شماره روزنامه ۴۱۹۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۱۷

 • تغییر ذائقه بازیگران سهام

  دنیای اقتصاد: دیروز در حالی شاخص کل بورس رشد ۲۳/ ۰ درصدی را تجربه کرد که شاخص کل هموزن افت ۲۷/ ۰ درصدی را به ثبت رساند. روند معکوس این نماگرها نشان می‌دهد نمادهای بزرگ و بنیادی بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند و سهام کوچک‌تر که مدت‌ها محل جولان سفته‌بازان بودند با کاهش اقبال مواجه شده‌اند. این تغییر ذائقه میان سهامداران اصلی‌ترین علتی است که برخی فعالان با وجود رشد شاخص کل، شاهد کاهش ارزش دارایی سهام موجود در پرتفوی خود هستند. بنابراین وضعیت فعلی دستکاری در روند طبیعی شاخص کل نیست و نوعی تغییر رویکرد معامله‌گران است.

 • روز پالایشی بورس تهران

  دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد رشد ۱۸۴واحدی شاخص کل بود. بخش عمده این رشد مرهون افزایش قیمت سهام زیرمجموعه گروه پالایشی بود. در بازار دیروز معامله‌گران در شروع بازار با تشکیل صف‌های خرید در نمادهای پالایشگاهی به ویژه نمادهای پالایشگاه تبریز،تهران و اصفهان مواجه شدند. با افزایش داد و ستد در این نمادها دیگر نمادهای پالایشی نیز رشد قیمت را تجربه کردند. در پایان معاملات دیروز، پالایشگاه نفت بندرعباس با ۵/ ۱۱ میلیون سهم، پالایشگاه تهران با بیش از ۴/ ۲۱ میلیون سهم، پالایشگاه لاوان با حدود ۲ میلیون سهم و پالایشگاه اصفهان با ۵/ ۱۵میلیون سهم داد‌و‌ستد مواجه شدند.

 • رقابت نزدیک معامله‌گران سهام

  دنیای اقتصاد - هدیه لطفی: بورس تهران پس از ثبت بازدهی ۴/ ۰ درصدی در هفته گذشته، نخستین روز کاری این هفته را نیز مثبت آغاز کرد. به‌طوری که با افزایش ۱۸۴ واحدی (معادل ۲۳/ ۰ درصدی) شاخص کل در جریان معاملات روز گذشته، بازدهی بازار سهام کشور از ابتدای سال به ۹/ ۵ درصد رسید. در این شرایط بررسی روند تغییر مالکیت صورت گرفته در جریان معاملات روز شنبه نشان از رقابت نزدیک دو دسته از معامله‌گران حقیقی و حقوقی دارد. در حالی که طی هفته گذشته و در اکثر روزها شاهد جابه‌جایی‌ و تغییر مالکیت از پرتفوی حقیقی‌ها به حقوقی‌ها بودیم، این روند در معاملات روز گذشته متوقف شد.

 • فشار« مارون» بر آیفکس

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران در اولین روز از معاملات هفته جاری روندی نزولی را در پیش گرفت. بر این اساس دیروز شاخص کل این بازار با ریزش ۴/ ۴ واحدی (معادل ۴۸/ ۰ درصد) تا سطح ۶/ ۹۱۹ واحدی سقوط کرد. رصد معاملات روز گذشته فرابورس ایران نشان‌ می‌دهد، بیشترین تاثیر منفی بر نماگر این بازار از سوی نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی مارون، سرمایه‌گذاری مس سرچشمه و ذوب‌آهن اصفهان در مجموع به میزان ۹/ ۶ واحد شکل گرفت. در مقابل اما نماد معاملاتی پالایش نفت شیراز پس از بازگشایی بیشترین حمایت از آیفکس را به عمل آورد و مانع از ریزش بیشتر این نماگر شد.

 • بازارگردانی؛ راه گریز از تله‌های لحظه‌ای بورس تهران

  سید‌مهدی سدیدی

  کارشناس بازار سهام 

  نهاد بازار سرمایه به دلیل نزدیکی فراوان به مفاهیم نئوکلاسیک تمایل بسیار بالایی به تعادل‌های لحظه‌ای دارد. در این وضعیت در صورت نبود نهادهای نظم‌دهنده ما شاهد سلطه تعادل‌های لحظه‌ای خواهیم بود و تدبیر و نگاه بلندمدتی که لازمه سرمایه‌گذاری بلندمدت و تامین مالی پایدار برای بنگاه خواهد بود، فراموش می‌شود. در واقع بازار سرمایه در تله لحظه گرفتار می‌شود.

  در قرن پانزدهم میلادی، بازرگانان و صرافان بلژیکی در شهر بروژ در مقابل خانه مردی به نام فن در بورزه (واندر بورس) جمع می‌شدند و به داد‌و‌ستد می‌پرداختند.

 • ماشین حسابی برای محاسبات قراردادهای اختیار معامله

  روابط عمومی شرکت بورس: بورس اوراق بهادار تهران، ماشین حسابی برای محاسبات پارامترهای کلیدی قراردادهای اختیار معامله در وب سایت خود طراحی و رونمایی کرده است. با توجه به آغاز به کار بازار قراردادهای اختیار معامله در بورس اوراق بهادار تهران و در راستای توسعه زیرساخت‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی ابزار مذکور، اداره ابزارهای نوین مالی شرکت بورس اوراق بهادار تهران با همکاری واحد مدیریت فناوری و سیستم‌های اطلاعاتی (IT) این شرکت، اقدام به طراحی ماشین حسابی برای محاسبات پارامترهای کلیدی قراردادهای اختیار معامله در وب سایت بورس اوراق بهادار تهران کرده است.

بیشتر