویند برای مردمان زلزله‌زده غمگین هستند، یلدای‌شان را با آنها سپری کنند. علی ضیا گفت: علاوه‌بر اینکه شب یلدا برنامه را در کرمانشاه اجرا می‌کنیم، دو هفته بعد از آن و به همین ترتیب دو هفته بعدتر هر بار یک شب برنامه را در مناطق زلزله‌زده روی آنتن خواهیم برد. وی افزود: شب یلدا در کنار هموطنان‌مان شاهنامه می‌خوانیم، فال حافظ می‌گیریم و کیف می‌کنیم. رفقای هنرمند عزیزمان در هر سطح و جایگاهی که هستند اگر دوست دارند با خانواده عزیز ایران شب یلدای‌شان را بگذرانند، در کنار ما باشند و اگر قرار است به تلویزیون بیاییم و کاری کنیم، حالا وقت آن است.
 • «دروغ‌های کوچک بزرگ» به کتابفروشی‌ها آمد

  رمان «دروغ‌های کوچک بزرگ» از لیان موریارتی با ترجمه سحر حسابی منتشر شد. این رمان قصه کسانی را روایت می‌کند که به‌دلیل ترس از آبرو، اسرار زندگی‌شان را به هیچ‌کس حتی دوستان و نزدیکان خود بیان نمی‌کنند.
 • پاسداشت آذرتاش آذرنوش در انجمن آثار و مفاخر

  انجمن آثار و مفاخر فرهنگی امروز مراسم بزرگداشتی را به پاس سال‌ها تلاش و فعالیت ادبی «آذرتاش آذرنوش» برای وی برگزار می‌کند. آذرتاش آذرنوش مولف و محقق در زبان و ادبیات عرب، مدیر بخش ادبیات عرب در مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی و استاد دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و چهره ماندگار ادبیات عرب در همایش چهره‌های ماندگار به‌شمار می‌رود. آذرنوش نخستین ایرانی است که در رشته ادبیات عرب توانسته دانشنامه دکترا را از فرانسه به دست بیاورد. این مراسم از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خیابان ولی‌عصر(عج) خیابان سرهنگ بشیری واقع شده است.

بیشتر